Aj keď bol aktuálny rok na nové albumové projekty o niečo skromnejší v porovnaní s tým minulým, dočkali sme sa veľa kvalitnej hudby.
V rámci koncoročného sumarizovania si už môžeš pripomenúť zoznam najzásadnejších slovenských konfliktov a rebríček 10 najlepších domácich skladieb. Keďže nás toho čaká ešte dosť, dnes sa hneď pozrieme na to, čo zaujíma všetkých pravdepodobne najviac. Už teraz však môžeme s potešením konštatovať, že aj napriek menšej kvantite v porovnaní s minulým rokom sme sa dočkali množstva kvalitnej hudby.
Aj pri albumoch platí, že ide o subjektívny výber tej časti redakcie, ktorá si dala námahu a venovala čas vypočutiu si prakticky všetkého dôležitejšieho, čo uzrelo svetlo sveta. Celkovo sme sa pri počte uvažovaných albumov pohybovali okolo dvoch až troch desiatok a po vzore minulého roka platí, že hodnotíme výhradne slovenské projekty. Samozrejme, za uplynulých 12 mesiacov.
Budeme radi, keď dokážeš náš názor a rozhodnutie v diskusii rešpektovať a pokúsime k nemu pridať aspoň krátke vysvetlenie. Rovnako to môžeš urobiť aj ty a napísať nám, aká hudba oslovila najviac teba a prečo. Je skoro isté, že si to tu tvoj obľúbený interpret príde skontrolovať, takže ho máš možnosť potešiť.
Mimochodom, v rebríčku nájdeš aj albumy z prvej polovice roka, no poradie sa odvtedy stihlo výrazne zmeniť. Platí, že nie každý projekt je postavený tak, aby sa dal stále s rovnakým pocitom počúvať aj s odstupom času, čo sa odrazilo aj v tomto prípade.
A ešte predtým ako začneme. Albumov sme tentokrát nehodnotili 10 z veľmi jednoduchého dôvodu. Všetci totiž vieme, že raperi aktuálne fungujúci na domácej scéne, ktorí vydávajú albumy pokojne aj každý rok, rapovať vedia.
O tom to však ani zďaleka nie je. V tomto prípade je pre nás oveľa dôležitejšia snaha o inovátorstvo v oblasti zvuku, hudobných produkcií aj techniky ako takej. Pre istotu ešte raz, toto je subjektívny výber 5 najlepších slovenských rapových albumov podľa redakcie Refresher.
5. Fobia Kid - Garáž
Fobia Kid sa dlhodobo formoval ako mierne alternatívny umelec, ktorý už navonok nepôsobí ako bežný interpret, ktorý by si chcel z rapu kupovať drahé autá. Pankáč nie je len imidžom a životným štýlom, no do veľkej miery túto časť svojho ja dostáva aj do hudby. A práve Garáž je dôkazom, že sa dá rap robiť aj úplne inak, a tým nemám na mysli len výber špinavších produkcií, do ktorých dobre znie Fobiov charakteristický prenikavý hlas.
V kombinácii s povrchnými, drzými a miestami ofenzívnými textami, v ktorých sa však autor absolútne na nič nehrá, dostávame punkrap ako sa patrí. V konečnom dôsledku sa to ukazuje aj na samotných živých koncertoch a tiež na sociálnych sieťach.
Bude zaujímavé do budúcnosti sledovať, či mladý a zatiaľ nevybúrený interpret bude s hudbou dospievať, alebo jej zasvätí svoj život natoľko, že ostane navždy sám sebou týmto spôsobom. Pravdou ostáva, že v tom druhom prípade by nás asi bavil postupom času o niečo menej, ale radi sa necháme prekvapiť.
4. Jofre - 92101
Jofre, resp. Ján Lednický je v prvom rade muzikantom, ktorý tvorí hudbu s úctou, akú sme nikdy pred jeho príchodom nevideli. Majster Slovenska v hre na klavír ovláda okrem hudobných nástrojov veľmi dobre aj svoj hlas a termíny ako tempo či rytmus má dávno zjedené. Zároveň má šťastie na ideálny a prenikavý hlas, ktorý mu dovoľuje zaradiť sa medzi prvú ligu aj napriek tomu, že má toho odrapovaného o niečo menej ako zvyšok.
Debutový projekt s názvom 92101 je dôkazom všetkého, čo sme popísali vyššie. Zároveň je nám sympatická aj Jofreho skromnosť, keďže sa rozhodol album uverejniť bez toho, aby si zaň pýtal peniaze. Pravdepodobne platí, že hudba, ktorá vzniká nezištne, má o niečo väčšiu silu, aj keď je to, samozrejme, individuálne.
Jofreho prvé sólo je harmóniou zvukov po všetkých stránkach a dá sa povedať, že bežný rapový poslucháč sa možno bude nudiť. Jeho cieľom nie je udierať do uší tvrdo, skôr hladkať zmysly.
3. Nerieš - Animal
Asi ste si už mali možnosť všimnúť, že na tvorbu chalanov z Nerieš nedáme dopustiť. Predsa len, nejde o klasickú rapovú dvojicu. Gabo ako v prvom rade večne zamestnaný a Maťo ako zvukový inžinier tvoria skupinu, ktorá má výhodu, že keď sa jej chce, tak jednoducho chvíľku nemusí existovať. Následne sa spojí a všetkých presvedčí, že to celé dáva význam.
Nerieš majú veľmi blízko k hudobným nástrojom, čo v závere roka dokazovali v kluboch v spolupráci s rockovou kapelou. A ty už asi vieš, o čom tento rebríček je. Vždy s radosťou ideme do hĺbky a v interpretoch hľadáme, z čoho vlastne tvorba vychádza.
Animal obsahuje šesť plnohodnotných a kvalitatívne vyrovnaných skladieb, takže ak by si chcel náhodou riešiť kvantitu, pravdou stále ostáva, že práve toto je dôvod, prečo v dnešnej dobe zahraničie tlačí trend jednociferného počtu trackov.
2. Matys - Martin
V polročnom československom rebríčku sme Matysa umiestnili na desiate miesto. S odstupom času sme však presvedčení o tom, že ak chceš počuť poctivý súčasný rap, práve tento slovenský člen Ty Nikdy by nemal chýbať v tvojom playliste.
Lyricky, hudobne aj technicky skvelo vybavený interpret kombinuje na svojom debute živé nástroje, pričom tým ďalším je jeho samotný hlas. Oceniť musíme extrémnu úprimnosť v textoch a tiež skutočnosť, že Matys dáva v textoch priestor aj kritike tých, ktorí si to zaslúžia.
Tým máme na mysli napríklad súčasnú vládu, politický systém alebo fašizmus. Zároveň nastavuje zrkadlo spoločnosti a často venuje energiu boju s verejnými mlynmi. Vyťahuje témy, ktoré sú pre mnohých tabu, čo sa jednoducho nedá neoceniť.
1. DMS - Prepáčte (Official)
Ako sme avizovali už skôr, v tomto výbere nemohli chalani z DMS chýbať. Ich techniku a cit pre hudbu už riešiť nemusíme, keďže majú za sebou veľa projektov a sú vyrapovaí ako nikto z tohto rebríčka. Po MMXV sme si hovorili, že je latka nastavená veľmi vysoko a stále platí, že sa k nemu dá vrátiť bez výčitiek aj po rokoch. Prepáčte (Official) je však po veľa stránkach iný a nám je sympatický hlavne prístup.
Ten je síce zodpovedný a chalani neodflákli ani jednu sekundu projektu, no zároveň vzniká v čase, kedy už Separ a Dame nemusia nikomu nič dokazovať a už vôbec sa zamýšľať nad tým, ako ho prijme verejnosť.
Aj preto máme možnosť počuť najtupšie texty sprevádzané experimentálnymi bonusmi v podobe Separovej hudobnej produkcie či Smartovho rapu. Všetci traja búrajú bariéry a počas počúvania ťa niekoľkokrát vytiahnu z komfortnej zóny. Zasmeješ sa, aj keď v skutočnosti nechceš, prípadne budeš pohoršený, lebo sa v textoch nájdeš.
Ide o album, ktorý si žije vlastný život, má dušu a síce nepôsobí ako vyučovací materiál a ani z neho nebudeš múdrejší, no môžeš získať nadhľad, s ktorým sa život znáša o niečo jednoduchšie. Veľká zásluha patrí aj Maťovi Strakovi za zvuk.
V prípade, že by sme chceli hodnotiť celú desiatku, do výberu by sa určite dostal Strapo, Momo a Delik. Obzvlášť veľký rešpekt si zaslúži Special Beatz za odvahu pracovať na producentskom projekte.