Ich skutky sa zapísali do histórie.
Vedenie štátu bralo černobyľskú haváriu na ľahkú váhu a je pravdepodobné, že keby sa tejto diktatúre nepostavili niekoľkí hrdinovia, nedošlo by k žiadnej efektívnej náprave. Sovietsky zväz sa musel jednoducho spamätať, a preto sa profesor Legasov zapríčinil o to, aby vyšla pravda najavo.
Na odstraňovaní tragickej černobyľskej havárie sa však v realite aj v seriáli podieľali mnohí ďalší. V rámci seriálu Chernobyl od HBO sme vybrali 10 najväčších hrdinských činov jednotlivých postáv.
Medzi prvými sa k elektrárni dostali hasiči
Po výbuchu v Černobyle boli na miesto ihneď nasadení hasiči. Tí však vôbec netušili, že sa počas svojej práce tentokrát stretnú nielen s ohňom, ale taktiež s neviditeľným zabijakom – s radiáciou.
Seriál nám v neskorších epizódach ukázal, že sa jeden z hasičov menom Vasily Ignatenko začal za krátku dobu meniť na neľudskú bytosť, ktorá len čakala na svoj koniec. Odvážni príslušníci hasičského zboru síce pochopiteľne nevedeli, do čoho idú, ale to ich hrdinstvo v žiadnom prípade nedehonestuje.
Vladimír Pikalov a jeho riskantná cesta k požiaru
Valerij Legasov v priebehu druhej časti navrhol, aby sa niekto v aute presunul k požiaru a prostredníctvom dozimetru s veľkým rozsahom zistil úroveň radiácie. Legasov si však uvedomoval, že poliatie auta olovom nebude proti predpokladanej veľkej radiácii pravdepodobne stačiť. Vyslaný muž by sa teda vystavil obrovskému riziku.
Generál Vladimír Pikalov na túto nebezpečnú úlohu mohol poslať akéhokoľvek jemu podradeného muža, no napriek tomu sa v momente rozhodol, že riskantnú misiu vykoná na vlastnú päsť.
Sestričky nehľadeli na svoje zdravie, ale na starostlivosť o pacientov
V tretej epizóde Chernobylu sme mohli vidieť okrem znetvorených ľudských tiel taktiež ochotné nasadenie sestričiek, ktoré sa starali o pacientov zasiahnutých radiáciou. Aj v tomto prípade išlo o veľmi riskantné konanie, ktoré sa síce s hasením horiaceho reaktora nedá porovnávať, ale aj tak si ich prácu pochopiteľne veľmi vážime.
Chomjuková a pátranie po pravde
Ulana Chomjuková v seriáli predstavovala súbor reálnych hrdinov, ktorí sa nebáli vzoprieť režimu. Jej bojovnosť sa vo veľkom ukázala už počas vyšetrovania v Moskve, kde sa snažila prísť celej veci na kĺb. Samozrejme tým ohrozovala aj samú seba. A tým nemáme na mysli len návštevu pacientov zasiahnutých radiáciou, ale taktiež konfrontáciu s KGB.
Mená troch hrdinov
Alexej Ananenko, Valeri Bezpalov a Boris Baranov. Táto trojica mužov riskovala svoje životy, aby ochránila európsky kontinent pred katastrofou gigantických rozmerov. Jadrové palivo z reaktora sa totiž prepaľovalo podlahami, no a keby sa dostalo k vode, nastala by obrovská explózia. Menovaná trojica však prešla cez rádioaktívnu vodu, ktorú následne vypustili.
Baníci museli kvôli vysokým teplotám pracovať nahí
K explózii vďaka trojici hrdinov našťastie neprišlo, ale jadrové palivo sa dostávalo čoraz nižšie. Hrozilo, že sa mu podarí prepáliť až do spodných vôd a kontaminovať rieky Dneper a vodstvo Čierneho mora. Preto na scénu nastúpili odvážni baníci, ktorí sa podkopali pod jadrové palivo a vybudovali železobetónovú dosku. Vystavenie radiácii bolo aj v tomto prípade extrémne.
Práca likvidátorov bola neoceniteľná
Odpratávanie rádioaktívneho odpadu nebolo žiadnou prechádzkou ružovou záhradou, ale niekto to jednoducho musel spraviť. V tomto bode by sme veľmi radi vyzdvihli fantasticky natočenú scénu čistenia strechy, ktorá bola mimoriadne dramatická.
Legasov a jeho vystúpenie pred súdom
Chomjuková vysvetlila profesorovi, čo by sa mohlo stať v prípade, že by Sovietsky zväz celú záležitosť ututlal. Jednoducho povedané, nedošlo by k žiadnej náprave a podobná havária by sa mohla onedlho opakovať. V tomto momente už nešlo o riskovanie jedného života, ale o riskovanie životov ďalších miliónov obyvateľov. Legasov preto išiel s pravdou von, za čo si vyslúžil návštevu od KGB.
Ščerbina prinútil súd, aby pokračoval vo vypočúvaní
Legasov je síce najväčšia hlavička, ale keď sa prokurátor a súd rozhodli, že už jeho výpoveď nie je potrebná, zobrali mu všetky zbrane. V danom momente našťastie do veci vstúpil odvážny funkcionár Šcerbina, ktorého slovo museli všetci rešpektovať. Týmto skutkom ale samozrejme ukázal prstom taktiež na seba.
Legasov a kazety
Povedať pravdu pred súdom je jedna vec, ale rozšíriť pravdu do celého Sovietskeho zväzu bol už samozrejme náročnejší oriešok. Legasov sa teda krátko pred samovraždou rozhodol k tomu, aby svoju výpoveď nahral prostredníctvom niekoľkých kaziet, ktoré sa neskôr mohli šíriť ďalej.