Navštívili sme štyri rázovité dediny na hornom Šariši a preskúmali ich päť bizarností. Vo Vyšnom Mirošove, Lenartove, Kurime ani Dubinnom od nudy rozhodne nezomriete.
Na Slovensku máme stovky dediniek, o ktorých sa v médiách zvyčajne nepíše. Nežije tam toľko ľudí, nedeje sa tam toľko vecí, a tak nie je dôvod, aby tam chodievali reportéri. Všetci si možno myslia, že tieto zaužívané pravidlá platia aj v regióne Šariš, lenže my sme vyhliadli niekoľko dediniek, ktoré rozhodne stáli za návštevu.
Zašli sme tam, navštívili starostov, pokochali sa miestnou históriou a zisťovali aj to, ako sa v maličkej obci dokáže rozbehnúť dépeháčkársky biznis na medzinárodnej úrovni. Aktérov podnikania s mäsom by si rozhodne v šarišskej dedinke nehľadal.
- Ktorá slovenská obec sa ako jediná môže pochváliť starostom v domácom väzení
- Ako sa robí medzinárodný dépeháčkársky "biznis" s mäsom a kto naňho dopláca
- Kde rastie najstarší slovenský dub
- Ako sa stokilový meteorit z Lenartova dostal až k lordovi Kelvinovi do anglickej kráľovskej spoločnosti
- Kde na hornom Šariši bolo pohrebisko mamutov a ako bagrista zachránil dve mamutie stoličky
- Kde funguje posledný pohrebný cech na Slovensku a ako sa za tristo rokov zmenil náš vzťah k mŕtvym
1. Starosta s náramkom
Vyšný Mirošov je rusínska dedinka na polceste z Bardejova do Svidníka. Obýva ju 600 ľudí a nijako výnimočne nevybočuje zo štandardu obcí ďalekého severovýchodu našej krajiny. Kostol, dom smútku, malé potraviny, krčma, cintorín, družstvo, ihrisko. V strede obce po ľavej strane mohutná postsocialistická budova, spájajúca obecný úrad a kultúrny dom. A práve tu, priamo v úrade starostu obce - 38-ročného Michala Petraníka, začínajú byť novodobé dejiny Vyšného Mirošova tragikomicky zaujímavé.
Obecnému úradu vo Vyšnom Mirošove šéfuje starosta s policajným náramkom
Dnešný starosta obce tu gazduje už tretie volebné obdobie. Namiesto striebornej košele a strieborného džbánu muža, ktorého má obec v erbe, nosí oveľa zaujímavejšie módne doplnky.
Ako jediný starosta na Slovensku, a pravdepodobne aj v širšom stredoeurópskom okolí, má na členku policajný náramok. A v taške GPS monitorovacie zariadenie, ktoré zaznamenáva každý jeho pohyb.
Elektronický systém monitorovania osôb si priniesol ako nechcený darček z väzby v Banskej Bystrici, kde strávil posledných päť mesiacov.
Michal Petraník je rád, že je z väzby späť . Aj keď v domácom väzení
Mne to bolo jedno, odkiaľ mi príde faktúra. Zaplietol som sa do dépeháčkárskeho reťazca bielych koní.
Mediálne známou osobou je politický nominant SMER-u minimálne na východe Slovenska od roku 2014 kvôli viacerým starostovským „prešľapom“. Podozrivým finančným transakciám z obecného účtu, sprenevery verejných financií, zneužívania právomocí a marenia exekučného konania. Obžaloba hovorí o sprenevere viac ako 150-tisíc eur.
Paradoxom je, že kvôli neprítomnosti starostu, svedkov alebo iným obštrukciám, boli súdne pojednávania so starostom v blízkom Svidníku v priebehu posledných štyroch rokov už 30-krát odročené.
Budete sa čudovať, ale elektronický náramok má tento pekne vypečený starosta z úplne iného dôvodu.
Začiatkom februára tohto roku ho totiž zadržali kukláči z Národnej kriminálnej agentúry. Pre podozrenie z daňových podvodov pri obchodovaní s mäsom za 1,7-milióna eur mu prehľadali dom, desať hodín sa zdržali na mirošovskom obecnom úrade a nakoniec Petraníka odviedli v putách. Spolu s ním obvinili za podvody s dépéháčkom ďalších osem ľudí.
Z dôvodu, že by mohol ovplyvňovať spoluobvinených a svedkov, prípadne ďalšie osoby, ho previezli do Banskej Bystrice a natvrdo zavreli do takzvanej „kolúznej“ väzby.
Moderná technika - náramok na členku a GPS monitorovacie zariadenie,
umožňuje pohyb na slobode
„Mäso som bral z Poľska. Dodávateľ mi po čase povedal, že mi bude dodávať cez nejakú firmu v Košiciach a ja som súhlasil. Nejakým spôsobom som sa nechtiac zaplietol do dépeháčkárskeho reťazca bielych koní,“ popiera svoju vinu Michal Petraník.
„Viete, mne to bolo jedno, odkiaľ mi príde faktúra, stále som si chodil pre mäso do Poľska. No faktúry mi už chodili aj s DPH-čkom od tej košickej firmy, normálne, s ich pečiatkou,“ vysvetľuje.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kde rastie najstarší slovenský dub
- Ako sa stokilový meteorit z Lenartova dostal až k lordovi Kelvinovi do anglickej kráľovskej spoločnosti
- Kde na hornom Šariši bolo pohrebisko mamutov a ako bagrista zachránil dve mamutie stoličky
- Kde funguje posledný pohrebný cech na Slovensku a ako sa za tristo rokov zmenil náš vzťah k mŕtvym