Niektorí známi predstavitelia boli od prvého pohľadu jasní. Iní ťa zrejme veľmi prekvapia.
Sága s čarodejníkom Harrym Potterom je do dnešného dňa mimoriadne populárnou. Na jej knižnej predlohe a filmovom spracovaní vyrástla celá generácia ľudí a mnohí z nich zostali skalnými fanúšikmi tohto kúzelného sveta aj dlhé roky po poslednej časti Harry Potter a Dary smrti.
Ak patríš medzi nich aj ty, dávame ti do pozoru, že sme na našom webe nedávno publikovali článok týkajúci sa zaujímavostí zo života obľúbeného hájnika Hagrida.
Nemenej svetovo populárnym sa ale koncom potterovskej ságy stal fantasy seriál Game of Thrones. Z neho si doposiaľ mohol vidieť už 7 sérií, pričom 8. a zároveň finálnej sa dočkáš už čoskoro, a to konkrétne 14. apríla 2019. Prečo si na úvod tieto dva veľké hity vlastne spomíname, ti určite napovedal už samotný nadpis.
V nižšie priloženom zozname sa pozrieme na hercov, ktorých môžeš poznať z filmov o Harrym Potterovi, ale taktiež z Game of Thrones.
Michelle Fairley
Írska herečka Michelle Fairley stvárňovala v prvých sériách Game of Thrones jednu z najvýraznejších postáv – Catelyn Stark. Prístup Lady Stark bol častokrát rázny a mnohými divákmi odsudzovaný, ale nikto nemohol poprieť lásku k jej deťom (čiže Jona nerátajúc).
V Harrym Potterovi si strihla len menšie cameo, ktoré však pozornému oku diváka dozaista neušlo. Spomínaš si na to, ako Hermiona musela vymazať pamäť svojim rodičom preto, aby ich ochránila? V danej krátkej scéne si Fairley zahrala Hermioninu matku, pani Grangerovú.
David Bradley
Či už išlo o Game of Thrones alebo Harryho Pottera, v oboch prípadoch Bradley stvárnil poriadne slizké postavy. V populárnom fantasy zosobňoval zradného Waldera Freya, ktorého sme po 3. sérii z jasných dôvodov mimoriadne nenávideli.
Jeho rola školníka Argusa Filcha ale nebola o nič milšia. Filch sa so svojou mačkou pani Norrisovou častokrát potuloval po chodbách Rokfortu a karhal študentov, pokiaľ robili niečo nekalé. Neraz si týmto spôsobom s radosťou došliapol aj na našich obľúbencov, Harryho, Hermionu a Rona.
Natalia Tena
Nymphadora Tonksová si v Harrym Potterovi mnohokrát rada menila svoj účes, ale jej milý výraz v tvári zostával vždy rovnaký (teda, až pokým ste ju nenazvali Nymphadorou).
V Game of Thrones ale stvárňovala obozretnú Oshu, ktorá sa po úteku z ďalekého severu dostala až k hradu Winterfell, kde chtiac-nechtiac začala slúžiť rodu Starkovcov. Dúfame ale, že ju bude v knižnej verzii čakať lepší osud, než aký jej tvorcovia naplánovali v seriáli.
Ciarán Hinds
Albus Dumbledore bol azda najznámejším riaditeľom Rokfortu a jedným z najväčších čarodejníkov všetkých čias. Nadšenci Harryho Pottera ale určite poznajú aj jeho brata Abefortha. Toho v záverečnej časti stvárnil herec menom Ciarán Hinds.
Ak si odmyslíš Aberforthovu bradu a skrátiš jeho vlasy, mal by si z toho dostať podobu Manca Raydera, ktorý istý čas viedol všetky kmene Divokých.
Jim Broadbent
Profesor Horace Slughorn nebol nikde práve abstinentom, pričom v Harrym Potterovi sme jeho alkoholickú formu mohli vidieť v Hagridovom dome, kde vášnivo popíjal s rokfortským hájnikom. V Game of Thrones ale stvárnil serióznejšiu postavu veľmajstra zo Citadely, ktorý učil mladého Samwella Tarlyho.
Freddie Stroma
Freddie si v 6. sérii Game of Thrones zahral postavu staršieho brata Samwella Tarlyho – Dickona. V 7. sérii už ale Dickona hral Tom Hopper.
V potterovských filmoch Freddie Stroma stvárnil nenápadnú postavu Cormaca McLaggena, ktorý sa podobne ako Hermiona nachádzal na vianočnej párty profesora Slughorna.
Nicholas Blane
Nicholas Blane v 2. sérii zosobnil jedného z trinástky, skupiny mužov vládnúcich Qarthu. Jeho postava nebola pre príbeh seriálu nijak podstatná, no v Harrym Potterovi išlo o naozaj bezvýznamného chlapíka.
Blane totiž v Potterovi stvárnil kolegu Arthura Weasleyho, ktorý v jednej výťahovéj scéne držal krabicu s neznámym obsahom.
Bronson Webb
Draco Malfoy bol známy tým, že za ním zakaždým stála aspoň dvojica kamarátov. Jedného zo slizolinských kumpánov si v 3. časti Harryho Pottera zahral aj Bronson Webb.
Niekoľko rokov na to sa však Webb objavil aj v Game of Thrones, kde stvárnil člena Nočnej hliadky. Jeho osud bol ale krátky, pretože po dezertácii ho o jeho hlavu pripravil Ned Stark.
Ralph Ineson
Postava Amycusa Carrowa, jedného zo smrťožrútov, ktorí po Dumbledorovej smrti zabrali Rokfort, je skôr známa z kníh. Objavila sa ale taktiež vo filme, kde ju stvárnil Ralph Ineson.
Ten si ďalej v Game of Thrones zahral postavu skúseného bojovníka železných, Dagmera Cleftjawa.
Edward Tudor-Pole
Jedna z vystrihnutých scén druhej časti Harryho Pottera nás zaviedla do nebezpečného obchodu Borgin and Burkes, kde sme spoznali spolumajiteľa Borgena, ktorého stvárnil Edward Tudor-Pole.
Ten si v seriáli Game of Thrones zahral jednu kratučkú scénu, kde zosobňoval protestujúceho muža. Konkrétne si ho mohol zazrieť v 2. sérii.
Sally Mortemore
V 2. časti Harryho Pottera stvárnila Sally Mortemore madam Irmu Pince, rokfortskú knihovníčku. Jej rola nebola síce významná, no aspoň mala svoje meno.
To sa ale nedá povedať o herečkinej postave z Game of Thrones, ktorá sa len na malý moment objavila Bravoose a nevieme o nej prakticky nič.
Daniel Tuite
V Game of Thrones sa Tuite objavil prvýkrát až v 6. sérii, kde stvárnil Lothara Freya, neskoršiu súčasť veľmi chutného koláča napečeného mladou Aryou Stark.
Jeho životnosť bola krátka, ale určite sme si ho užili viac než v Harrym Potterovi, kde predstavoval len jedného z ministerských čarodejníkov v dave.
BONUS
Hlavnú dvanástku máme za sebou a teraz sa poďme vrhnúť na dvojicu hercov, ktorí sa v oboch projektoch objavili iba čiastočne. Koho asi mohol stvárňovať Ian Whyte, 216 centimetrov meriaci Američan?
Pokiaľ ti ako prvý napadol obor Wun Wun, máš správny odhad. Okrem toho si ale v Game of Thrones zahral White Walkera a v 2. sérii taktiež obávaného Horu.
Jeho účinkovanie v Harrym Potterovi však nebolo úplne zvyčajné, pretože sa vo filme objavil len z časti. Konkrétne musel prepožičať svoje telo, ktoré si privlastnila obria Madame Maxime (ju si zahrala Frances de la Tour).
Na bonusovú pozíciu sme zaradili aj Juliana Glovera. Ten si vo fantasy Game of Thrones zahral otravného majstra Pycella. Jeho tvár by si ale v Harrym Potterovi hľadal márne. Určite si ale mohol započuť Gloverov hlas, ktorý prepožičal obávanému gigantickému pavúkovi Aragogovi.