Správny návrhár musí vedieť, ako sa správa jeho cieľová skupina, poznať biomechaniku chodidla a tiež vlastnosti každého matierálu.
Eva Klabalová je dizajnérka obuvi, ktorá precestovala kus sveta, aby načerpala čo najviac inšpirácie z rôznych kultúr a mohla tak svoju tvorbu posunúť na iný level. Pôsobí kúsok od českého Zlínu, kde aj študovala na Univerzite Tomáše Bati a momentálne pracuje na novej vegánskej kolekcii tenisiek CAVE, ktoré vyrába ekologicky, eticky a udržateľne z recyklovaných materiálov.
Hovorí, že v Číne si naplno uvedomila nezmyselnosť transportu množstva surovín a produktov, a preto sa vo svojej tvorbe snaží proti tomu bojovať. Extravagantné a absolútne originálne kúsky nájdeš na jej web stránke a my ti s ňou prinášame rozhovor, v ktorom sa dozvieš oveľa viac.
V rozhovore sa dozvieš:
- Príbeh Evinej vlastnej značky
- Ako sa vyrábajú tenisky
- O jej novej kolekcii z kávového odpadu
- Ako sa Evine návrhy dostali do britského Vogue
- O workshopoch, na ktorých ti pomôže vyrobiť topánky
Eva, kým si vybudovala svoju značku, veľa si toho pocestovala. Kde všade si bola a priúčala sa svojmu remeslu?
Áno, cestovanie bolo pre mňa jedinečnou príležitosťou, ako sa na dizajn pozrieť očami rôznych kultúr. Najprv som za topánkami odišla do Poľska. Stáž ma nadchla a chcela som poznať ďalšiu krajinu. Bola som prijatá na akadémiu do tureckého Istanbulu, potom som absolvovala pracovnú stáž v Lotyšsku, ale mojím snom bol vždy Jeruzalem. Tam som bola prijatá počas magisterského štúdia.
Dostala som ponuku tam pracovať. To už som mala skoro desaťročnú skúsenosť s topánkami. Nakoniec som v Jeruzaleme zotrvala dva roky, potom som sa vrátila do Zlína a doštudovala magisterský stupeň, po ktorom som dostala štipendium na ďalšie štúdium do Holandska so zameraním na inováciu v obúvaní. No a vďaka tomu som odišla pracovať do Číny a Talianska.
Byť návrhárkou obuvi je v dnešnej dobe celkom nevšedné povolanie. Stretávaš sa s podobným názorom často?
Áno, skoro stále. Akonáhle niekomu poviem, čo robím, nasleduje spŕška otázok o tom, čo to obnáša, ako sa topánky navrhujú a ako vyzerá môj všedný deň.
Kedy si ušila svoje prvé topánky, ktoré si aj predala? Pamätáš si na to ešte?
Jasné, bolo to v druhej triede na strednej škole a boli to sandálky pre kamarátku.
Všetky topánky si navrhuješ sama?
Áno, všetky topánky si navrhujem sama. Dizajn je výsledkom konceptu a veľmi ma ovplyvňujú materiály.
Založila si vlastnú značku tenisiek. Aký je za tým príbeh?
V Číne som si naplno uvedomila nezmyselnosť transportu surovín a produktov po svete. To, že sa množstvo oblečenia a topánok vyrába na druhom konci sveta a potom sa vyváža do Európy či Ameriky. Je to neekonomické, neekologické a neudržateľné. Módny priemysel funguje tak, že značky chŕlia kolekcie niekoľkokrát do roka, fast fashion reťazce dokonca naskladňujú tovar dvakrát týždenne.
Keď uvádzate do výroby nový dizajn topánok, je nutné vyrobiť vysekávacie nože pre každý kus, nové kopytá či formy na podošve.
Práve táto pred-výroba nás stojí štyrikrát viac ako výroba samotných topánok. A to nehovorím o znečistení, ktoré je s pred-výrobou spojené, nakoľko všetko je z kovu. Všade po svete je množstvo vybavených tovární s veľkými archívmi kopýt a foriem. Tak prečo výrábať stále nové?
Keď chceme niečo zmeniť, musíme začať od seba. Po návrate z Číny viedli mojé prvé kroky do továrne v Zlíne, ktorú som už vtedy dobre poznala, lebo som tam počas piatich rokov s prestávkami brigádovala. Vedela som, že ľudia sú tam otvorení inováciám, a tak som chcela nájsť moment vo výrobe, ktorý by sa dal zmeniť tak, aby sa na rovnakých strojoch dal vyrobiť nový a nadčasový produkt. Pristúpila som teda k dizajnu z druhej strany. Naštudovala som si celý proces a navrhla produkt priamo pre výrobu.
Výsledok tohto experimentu je značka CAVE, ktorá je založená na baťovských princípoch. Momentálne pracujem na rebrandingu a novej kolekcii, ktorá bude na trh uvedená pod značkou KAVE.
Prezraď nám, ako teda tvoje topánky vznikajú.
Tenisky sú vyrábané na strojoch z prvej polovice minulého storočia a formy na podošve sú z roku 1955. Podošvy sú zo zbytkov farebnej gumy z predošlej výroby, ktoré sú lisované do seba, a vďaka tejto technológii je každá topánka unikátom a žiadna nie je rovnaká.
Značky chŕlia stále nové produkty, ale nikto sa nepozastaví nad tým, či zákazník potrebuje mať každú sezónu nový dizajn topánok.
Stačí obmeniť farby, kombinovať strihy a hrať sa s materiálmi. Navrhovať múdro a zodpovedne, aby mal zákazník pocit, že má na nohách úplne nový produkt a aby bol vyrobený udržateľne a ako ja hovorím - bez morálnej opice. Tenisky vyrábam vždy len sto párov z dôvodu, že mám limitované množstvo odpadu. Každá teniska má svoje číslo a nájdete ich na mojej stránke.
Čo je najdôležitejšie pri navrhovaní dizajnu. Musí mať dizajnér dobre naštudovanú aj stavbu chodidla či chrbtice?
Určite áno. Všetko spolu súvisí. Dôležitým faktorom je dokonalá znalosť vlastnosti materiálu a rôzne spôsoby konštrukcie topánky. Ja väčšinou začínam prieskumom cieľovej skupiny, pre ktorú topánky výrabam. Chcem vedieť, kde títo ľudia trávia svoj čas, ale aj to, akú dobu asi trávia v topánkach. Na základe informácií vyberám vhodné materiály a premýšľam nad dizajnom.
Musím poznať biomechaniku nohy, stavbu chrbtice aj stavbu celého tela.
Hlavným stavebným prvkom je kopyto, čo je forma, na ktorej sa topánka tvaruje. Ak je zlé kopyto, topánka nikdy nebude dobrá. Dizajn je až druhoradá záležitosť. Najdôležitejšia je funkcia, ktorá ide ruka v ruke s konštrukciou a pohybom nohy. Kameňom úrazy a dokonca aj pre veľké firmy býva to, či výroba topánky pôjde zrealizovať podľa jej návrhu.
Čo by si poradila, na čo sa zamerať pri výbere kvalitnej obuvi?
Každému sedí niečo iné. Musíme si dať predovšetkým pozor, aby sa naša noha v topánke cítila dobre, nič ju netlačilo a aby mali prsty dostatok miesta.
Určite je dôležité vybrať si topánky vyrobené z kvalitných materiálov, za ktoré si musíme vo väčšine prípadoch trochu priplatiť.
Vo svojej výrobe preferuješ aký typ topánok a prečo?
Mám rada rozmanitosť a to i vo vlastnej tvorbe. Milujem prácu na teniskách, ale zároveň si veľmi užívam navrhovanie a výrobu topánok na vysokých podpätkoch.
Onedlho prídeš na trh s novou kolekciou. Čím bude špeciálna?
Bude to kolekcia tenisiek, pre ktorú momentálne vyvíjam podošvy z kávového odpadu a prírodného kaučuku.
Topánky budú pre všetkých milovníkov kávy! Naviac, sú vegánske.
V tejto kolekcii spolupracujem s jednou lokálnou kaviarňou a pražiarňou kávy v Zlíne.
Tvoja kolekcia pôsobí tak, že si kládla dôraz na pohodlnosť. To bol hlavný zámer?
Určite áno. Ak topánka nie je pohodlná, tak je nefunkčná a nezachráni to ani úžasný dizajn. Ja som väčšinou dosť akčná a potrebujem topánky, v ktorých môžem chodiť pohodlne celý deň.
To, že sa mi poradilo vytvoriť topánky, ktoré sú pohodlné, dizajnovo jedinečné, vyrobené eticky z recyklovaných materiálov a ešte k tomu lokálne, je pre mňa výhrou.
V minulosti si ťa všimol aj britský Vogue, ktorý tvoje topánky zaradil do svojho vydania. Ako k tomu došlo?
Vtedy som študovala na akadémii v Izraeli a moje finálne práce som umiestnila na jednom dizajnovom webe. Pár dní na to mi prišiel e-mail práve z britského Vogue s tým, že by chceli topánky vydať v novom čísle. Ja som to ignorovala, lebo som si myslela, že je to nejaký spam, ale keď mi prišiel e-mail druhýkrát, odpovedala som a naozaj som svoje topánky našla na fotografii v novom čísle Vogue. Ten pocit sa nedá opísať.
Britský Vogue je méta každého fashion dizajnéra. Pre mňa to bolo obrovské nakopnutie.
Mala si spoluprácu aj so svadobným salónom Yoora Studio, kde si vytvorila topánky z ananásových listov. Veľa pracuješ s alternatívnymi materiálmi?
S prírodnými a alternatívnymi materiálmi pracujem často. Záleží mi na to, aby bola moja práca v súlade so zodpovedným prístupom k dizajnu. A práve to ma spojilo s Yoora Studiom. S jeho zakladateľkou Zuzanou Kedroňovou sa poznáme roky a je mi veľkou cťou prepojiť naše vášne k udržateľnej móde.
Pre jej novú kolekciu svadobných šiat som vytvorila dva páry topánok na podpätku z dvoch veľmi inovatívnych materiálov. Jedným z nich je Pinatex, materiál z ananásových listov a druhým je Malai, materiál na báze bakteriálnej celulózy s prímesou prírodných vlákien, ktorý vyvinula Zuzana Gombošová.
Čo považuješ za svoj najväčší úspech?
Vážim si každý úspech, aj malý. Najväčší pre mňa asi bol, keď začali chodiť e-maily od zákazníkov, že sú s CAVE teniskami tak spokojní, že sa tešia na to, ako si kúpia ďalšie. To je tá najkrajšia odmena za odvedenú prácu.
Podliehaš vo svojej tvorbe módnym trendom?
Módne trendy sledujem, je to pri mojej práci takmer nevyhnutné. Predovšetkým, ak pracujem pre firmu alebo zákazníka. V mojej vlastnej tvorbe ma však veľmi neovplyvňujú. Riadim sa viac citom a intuíciou.
Zaujali nás tenisky, ktoré si navrhla v spolupráci s jednou americkou firmou a dostali sa na trh aj do čínskeho Šanghaju. Sú dosť extravagantné. Majú úspech medzi mladými?
Bola to kolekcia pre jednu americkú firmu so sídlom v Bostone. Pri navrhovaní som sa poriadne mohla vyblázniť, nakoľko som mala voľnú ruku. Tu som mohla ukázať náväznosť na módne trendy, ktoré sú dosť dekonštruktívne a na prvý pohľad nedávajú zmysel.
Použila som kúsky rubovej strany kože, ktoré som zošívala kancelárskou zošívačkou a detaily pôsobia nedokončene.
Celé som si to veľmi užívala a kolekcia bola prezentovaná na veľtrhu v Šanghaji.
Organizuješ aj workshopy. Aký je o ne záujem?
Workshopy som začala robiť, lebo ma baví zdielať svoje znalosti s ľuďmi. Ten pocit, keď si človek obuje topánky, ktoré si vlastnoručne ušil, je nepopísateľný. Na moje workshopy môže prísť dizajnér, ale aj človek bez skúseností.
Často sú to ľudia, ktorí sú unavení kancelárskou robotou a túžia tvoriť.
Momentálne organizujem workshopy v Holandsku, Taliansku, Izraeli, v lete prebehol jeden v Číne a pravidelne v Čechách.
Chcela by si viac preraziť v zahraničí?
Určite áno a práve teraz riešim otvorenie obchodu v Barcelone, kde sa budú predávať iba moje topánky.
A čo plány do blízkej budúcnosti?
Plánov mám veľa. Otvoriť už spomínaný obchod v Barcelone a potom v ďalších mestách, pracovať na vývoji nových kolekcií, ktoré budú ešte viac udržateľné a pomáhať aj iným značkám zlepšiť ich produkty a výrobu tak, aby bola zodpovedná a neranila naše životné prostredie. Zároveň chcem šíriť svoje znalosti a skúsenosti.
Viac si pozri na Evinej web stránke alebo Instagrame.