Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. septembra 2019, 19:28
Čas čítania 8:09
Karin Filkaszova

Prečo by sa niekto dobrovoľne pridal do sekty alebo k teroristom? Pozreli sme sa, ako v skutočnosti funguje vymývanie mozgov

Prečo by sa niekto dobrovoľne pridal do sekty alebo k teroristom? Pozreli sme sa, ako v skutočnosti funguje vymývanie mozgov
Zdroj: Archív TASR
ZAUJÍMAVOSTI SEKTY TERORIZMUS
Uložiť Uložené

Kontrola mysle alebo vymývanie mozgov je realitou nielen pre extrémistov, ale aj súčasťou nášho každodenného života

Samovražedné teroristické útoky, krutí zabijaci Islamského štátu (ISIS), ktorí vraždili ľudí brutálnymi spôsobmi či genocída v Rwande, ktorá stála životy takmer milión ľudí. Na tom všetkom má podiel vymývanie mozgov.

Tí, čo ovládajú alebo využívajú túto techniku, cielene menia slabším povahám pohľad na svet. Preto sa v posledných rokoch a desaťročiach dozvedáme o útokoch extrémistov. Bez ohľadu na to,  či ide o náboženských alebo ultrapravicových fanatikov. Za mnohými útokmi je pokrivený pohľad na svet.

Na prvé počutie to môže znieť ako nezmysel, ale vymývanie mozgov či kontrola mysle sú zaužívanou stratégiou mnohých organizácií. A nájdeš ich dokonca aj v bežnom živote. Ako je možné, že sa človek ocitne v sekte a nezistí, že niečo nie je v poriadku? Prečo by sa niekto nechal dobrovoľne nahovoriť na to, aby na seba pripevnil bombu a zabil seba a množstvo nevinných ľudí?

V článku ti skúsime vysvetliť, ako extrémne formy vymývania mozgu fungujú a či si, napríklad aj ty, náchylný na podobnú manipuláciu. Dozvieš sa aj to, ako boli sociálne siete, video kanály, rozhlas či alternatívne médiá v minulosti zneužité na rozpútanie nenávisti k istej skupine ľudí. 

Twitter je napríklad jedným z najúčinnejších prostriedkov pre hľadanie nových bojovníkov Islamského štátu. Rádio v Rwande podnietilo genocídu v krajine so stovkami tisíc obetí. Youtube veľakrát slúži ako platforma na formovanie nových pravicových extrémistov. Ako to ale v skutočnosti funguje?

V tomto článku si prečítaš:
  • Prečo každý z nás niekedy podľahol kontrole mysle
  • Ako funguje extrémistické vymývanie mozgov
  • Aké sú najznámejšie prípady sektárskeho vymývania mozgu
  • Ako ISIS regrutuje nových členov na sociálnych sieťach
  • Ako rozhlas v rádiu podnecoval genocídu v Rwande 
  • Ako Youtube využili ako platformu pre pravicový extrémizmus

Kontrola mysle v bežnom živote

Možno to bude znieť ako úryvok z Orwellovho bestselleru 1984, ale každý z nás si v živote do istej miery prešiel kontrolou mysle. Nejde o žiadne extrémne prípady, ale o príklady z každodenného života. Žijeme vo svete nadmerného konzumu a už od začiatku života nám reklamy a médiá vsugerúvajú určité návyky, bez ktorých by sme sa v živote pokojne zaobišli.

Takzvaný „otec propagandy“ Edward Bernays už v roku 1928 ťažil z myšlienky, že médiá venovali pozornosť vyššiemu spoločenskému postaveniu a materialistickým túžbam s cieľom zvýšenia príjmu veľkých korporácií. Vytvoril heslo „ľudská túžba musí zatieniť ľudské potreby“  , ktoré je je až bolestivo presné aj takmer o 100 rokov neskôr. 

Odporúčané
Poradca prezidentky Čaputovej: Som influencer, ktorého nik nepozná. Moje slová majú dopad na tisíce Slovákov (Rozhovor) Poradca prezidentky Čaputovej: Som influencer, ktorého nik nepozná. Moje slová majú dopad na tisíce Slovákov (Rozhovor) 2. septembra 2019, 16:04

Okrem našich konzumných návykov je kontrola mysle využívaná aj pri formovaní náboženskej viery a politických názorov. Keďže je prakticky nemožné, aby bol človek informovaný o všetkom, veľakrát sa prísun informácií filtruje pomocou vedomostí iných ľudí alebo médií.

Človek je tak odkázaný dôverovať vybranému zdroju informácií, čo je jedným zo základných komponentov techniky vymývania mozgov. Predísť sa tomu však dá jednoducho. Kritické myslenie a overovanie zdrojov informácií sú najlepšou cestou, ako sa vyhnúť nechcenej manipulácii. 

Vymývanie mozgov je súčasťou každodenného života. Na svedomí má útoky extrémistov, sektárske vraždy, aj genocídy
Vymývanie mozgov je súčasťou každodenného života. Na svedomí má útoky extrémistov, sektárske vraždy, aj genocídy Zdroj: Pixabay

Extrémne formy vymývania mozgov

Či už ide o nábor do sekty alebo do teroristickej organizácie, najzraniteľnejšou skupinou na manipuláciu sú mladí ľudia do 25 rokov.  Pre mnohých je tento vek obdobím, kedy si hľadajú svoje miesto v spoločnosti. Cítia sa stratene, nevedia poriadne spracovávať svoje emócie, a preto sa stávajú ľahkým terčom pre predátorov, ktorí im v správnom momente prisľúbia pomoc. 

Čím viac dôvery si človek k predátorovi vybuduje, tým ľahšie si adaptuje jeho názory. Nezáleží však na tom, či sú pravdivé alebo falošné. Hneď ako si sekta alebo teroristická organizácia, získa tvoju dôveru, začína manipulácia a kontrola mysle. 

Steven Hassan, autor knihy Boj s kultovým násilím, sa sám stal obeťou vymývania mozgu, keď sa dostal do sekty s názvom Hnutie zjednotenia. Zo sekty sa po čase dostal a dnes je poradcom pre bývalých členov siekt a špecialistom na postupy vymývania mozgov a kontroly mysle. 

Model kontroly mysle

Vymývanie mozgov zneužívajú teroristi, extrémisti, ale snažia sa o to aj bežní politici. Prišli kvôli nemu o život už milióny ľudí
Vymývanie mozgov zneužívajú teroristi, extrémisti, ale snažia sa o to aj bežní politici. Prišli kvôli nemu o život už milióny ľudí Zdroj: Steven Hassan

Vymývanie mozgov zneužívajú teroristi, extrémisti, ale snažia sa o to aj bežní politici. Prišli kvôli nemu o život už milióny ľudí
Vymývanie mozgov zneužívajú teroristi, extrémisti, ale snažia sa o to aj bežní politici. Prišli kvôli nemu o život už milióny ľudí Zdroj: Steven Hassan

                                                                                    zdroj: Steven Hassan/Combating Cult Violence

Ako Hassan na vlastnej koži zistil, jedným z prvých krokov manipulácie je indoktrinácia, čo znamená, že obeť plne akceptuje hlavné učenia organizácie bez spochybňovania. Zároveň v obeti vzbudzujú strach, že ak učenie nedodrží, bude to mať katastrofálne následky. Ak ide o náboženskú sektu, porušenie učenia by znamenalo napríklad "koniec v pekle", večné utrpenie duše alebo posadnutie démonmi.

Teroristické organizácie ako sú Islamský štát, Taliban, Al-Qaeda alebo Boko Haram sa väčšinou vyhrážajú praktickými trestmi, ktoré sa netýkajú len iracionálneho psychologického strachu. Sú to hrozby popravou sťatím, znásilnením či vyhrážanie sa smrťou rodine. 

Nehľadiac na to, či ide o sektu alebo teroristickú organizáciu, jedným z prvých učení je rozdelenie ľudí na "my verzus oni" a vytvorenie vonkajšieho nepriateľa. Už odmalička sme totiž naprogramovaní tak, aby sme vyhľadávali spoločnosť istej skupiny ľudí, či už je to rodina alebo priatelia a či je to na základe rasy, vierovyznania, národnosti alebo etnicity. 

Úvaha za týmto zoskupovaním je jednoduchá – vyhľadávame to, čo poznáme a bojíme sa toho, čo nepoznáme. Podľa tohto rozdelenia určujeme charakteristické vlastnosti. "My" sú tí dobrí a poctiví ľudia, hrdinovia. "Oni" sú nepriatelia, ktorí sú často zbavení akejkoľvek ľudskosti. S tým sa môžeš stretnúť aj v každodennej politike, keď sa politici snažia osloviť masy vytváraním imaginárneho nepriateľa.

Dehumanizácia daného nepriateľa je preto nielen nebezpečná, ale aj skutočne jednoduchá. Stačí zvoliť správnu rétoriku a akékoľvek kritické myslenie ide bokom, pretože pocit skupinovej solidarity je silnejší. Ak si už obeť vymývania mozgu osvojila učenie organizácie a nadobudla pocit spolupatričnosti, ďalším krokom je odcudzenie od rodiny a kamarátov. Vytrhnutie z prirodzeného prostredia.

Skupina sa stane zmyslom života, zdrojom každej jednej informácie, jedinou cestou ku šťastiu. To, čo vodcovia povedia, bude platiť a iní členovia to nemôžu nijako spochybniť. Obeť sa im oddá kompletne – finančne, časovo, myšlienkami a často aj zmenou identity. Po procese vymývania mozgu je človek zbavený akejkoľvek autonómie nad vlastnými rozhodnutiami, a preto je schopný spraviť čokoľvek, čo mu skupina rozkáže. 

Príkladom sú činy siekt, ktoré šokovali svet. Členovia japonskej sekty Óm šinrikjó sa snažili vyvolať jadrovú vojnu s USA a zaútočili na metro chemickým bojovým plynom. Členovia sekty Heaven's Gate zasa spáchali hromadnú samovraždu, pretože verili, že sa dostanú na vesmírnu loď, ktorá mala v tom čase prelietavať okolo Zeme.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 68847 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Domov
Zdieľať
Diskusia