Podobné technologické vylepšenia zrejme nebude možné zakázať.
Keňan Eliud Kipchoge sa pred dvoma týždňami navždy zapísal do histórie. Vo Viedni totiž zabehol maratón (42,195 km) pod dve hodiny. Čas 1:59,40 bol pritom dlho považovaný za nemožný.
Jeho beh však nemôže byť uznaný za svetový rekord, Kipchogemu sa totiž dostalo výdatnej pomoci od 41 tempárov, ktorí sa pred ním striedali v poskytovaní závetria a nechýbala ani elektronika s laserom naznačujúcim potrebné tempo priamo na asfalt.
Nehovoriac o trati, ktorá bola takmer úplne rovná, s dvoma zmenami smeru a v špeciálnom časovom pásme, aby Kipchoge netrpel jet-lagom pri lete z domovskej Kene. Reálnych súperov by si na štarte tiež nenašiel.
Rekordný beh tak môžeš považovať za výbornú ukážku toho, čo dokáže trénované ľudské telo, ale aj poriadnu PR akciu Ineosu a výrobcu tenisiek Nike.
Práve model ZoomX Vaporfly NEXT% vraj poskytuje nepovolenú výhodu a viacerí bežci požadujú jeho zákaz. Web Highsnobiety zverejnil podrobnejšiu analýzu a poľa názoru jedného z ich redaktorov je všetko v poriadku. Vysvetlenie je však kuriózne.
Spomínané tenisky majú v podrážke špeciálny karbónový plát a komory naplnené tekutinou. Ich hlavnou funkciou by malo byť tlmenie dopadov, no zrejme aj zvyšovanie stability a pomoc pri odraze nohy od zeme.
V pravidlách atletickej IAAF sa píše, že topánka „nesmie poskytovať neférovú pomoc alebo výhodu“. Všimni si hlavne slovo "neférovú", nie "nepovolenú".
Keďže sú tenisky bežne dostupné v obchodoch, beh na nich nemá byť neférový - kúpiť si ich totiž môžu aj konkurenti. Navyše, na niektorej z generácií Vaporfly NEXT je už aktuálne zabehnutých minimálne 5 najlepších časov histórie, vrátane platného maratónskeho rekordu Kipchogeho 2:01,39. Prípadný ban by tak spravil v doterajších výsledkoch pekný vietor.
We tested the Nike Vaporfly Next% and yes, we really flew https://t.co/vZ3NaogwOI pic.twitter.com/eMLBnwNwKz
— En24 News (@En24News) October 20, 2019
The Guardian tiež naznačuje, že špeciálna komisia už smeruje k záveru, podľa ktorého tenisky neposkytujú žiadnu motorovú pomoc a mali by teda byť vyhlásené za legálne. Jediným pohonom má byť stále človek, hoci by aj s návratom energie pomáhala špeciálna pružiaca podrážka.
Podľa Amby Burfoota píšuceho pre New York Times sa navyše zrejme nedá zabrániť tomu, aby v budúcnosti niekto nepriniesol ešte hrubšiu podrážku s ešte dokonalejším pružením.
Highsnobiety však správne pripomína aféru z plávania. Speedo pred olympiádou v Pekingu 2008 predstavilo špeciálne celotelové plavky, ktoré stanovili 24 z 25 rekordov prekonaných na vtedajších hrách.
Plavecká asociácia FINA rekordy ponechala v platnosti, celotelové plavky však úplne zakázala. Väčšina rekordov z roku 2008 je dnes už aj tak prekonaná, s výnimkou rekordov, pri ktorých bol slávny Michael Phelps.