Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 22. 9. 2019 meniny má Móric

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
3
Jakub Paulík
19. február 2019, 10:01

Daniel Tupý: Obeť neonacistov či mafie? Vrahovia nie sú ani 13 rokov po jeho smrti odsúdení

Páchatelia mohli byť dávno za mrežami. Pred súdnym procesom ale došlo k viacerým chybám.

Jakub Paulík
19. február 2019, 10:01
Daniel Tupý: Obeť neonacistov či mafie? Vrahovia nie sú ani 13 rokov po jeho smrti odsúdení
Zdroj: FOTO TASR - Milan Kapusta
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V novembri tohto roku ubehne 14 rokov od vraždy 21-ročného študenta Daniela Tupého, ktorého vrahovia nie sú do dnešného dňa potrestaní. V danom období vražda Tupého zatriasla Slovenskom porovnateľnou silou, akou tomu bolo u novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27). 

 

I keď boli tieto tragédie odlišné, našli by sme v nich určité spojitosti. K paralelám medzi prípadmi sa na proteste Za slušné Slovensko vyjadril aj otec zavraždeného Tupého

 

Do slovenských kín už onedlho nastúpi snímka inšpirovaná vraždou Daniela Tupého s názvom Ostrým nožom (réžia Teodor Kuhn), ktorej dátum pripadol na prvé výročie smrti Kuciaka a jeho partnerky, a teda 21. februára 2019.

 

Reportáž nášho portálu – Ostrým nožom

 

Na slávnostnej premiére filmu zo 6. februára 2019 sa ukázal taktiež prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Ten sa so svojimi pocitmi následne podelil taktiež prostredníctvom Instagramu

 

Na Slovensku máme vraždy, ktoré traumatizujú našu spoločnosť: Róbert Remiáš, Daniel Tupý a Ján Kuciak s Martinou Kušnírovou. Ak sa podobné prípady nevyšetria a nedotiahnu do konca, zlo v našej spoločnosti bude rásť. Veci sa už konečne musia pohnúť.

 

Pri zavraždení študenta Tupého sa všetko zomlelo skutočne rýchlo. Podľa obetí konfliktu samotný útok trval približne jednu minútu a agresori počas neho vykrikovali nacistické heslá. Po bitke na zemi zostali krvavé vreckovky, boxer, niekoľko zranených a osemkrát dobodaný Daniel Tupý.

 

V tomto článku sa dozvieš:
 • O priebehu krvavého útoku
 • Prečo zo zavraždenia Tupého podozrievali neonacistov a aký súvis mohlo mať s vraždou bratislavské podsvetie
 • V čom pochybil exminister Palko a prečo sú podľa otca zosnulého vrahovia stále na slobode
 • Z akého dôvodu neboli páchatelia na detektore lži
 • Prečo sa otec zavraždeného stretol s mafiánom Piťom a čo mu povedal
 • Prečo si otec zavraždeného myslí, že sa pomery na Slovensku iba zhoršili
 • Názor režiséra Teodora Kuhna na možné vyšetrenie prípadu

 

Pamätná tabula na mieste vraždy

Daniel Tupý: Obeť neonacistov či mafie? Vrahovia študenta chodia naďalej po slobode

 

Presila útočníkov sa na partiu vrhla v noci

Tyršovo nábrežie v Petržalke je známe ako miesto usporadúvania kultúrnych a hudobných akcií, kde dokonca v roku 2005 vystúpil slávny Elton John. V tom istom roku ale na danom nábreží došlo k brutálnej vražde.

 

Piatok 4. novembra postával Tupý vo večerných hodinách na nábreží s partiou ľudí (v nej sa mali mimochodom nachádzať aj dievčatá), ktorú napadlo približne 15 mužov. Podľa výpovede svedkov sa útočníci po bitke z nábrežia odobrali krokom a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa báli rýchleho príchodu polície. 

 

Príslušníci zákona sa po troch minútach promptne dostavili na miesto činu, kde našli šesť zranených osôb. Jednej z nich neznámi páchatelia zasadili 8 bodných rán, ktorým nakoniec podľahla. Išlo o 21-ročného Daniela Tupého.

 

 

Ilustračná fotografia

Daniel Tupý: Obeť neonacistov či mafie? Vrahovia nie sú ani 13 rokov po jeho smrti odsúdení

 

Pri krátkej bitke mali zaznieť nacistické pokriky

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Polícia niekoľko minút čakala na posily, na čo následne začala prehľadávať okolie. To už ale bolo neskoro a po agresoroch sa prepadla zem. Prítomné osoby prehlásili, že útok prebehol zozadu a veľmi rýchlo (trval zhruba 1 minútu), pričom počas neho gang agresorov vykrikoval nacistické heslá.

 

Vzhľadom na to, že sa napadnutie skupiny kamarátov uskutočnilo po 22. hodine, opis tvárí či oblečenia útočníkov bol veľmi problematický. Za pomoc pri vypátraní vrahov ponúkali médiá (Nový Čas, TV Markíza, TV JOJ) a rodina zosnulého 400 000 korún. 

 

Neskôr sa k tejto iniciatíve pripojil aj bývalý bratislavský župan Ľubo Roman. Suma za pomoc sa teda vyšplhala na pol milióna slovenských korún (každý po 100 000). Pár dní po vražde vyšli do ulíc občania, ktorí protestovali v Prešove, Zvolene, Košiciach či v Bratislave, kde na Hodžovom námestí vystúpil aj Pavol Hrušovský, vtedajší predseda Národnej rady Slovenskej Republiky.

 

23. februára 2006 bola na budove Univerzity Komenského v Bratislave odhalená pamätná tabuľa zavraždeného Daniela Tupého, ktorá je do dnešného dňa smutnou pripomienkou neúspešného potrestania vinníkov. 

 

Bývalý rektor UK František Gahér pri odhalení tabule v mene akademickej obce prehlásil, že odmieta akceptovať akúkoľvek formu rasizmu a neonacizmu. K výstavbe pamätníka došlo aj na samotnom mieste vraždy – na Tyršovom nábreží (fotografiu si mohol vidieť ihneď na začiatku článku). 

 

Daniel Tupý: Obeť neonacistov či mafie? Vrahovia študenta chodia naďalej po slobode

 

Informácie, ktoré sa nemali dostať na verejnosť

Čo všetko našla polícia na mieste činu? Tieto informácie sa páchatelia vďaka bývalému ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi dozvedeli už mesiac po zavraždení.

 

Palko pri vystúpení v parlamente spomenul 21 biologických stôp, vrátane zakrvavených servítok či odhodeného boxera. Exminister dokonca verejne hovoril o tom, že polícia si prostredníctvom kamerových záznamov dokázala zúžiť okruh podozrivých na 356 ľudí.

 

Otec Daniela Tupého svojho času konanie Palka odsudzoval a oprávnene sa nazdával, že svojou otvorenosťou pripravil vyšetrovateľov o tromfy a naopak páchateľov vyzbrojil hodnotnými informáciami. Bývalý minister sa však ohradil a prehlásil, že o informácie ho žiadali samotní poslanci a vystúpením v parlamente nemohol nijak ohroziť vyšetrovanie.

 

Išlo o čin neonacistov alebo príslušníkov podsvetia? Vzhľadom na výpovede obetí, ktoré tvrdili, že agresori pri útoku pokrikovali nacistické heslá, sa spočiatku vyšetrovatelia prikláňali k prvej možnosti. 

 

Pohrávalo sa taktiež ale s teóriou týkajúcou sa akejsi odvety neonacistov, ktorí mali mať údajne 2-3 týždne pred konfliktom problémy s miestnou skupinou anarchistov (či k nim patril aj Daniel Tupý, nevieme). Neskôr sa ale vyšetrovatelia sústredili na príslušníkov bratislavskej mafie, ktorí mali s neonacistami úzko spolupracovať.

 

Obžalovaní Dávid V., Richard H. a Ján S na Okrensom súde Bratislava 1 (1. október 2008)

Daniel Tupý: Obeť neonacistov či mafie? Vrahovia študenta chodia naďalej po slobode

 

Mali vo vražde prsty členovia piťovcov?

V roku 2017 Juraj Ondrejčák známy pod prezývkou Piťo priznal, že v minulosti nariadil zavraždenie konkurenčného šéfa Jána Takáča a svojich kumpánov vyzval k tomu, aby spolupracovali s rukou zákona. Účasť svojej skupiny na vražde Tupého ale odmieta.

 

Pán Tupý starší sa dokonca osobne stretol s pánom Ondrejčákom, ktorý ho presviedčal, že jeho chlapci to neboli a má poprosiť vyšetrovateľa prípadu, aby ich prestali riešiť. O tom, že obvinení patrili k piťovcom, nie je pochýb. Či však boli títo obvinení, ktorých súd nakoniec oslobodil, aj naozaj vinní z vraždy Daniela Tupého, to sa už možno nikdy nedozvieme,“ prezradil pre náš portál režisér Ostrým nožom, ktorý sa zúčastnil pojednávania s Ondrejčákom a bol v blízkom kontakte s otcom zavraždeného Tupého.

 

Vyšetrovatelia vtedy podľa týždenníka Plus 7 dní prezradili, že ich výpovede dopĺňajú informácie v starom prípade zavraždeného Daniela Tupého. Istý čas sa povrávalo, že za jeho vraždou stál piťovec Marián Grňa alias Grco. Ten ale onedlho po smrti Tupého spáchal samovraždu.

 

V septembri 2007 vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák vymenoval špeciálny vyšetrovací tím, ktorý sa skladal zo 7 členov. Na začiatku roku 2009 sa konečne začal súd s piatimi obžalovanými (Richard H., Dávid V., Ján S., Róbert J. a Michal B.).

 

Naskytuje sa otázka, ako si mohli obžalovaní z nižších pomerov dovoliť prominentného advokáta Petra Filipa, ktorý v neskoršom období obhajoval aj samotného Piťa či podnikateľa Ladislava Bašternáka. Paradoxom je, že otca Daniela Tupého mnohí advokáti spočiatku odmietali zastupovať.

 

Po dolapení potenciálnych páchateľov sa denník SME otca Daniela Tupého opýtal, či podľa neho dôkazy obstoja a prípad nezmizne do stratena. Tupý starší reagoval nasledovne: „Je to obrovský problém. Dnes je situácia pri dokazovaní veľmi zložitá. Advokáti dokážu aj z jasných dôkazov spraviť niečo úplne iné. Zostáva nám len dúfať, že v tomto prípade to tak nebude.

 

Štyria z mužov boli obvinení zo spolupáchateľstva a jeden zo samotnej vraždy. Spomínanú päticu už vtedy úzko spájali s gangom piťovcov. Okresný súd v Bratislave nakoniec v júni 2009 rozhodol o prepustení obžalovaných z dôvodu nedostatku usvedčujúcich dôkazov.

 

Obžalovaní Richard H. a Dávid V. na Okresnom súde Bratislava 1 (26. január 2009) 

Daniel Tupý: Obeť neonacistov či mafie? Vrahovia študenta chodia naďalej po slobode 

Málo dôkazov, tlaky na urýchlenie prípadu, nehodnotné svedectvá

Kde sa stala chyba? Otec zavraždeného Daniela Tupého musel, bohužiaľ, súhlasiť s tvrdením súdu a prehlásiť, že dôkazy neboli vôbec postačujúce. S prípadom sa podľa jeho názoru zbytočne ponáhľali a od začiatku bolo zrejmé, že pred súdom majú len minimálne šance na úspech.

 

Išlo o dôkazovú núdzu, no boli tam veľké tlaky z vyšších miest, aby sa to uzavrelo. Neviem, kto mal na tom záujem. A tak to išlo na súd, hoci to bolo dopredu prehraté,“ ozrejmil pre portál Aktuality.sk otec Daniela Tupého.

 

Takýto postoj úrady oficiálne odmietali, ale podľa určitých zdrojov si mali byť dokonca samostatní vyšetrovatelia vedomí toho, že dôkazy boli v danom čase skutočne nepostačujúce. Tento fakt 10. júna 2009 pred senátom bratislavského okresného súdu potvrdila aj prokurátorka, ktorá hovorila o „dôkaznej núdzi“.

 

Obžalovaní nemali na deň vraždy alibi, ale nesúrodé výpovede svedkov nakoniec hrali v ich prospech. Jeden z utajených svedkov svoju výpoveď odvolal, odmietol vypovedať a ďalšie obete útokov nedokázali identifikovať páchateľov. Poslednou možnosťou bol výsluch na detektore lži, s ktorým piati údajní páchatelia súhlasili. Tento variant ale sudca neodobril a pätica mužov nakoniec skončila na slobode.

 

Hnev ľudí sa krátko po zavraždení Tupého zameral proti

neonacistom (9. november 2005 – Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu)

Daniel Tupý: Obeť neonacistov či mafie? Vrahovia študenta chodia naďalej po slobode

 

Situácia na Slovensku sa podľa Tupého staršieho ešte zhoršila

Špeciálny vyšetrovací tím, ktorý na prípade Tupého pracoval od septembra 2007, bol nakoniec v novembri 2010 bývalým ministrom vnútra Danielom Lipšicom definitívne rozpustený a v auguste 2012 bolo prerušené trestné stíhanie. Boj s nespravodlivosťou sa žiaľ skončil jednoznačným neúspechom.

 

Práve na spomínané justičné problémy a kontroverznosť celého prípadu by sa mal zamerať aj nový film od režiséra Teodora Kuhna. Na slávnostnej premiére Ostrým nožom sa otec Daniela Tupého vyjadril, že sa od vraždy jeho syna pomery v tejto oblasti vôbec neposunuli k lepšiemu. Ba práve naopak.

  

Je to síce datované do roku 2005, ale situácia, ktorá je dnes, by som povedal, že je ešte horšia, ako bola vtedy. Všetci vieme, aká je realita. Tento film takisto poukázal, aj keď, samozrejme, nie v plnej šírke a hĺbke na realitu, aká panuje v polícii a na realitu, aká panuje v súdnictve,“ reagoval pre Plus JEDEN DEŇ otec zavraždeného.

 

 

Pietna spomienka na 5. výročie smrti Daniela Tupého (4. november 2010) 
Daniel Tupý: Obeť neonacistov či mafie? Vrahovia nie sú ani 13 rokov po jeho smrti odsúdení

 

Na prípade sa aj naďalej v tichosti pracuje

Existuje šanca, že sa rodičia zavraždeného Daniela Tupého dočkajú spravodlivosti? Hovorca Prezídia PZ v Bratislave Michal Slivka v lete minulého roku prezradil, že vo veci Tupého vraždy naďalej prebieha vyšetrovanie, no bližšie informácie, pochopiteľne, prezradiť nemohol.

 

Aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu objasnenia a vyšetrenia predmetnej veci, bližšie informácie preto nie je možné poskytnúť. Teda ani k jednotlivým vykonaných úkonom, ani k ich výpovednej hodnote či počtu, prehlásil pre portál TV JOJ hovorca.

 

Pripomeňme si, že práve otvorené zdieľanie informácií s verejnosťou (preslov bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka v Národnej rade Slovenskej republiky) bývalo označované za možné marenie vyšetrovania, a tak je len na dobro veci, aby informácie z vyšetrovania zostali za zamknutými dverami až do doby, kým nebude mať prokuratúra dostatočne hodnotné dôkazy.

 

Informáciu hovorcu potvrdil aj otec zosnulého Tupého: „Nie je to odložený prípad, je to otvorené a zhromažďujú sa ďalšie informácie. Dá sa povedať, že vyšetrovateľ má spisy na stole a využíva každú príležitosť na to, aby niečo riešil. Teraz to už nie je v prerušenom stave.“ Boj s veternými mlynmi teda aj naďalej pokračuje.

 

Režisér Ostrým nožom ale vyšetreniu prípadu veľké šance nedáva. „V prípade bola už v začiatkoch taká dôkazná núdza, že si naozaj netrúfam povedať, či sa ešte niekedy vyšetrí. V deň vraždy boli na mieste činu čierne Mercedesy G (poznámka autora – ide o typ auta, ktorým jazdievali piťovci) skôr než polícia a pravdepodobne si spravili vlastnú obhliadku aj so zaisťovaním dôkazov.

 

Aj jeden z kľúčových neskorších dôkazov, ktoré polícia získala - boxer so známkami DNA - sa na mieste našiel až po dvoch dňoch, čo tiež nasvedčuje istej neodbornosti operatívnej práce. Myslím, že šanca na vyšetrenie existuje, iba ak niekto začne rozprávať,“ vyjadril sa pre Refresher Teodor Kuhn.

Zdroj: aktuality.sk, sme.sk, sme.sk, instagram.com, pluska.sk, noviny.sk, idnes.cz, Obete zločinu: Zločiny z nenávisti – TA3, ta3.com, youtube.com, pluska.sk, tasr.sk, Teodor KuhnFoto: FOTO TASR - Martin Baumann Tagy: Po stopách slovenskej mafie, Ostrým nožom, Daniel Tupý, Juraj Ondrejčák, Piťo
Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
19
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.