Rozhodnutie odpojiť muža od prístrojov rozdelilo celé Francúzsko.
Francúz Vincent Lambert skončil po nehode z roku 2008 vo vegetatívnom stave. Od daného obdobia musel byť pri živote udržovaný pomocou prístrojov, ktoré mu podávali tekutiny a výživu.
Bol však schopný dýchať bez umelej pomoci a čas od času dokonca otvoril oči. Ako píše BBC, muž sa časom stal symbolom boja za právo na smrť, teda za prehĺbenie práv na eutanáziu. Prvé odporúčania na odpojenie Lamberta prišli od lekárov už v roku 2013.
Manželka Rachel vyjadrila prianie svojho muža, aby nebol v prípade nehody umelo udržovaný pri živote. Najvyšší odvolací súd nakoniec v priebehu júna rozhodol, že 42-ročného paralyzovaného muža odpoja. Po viac ako týždni (odpojený bol 2. júla) nakoniec Vincent Lambert zomrel. Podľa slov jeho synovca došlo k úmrtiu vo štvrtok o 8:24.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
S týmto rozhodnutím súhlasil tím lekárov, Lambertova manželka, synovec a šesť súrodencov. Jeho rodičia, veriaci katolíci, však proti rozhodnutiu súdu protestovali. 90-ročný otec Pierre Lambert v minulosti označil rozhodnutie súdu za vraždu v prestrojení. Manželka naopak prehlásila, že nechať Vincenta umrieť je humánnou voľbou.
K rozhodnutiu o odpojení muža sa vyjadril aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), ktorý prejavil svoj súhlas. Francúzske zákony v krajine povoľujú pasívnu eutanáziu pre vážne prípady, u ktorých nie je žiadna nádej na vyliečenie. Právo na eutanáziu sme si nedávno na Refresheri rozobrali aj v rozhovore s kňazom Martinom Kováčom.