Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
3. októbra 2019 o 9:50
Čas čítania 0:00
Matej Krajčovič

Vysoké školy pre profíkov v počítačových hrách? V zahraničí už bežná vec

TECH HRY
Uložiť Uložené

Ak sa chceš počítačovými hrami živiť a zároveň získať vysokoškolský titul, musíš zamieriť do Británie, USA, Singapuru alebo Číny.

Počítačové hry sú už dávno nástrojom, ako zbohatnúť a mnohí profíci ich preto považujú za svoje povolanie

Svedčí o tom napríklad aj 3-miliónová odmena za finálový turnaj vo Fortnite alebo rekordéri, ktorí kraľujú zárobkom v e-sports komunite vďaka Dote2. 

Odporúčané
Mladíci hrajúci Dotu 2 vyhrali 15 miliónov dolárov. Vďaka nim padol ďalší rekord Mladíci hrajúci Dotu 2 vyhrali 15 miliónov dolárov. Vďaka nim padol ďalší rekord 27. augusta 2019 o 8:14

Teraz sa však už na dráhu profesionálneho hráča môžeš vydať aj pod vedením skúsenejších lektorov. CBS News informuje, že univerzita v Staffordshire, podobne ako ďalšie vysoké školy v Británii a USA, spúšťajú študijné programy zamerané priamo na hráčov počítačových hier.

Web sa rozprával aj s jedným zo žiakov, 18-ročným Ryanom Chapmanom. Jeho rodičia vraj najprv kariérnou voľbou svojho syna nadšení neboli, no teraz je všetko inak.

„Teraz chápu, ako celé odvetvie rastie. Momentálne ma vážne podporujú, pretože je to skvelé odvetvie, do ktorého sa môžem dostať,“ hovoril vraj Ryan počas hodiny vyhradenej pre Counter-Strike

Staffordshire ponúka vo svojich e-sports odboroch bakalárske aj magisterské tituly. Pokiaľ si však myslíš, že študenti celý deň držia iba klávesnicu a myš, si na omyle. Výučba sa zameriava aj na marketing a manažérske schopnosti. Podľa všetkého tak škola nechce vychovávať len hráčov, ale aj ľudí starajúcich sa o zázemie pro-gamingu.

Britské a americké školy takto nasledujú príklady z Číny a Singapuru, kde je počítačovým hrám venovaná ešte väčšia pozornosť. CBS navyše píše, že podobné programy už má aj vyše stovka stredných škôl v USA. V miestnych podmienkach je totiž obrovská pozornosť už desaťročia venovaná stredoškolskému basketbalu, baseballu či futbalu, samozrejme, na reálnych ihriskách.

Tí najlepší hráči alebo študenti sa môžu uchádzať aj o štipendium, ktoré ich rodičom výrazne pomôže s financovaním celého štúdia. 

Domov
Zdieľať
Diskusia