Grafiky Čiernych dier stoja 25 €, neskôr sa však predávajú aj za niekoľko stoviek.
Na Palisádach bolo dnes od skorého rána rušno. Ľuďom nevadilo stáť ani niekoľko hodín v dlhom rade na 8 nových a exkluzívnych grafík od projektu Čierne diery, ktoré sa okolo deviatej predávali v rámci Dobrého trhu na Panenskej ulici v Bratislave. Predaj bol kvôli nesmiernemu záujmu začatý ešte o niečo skôr, ako bolo v pláne.
Projekt Čierne diery založila skupina ľudí približne pred 5 rokmi. Ich snahou je popularizovať priemyselnú architektúru a zabudnuté miesta Slovenska. Cestujú po krajine, fotia, píšu články, občas sprevádzajú turistov, tvoria umelecké grafiky, mapy a vydali aj vlastný časopis. Viac sa o projekte dozvieš v rozhovore na našom webe.
Práve umelecké grafiky sú pre ľudí jedným z najlákavejších výtvorov Čiernych dier. Pri príležitosti otvorenia tohtoročnej slávnosti Dobrý trh na Panenskej ulici vyšlo až 8 nových grafík: Zehnhaus, Hotel Kyjev, Design Factory, Trizuljakova socha, Panenská ulica, Miletička, Slovenský národný archív a Srdce Palisád.
Ide o limitovaný počet kusov. Jeden stojí 25 eur, avšak ich hodnota je omnoho väčšia. Z druhej ruky sa totiž diela predávajú aj za stovky eur. Čierne diery už dávnejšie avizovali predaj ich grafík, konkrétne v troch dátumoch na troch rozličných miestach. Po augustovej Novej Cvernovke prišiel čas aj na septembrový Dobrý trh.
Čakanie v dlhom rade už od rána
Prví záujemcovia prišli na Dobrý trh už pred šiestou hodinou ráno. Keďže nové grafiky pobláznili množstvo Bratislavčanov, rozhodli sme sa niektorých ľudí čakajúcich v rade osloviť a opýtať sa, odkedy tam čakali, akú grafiku si kúpili, prečo je kvôli tomu taký ošiaľ a či si majú v pláne obraz nechať alebo predať za viac.
„Je tu hrozne veľa ľudí a stále prichádzajú noví. Ja som prišla asi o 6:30 a pred nami bolo asi 50 ďalších. O ôsmej bol už rad cez tri ulice. Mnohí si zobrali aj kempingové stoličky. Najhoršie na tom je, že niektorí prišli neskôr a potom sa snažili pred nás predbehnúť,“ opisuje čakanie v rade Kristína.
Rad čakajúci na grafiky prechádzal až cez tri rôzne ulice
Kristína odhadovala, že v rade je minimálne sto ľudí a tvrdila, že stále pribúdajú. Obrovský rad čakajúci na grafiky dokonca prechádzal až cez tri rôzne ulice. Začínalo to Panenskou, kde sa samotný trh nachádzal, prechádzalo cez Koziu a siahalo až po dlhočíznu ulicu Palisády I.
Záujemkyne sme sa opýtali, na ktorú grafiku má najväčší zálusk. „Ja som si šla hlavne po Miletičku. Najväčší záujem bol asi práve o ňu a Hotel Kyjev. Ale všetky grafiky boli nádherné, je to dosť subjektívne,“ odpovedala.
Grafiky sa resellujú aj za stovky eur
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Za koľko eur kúpil obraz Čiernych dier neznámy dôchodca
- Ako a kde si medzi sebou vymieňajú nadšenci umenia jednotlivé obrazy
- Prečo je kvôli grafikám taký ošiaľ
- Čo si o dlhom rade myslí foodbloger Čoje, ktorý tam stál tiež
- Koľko hodín čakal Čoje v rade a čo má v pláne urobiť s obrazmi