Príbeh muža, ktorý sa od dílera drog vo Švédsku prepracoval na jedného z najbohatších ľudí na Slovensku.
Významný člen slovenského podsvetia, o ktorom sa hovorilo, že nikdy nezaložil vlastnú skupinu organizovaného zločinu. To bol Jozef Svoboda. Mnohí ľudia, vrátane vplyvných podnikateľov či politikov, po Svobodovej smrti nemohli (alebo nechceli) uveriť, že sa jeho meno dlhodobo spájalo s mafiánskym prostredím.
Na Svobodu radšej nazerali ako na bývalého zápasníka, úspešného biznismena, podporovateľa Slovana či predsedu Slovenského zápasníckeho zväzu. Jeho aktivitám, na rozdiel od bratislavských gangstrov ako Diničovci a Sýkorovci, nebola oficiálne prisudzovaná násilná trestná činnosť.
Niektoré zdroje však tvrdia, že pri urovnávaní sporov s istým Azerbajdžancom prišiel muž po svojich, no z miesta odchádzal zabalený v koberci. Ak sa Svoboda do podobných násilných činov nepriamo zapájal, vedel ich dokonale zakrývať.
Svojím dôvtipom a diplomatickým prístupom sa dokázal svojho času od obyčajného dílera a vyhadzovača v klube vytiahnuť medzi 30 najbohatších Slovákov. Pre ďalšie príbehy z prostredia slovenskej mafie začni sledovať nasledujúceho vlákno.
- Ako sa Jozef Svoboda dostal do švédskeho väzenia
- Akými mužmi sa obklopoval a prečo neriešil spory vraždením ako Černák
- O odpočúvaní osôb v bratislavskej reštaurácii Alžbetka
- O založení prvého kasína na Slovensku a sporoch s vládou Mikuláša Dzurindu
- S ktorými významnými politikmi si dokázal budovať vzťahy
- Tri motívy vraždy Jozefa Svobodu
Od väzenia vo Švédsku po priateľstvá so slovenskými politikmi
Jozef Svoboda nebol prvým ani posledným mafiánom, ktorý svoju zločineckú púť začal ako vyhadzovač. Za príklad spomeňme bratislavských gangstrov bratov Diničovcov či údajného bossa popradského podsvetia Milana Reichela. Svoboda svoje päste podľa dokumentárnej série Mafiáni spočiatku využíval v známom klube Bajkal, ktorý kedysi stál vedľa hotela Holiday Inn. Pred hotelom, mimochodom, v roku 1997 zabili mafiána Miroslava Sýkoru.
Budova bývalého klubu Bajkal
Svoboda sa okrem iného zo začiatku na Slovensku živil aj pašovaním a v 80. rokoch odcestoval do Švédska, kde ho zavreli do väzenia. Podľa bezpečnostného analytika Milana Žitného sa Svoboda dostal do väzenia kvôli distribúcii drog.
„Malo ísť o drogovú kriminalitu a organizovanú skupinu. A údajne sa Svoboda stal policajným informátorom, ktorý usvedčoval ostatných. Preto vyšiel z väzenia oveľa skôr. Jeho spoluvinníci však dostali veľmi vysoké ‚palety‘,“ povedal pre Refresher.
Na Slovensko sa vrátil až po páde komunizmu a diery začínajúceho demokratického režimu vedel vhodne využiť vo vlastný prospech. Svojho času bol označovaný za veľmi schopného diplomata, ktorý sa do veci vedel vložiť tak, aby bol vlk sýty, aj ovca celá, pričom Svoboda z toho, pochopiteľne, vyťažil svoju časť. Inak povedané, prepájal politikov s mafiánmi, ktorí od zástupcov nášho štátu za špinavú prácu dostávali lákavé protislužby.
Neskôr sa taktiež stal predsedom Slovenského zápasníckeho zväzu. V tejto funkcii vydržal až do roku 2002, kedy abdikoval a prešiel na post podpredsedu Európskeho výboru zápasenia. Dlhodobo pôsobil aj ako člen dozornej rady Slovana Bratislava.
Sloboda, čo by bývalý zápasník, prišiel v minulosti k rôznym úrazom, medzi ktoré patrí aj zlomené ucho, kvôli čomu mu prischla prezývka „ušatý“. Cez šport dokázal nadviazať dôležité kontakty, medzi ktoré môžeme podľa TASR počítať zavraždeného ministra hospodárstva Jána Duckého (HZDS), bývalého ministra vnútra Ľudovíta Hudeka (HZDS), bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča a mnohých ďalších.
Ján Ducký, niekdajší minister hospodárstva
a generálny riaditeľ SPP, ktorého zavraždili 11. januára 1999
Privatizér v ilegálnych dražbách
„Manžel najviac zbohatol v období, keď bolo pri moci HZDS. Celkom dobre vychádzal s ľuďmi ako Ducký. Niekoľko rokov sa poznal aj s Rezešom, chodili spolu na dovolenky. Keď zastrelili Miroslava Sýkoru, boli spolu (s Rezešom) na lyžovačke vo Švajčiarsku,“ povedala Svobodova bývalá manželka Karin pre TASR.
Svoboda sa v rámci svojho biznisu na Slovensku podobne ako ďalší mafiáni okrem pôžičiek za vysoké úroky zapájal do takzvanej malej privatizácie. Jej podstata spočívala v tom, že si mafiánsky záujemca, či už násilím alebo podplácaním, dohodol ďalších fiktívnych účastníkov dražby.
Tí, samozrejme, vedeli, že konkrétny objekt nebudú vlastniť, a tak sa suma za určité pohostinstvo alebo hotel znižovala až do momentu, kedy budúci majiteľ zdvihol dražobnú paličku. Viac sa o priebehu ilegálnych dražieb z 90. rokov, vrátane priameho svedectva o jednej z nich, dočítaš v tomto článku.
Svobodu obklopovali silní muži, násiliu sa však vyhýbal
Všeobecne sa hovorilo, že Svoboda bol „sólista“ a nikdy nezaložil vlastnú organizovanú zločineckú skupinu. To však podľa Žitného nebola pravda. „Svoboda mal okolo seba svojich chlapov. To je iba taká fáma od ľudí, ktorí ho chcú dať do iného svetla. Samozrejme, že mal okolo seba množstvo zápasníkov, ktorí boli použiteľní na čokoľvek. Nemal však sklony riešiť spory rýchlou, povedzme, že černákovskou krvavou cestou, ale skôr chcel veci urovnať obchodne, cez peniaze a podobne,“ vyjadril sa.
Výpomoc mal však taktiež od svojho mafiánskeho priateľa. „Čo viem ja, tak spolupracoval so Surovčíkovcami. Až vo finále sa s Jožom Surovčíkom rozkamarátili,“ dodala k slovám Žitného bývalá investigatívna novinárka Daša Matejčíková.
Napriek tomu, že mal Svoboda za sebou mnohých silných mužov, nebol oficiálne nikdy spájaný s násilnou trestnou činnosťou. „Bol zápasník, každý deň vo Forume v posilňovni trénoval, takže predpokladám, že dané spojenie tam bolo. To sa však iba hovorilo,“ povedala ďalej pre Refresher.
„Na to bol šikovný. Nič takého sa oficiálne nevedelo. Ale pôsobil tu jeden pán z kaukazskej krajiny, myslím, že to bol Azerbajdžanec. Ten koncom roku 99' zmizol. V 90. rokoch sa tu však pohyboval ako osoba, ktorá bola predĺženou rukou s obchodom s ropou. Mal však zlé renomé, pretože pri jednom rokovaní s významnou západnou ropnou spoločnosťou na stôl vytiahol pištoľ.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo sa stalo s Azerbajdžancom, ktorý mal konflikt so Svobodom
- O odpočúvaní osôb v bratislavskej reštaurácii Alžbetka
- O založení prvého kasína na Slovensku a sporoch s vládou Mikuláša Dzurindu
- S ktorými významnými politikmi si dokázal budovať vzťahy
- Prečo posielal Svoboda novinárom tipy na zákulisné hry politikov
- Tri motívy vraždy Jozefa Svobodu