Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 16. 7. 2020 meniny má Drahomír, Rút

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Jakub Paulík
21. február 2019, 13:30
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Mafiána Juraja „Piťa“ Ondrejčáka muselo na súd dostať 350 policajtov. Zbraňový arzenál mohli gangu závidieť všetci konkurenti

Piťo už v aktuálnej dobe za mrežami aktívne spolupracuje s rukou zákona. V minulosti tomu ale bolo inak.

Jakub Paulík
21. február 2019, 13:30
Mafiána Juraja „Piťa“ Ondrejčáka muselo na súd dostať 350 policajtov. Zbraňový arzenál mohli gangu závidieť všetci konkurenti
Zdroj: FOTO TASR – Štefan Puškáš
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Skupina piťovcov bola kedysi označovaná za najmilitantnejší mafiánsky gang na Slovensku. Oblečenie značky Thor Steinar či Alpha Industries, čierne Mercedesy a pištole značky Sig Sauer boli ich jasnými poznávacími znameniami.

 

Začiatok konca piťovcov spájaných s vraždou študenta Daniela Tupého prišiel v roku 2011, kedy bola počas najväčšieho zásahu v policajnej histórii Slovenska zaistená väčšia časť ich skupiny.

 

V tomto článku sa dozvieš:
 • Prečo sa musel Ondrejčák oddeliť od gangu sýkorovcov
 • Prečo boli označovaní za najmilitantnejšiu skupinu
 • Odkiaľ sa Piťo poznal so zavraždeným advokátom Ernestom Valkom a prečo chcel informácie o prípade prezradiť iba Danielovi Lipšicovi
 • Prečo boli piťovci istý čas takmer nedotknuteľní
 • O najväčšom policajnom zásahu na Slovensku
 • O rozpade piťovcov a Ondrejčákovi, ktorý sa rozhodol udávať
 • Dojmy režiséra Teodora Kuhna zo súdneho pojednávania s Ondrejčákom – v čom vidí podobnosť medzi Ondrejčákom a Černákom a Ficom či Mečiarom

 

Po smrti známeho mafiánskeho bossa Miroslava Sýkoru sa jeho skupiny ujal muž nízkeho vzrastu, ktorý ale oplýval inteligenciou a strategickým myslením. Išlo o Róberta Lališa prezývaného Kýbel. Do jeho mafiánskeho zoskupenia sýkorovcov určité obdobie patril aj Juraj „Piťo“ Ondrejčák. Prezývku Piťo údajne získal po otcovi.

 

Sýkora navštevoval dve odlišné vysoké školy, pričom štúdium na oboch po čase ukončil. Jurajovi Ondrejčákovi sa ale podarilo získať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v odbore právo (Vysoká škola Danubius v Sládkovičove). Rigoróznu prácu (pre získanie titulu JUDr.) s témou Úkladná vražda ale nakoniec nedokončil. V roku 2011 ho totiž zatkli.

 

 

Policajná eskorta, ktorá pred súd doviezla časť skupiny piťovcov (17. november 2011)

Po stopách slovenskej mafie: Juraj „Piťo“ Ondrejčák. Mafián, ktorého na súd dostalo 350 policajtov

 

Vlastnili väčší zbraňový arzenál než akákoľvek iná mafiánska skupina

Piťovi sa v skupine sýkorovcov darilo, ale jeho časté problémy s disciplínou nakoniec viedli k vyhosteniu. Do dnešného dňa sa niektorí čudujú tomu, že po určitých nezhodách (Ondrejčák údajne vykonal lúpež bez Kýblovho schválenia) s Kýblom či ďalším členom sýkorovcov Petrom Čongrádym, dovolili Piťovi slobodne odísť. Mnohí iní by totiž po podobných udalostiach skončili jednoducho pod zemou.

 

Krátko po odchode začal navyše Ondrejčák spolu so svojím blízkym spolupracovníkom Mikulášom Polónym pracovať na samostatnom biznise. Vodcovi sýkoriek Lališovi to ale nevadilo. Ba práve naopak, v určitom smere so skupinou piťovcov operujúcou najmä v častiach bratislavského Lamača dokonca spolupracoval. 

 

Do jeho gangu ďalej patril napríklad Matej Šalaga alias Gaťa (Piťova pravá ruka – spoznali sa na vojenskej akadémii v Liptovskom Mikuláši) či Miroslav Abrahám.

 

Róbert Lališ napriek svojmu výraznému postaveniu patril medzi zločincov, ktorí sa držali v úzadí a verejnosť o ňom dlhú dobu vôbec nič nevedela. Ondrejčák bol ale so svojou partiou úplným opakom. Členovia skupiny mali mnohé spoločné a viditeľné črty

 

Boli výrazní jednotným oblečením (maskáče, značky oblečenia Thor Steinar či Alpha Industries) a jazdou v rovnakých autách (Mercedes G). Ďalej malo ísť o pištole so značkou Sig Sauer a nože značky Lasky. Vzhľadom na to, že boli naozaj dobre vyzbrojení, piťovcov svojho času označovali za najmilitantnejšiu mafiánsku skupinu na Slovensku. Týmto pomenovaním ich ako prvý označil bývalý prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak.

 

Mercedes-Benz (trieda G)

Po stopách slovenskej mafie: Juraj „Piťo“ Ondrejčák. Mafián, ktorého za mreže dostalo 350 policajtov

 

Ondrejčák mal záujem na objasnení vraždy Ernesta Valka

V rámci svojej ilegálnej činnosti sa piťovci sústredili na distribúciu drog, ktoré kupovali od Albáncov. Taktiež mali prsty v prostitúcii. Najväčšie zdroje príjmu ale prichádzali od úspešných podnikateľov. Tých Ondrejčák a jeho skupina dokázali chrániť pred rôznymi nežiaducimi vplyvmi, a teda pred vydieraním.

 

Spoločnosť predstierala, že ho nenávidí, no Ondrejčák mi raz prezradil, že nejeden oligarcha má záujem o jeho služby, aj tí zo všetkých troch (hlavných) finančných skupín,“ tvrdí známy investigatívny novninár Tom Nicholson, ktorý stojí za bestsellerom Gorila.

 

Dnes už zosnulý bývalý federálny generálny prokurátor a neskorší prominentný advokát Ernest Valko bol mimo iného známy aj tým, že sa poznal so samotným Ondrejčákom. S ním sa zoznámil na tréningu karate, kde Valko vystupoval ako vedúci skupiny mladých cvičencov. Vtedy mal byť ale Ondrejčák stále „čistý“. Po tom, čo sa Piťo dal na dráhu mafiána, sa s ním ale údajne Valko prestal stretávať.

 

8. novembra 2010 po vražde Ernesta Valka mal záujem na objasnení prípadu aj Juraj Ondrejčák. Ten sa kvôli poskytnutiu informácií týkajúcich prípadu chcel dokonca stretnúť s bývalým ministrom vnútra Danielom Lipšicom. K rozhovoru medzi nimi však nikdy nedošlo.

 

Lipšic sa totiž odmietal dávať do debaty s akýmkoľvek príslušníkom organizovaného zločinu. Na druhej strane ale Piťo odmietal hovoriť s kýmkoľvek iným, než s ministrom vnútra. Na výsluchu pred policajtmi práve z tohto dôvodu nič neprezradil. Bál sa vraj, že cez korupciu v polícii by sa jeho informácie mohli dostať do nesprávnych rúk.

 

Daniel Lipšic pred vystúpením o zaistení piťovcov (15. november 2011)

Po stopách slovenskej mafie: Juraj „Piťo“ Ondrejčák. Mafián, ktorého za mreže dostalo 350 policajtov

 

Fyzické napádanie a vraždenie podnikateľov

Pri všeobecnom rešpekte, akým najmä v Bratislave piťovci vo svojom neskoršom období disponovali, sa v roku 2004 nebáli dokonca priamo v podniku zaútočiť na jeho majiteľa. Nešlo pritom o žiadnu neznámu osobu, ale o podnikateľa a súčasného predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojza Hlinu

 

Za útokom stál bývalý policajt a príslušník piťovcov Matej Baričiak alias Bari. Dôvod na rozbitie baru a zranenie majiteľa bol pritom viac než malicherný. Príslušníkov piťovcov totiž údajne deň pred útokom odmietli obslúžiť. Hlina v prípade s obvineným Baričiakom musel na spravodlivosť čakať dlhé 3 roky. Nakoniec ale súd obžalovaného predsa len odsúdil.

 

Ďalšia udalosť, kedy piťovci verejným spôsobom propagovali svoju agresivitu a silu, sa odohrala v známom bratislavskom Irish Pube. 9. júla 1999 sa niekdajší obvinený 22-ročný Mikuláš Polóny údajne postaral o smrť dvojice ľudí. Prvé náboje sa zavŕtali do tela podnikateľa Jána Štena, ktorý mal v bare rokovať o výpalnom. Druhým usmrteným bol nešťastnou náhodou zasiahnutý hosť Tomáš Arnold.

 

Polóny mal z miesta činu utiecť a druhý deň na to sa prihlásiť na polícii, pred ktorú predstúpil s alibi od Karola Patasyho, ďalšieho príslušníka piťovcov. Polóny mal byť podľa výpovede jeho kamaráta v čase dvojitej vraždy v inej časti v mesta, kde spoločne trávili čas s dvojicou dievčat.

 

Súdny proces sa v rôznych formách naťahoval až do júna 2008, kedy bol Polóny v prípade dvojitej vraždy vyhlásený za nevinného. Ešte v roku 2005 došlo k vražde 21-ročného študenta Daniela Tupého, v rámci ktorej boli obvinení členovia piťovcov. Tentokrát už ale poskytoval alibi Pólony. Ten tvrdil, že jeden z obžalovaných (Dávid V.) bol v čase vraždy študenta v bare Boston.

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Akým spôsobom si piťovci zaisťovali dočasnú beztrestnosť
 • Čo mal s piťovcami spoločné prominentný advokát podnikateľa Bašternáka
 • Ako prebehol najväčší policajný zásah v histórii Slovenska
 • Aké tresty dostali jednotliví členovia gangu
 • Ako vníma režisér Ostrým nožom osobu Ondrejčáka a čím si získal jeho sympatie

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
17
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.