Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
1. septembra 2018 o 15:53
Čas čítania 0:00
Soňa M.

Britka má zvláštnu chorobu: Prespí celé dni a na to, aby sa zobudila, musí brať lieky

ZAUJÍMAVOSTI VEĽKÁ BRITÁNIA
Uložiť Uložené

Jeden budík jej nestačí – musí ich mať niekoľko.

Walesanka Lucy Taylor musí každý deň brať 12 – 15 tabletiek len na to, aby zostala hore a nezaspala. Trpí totiž zvláštnou chorobou, idiopatickou hypersomniou. Toto ochorenie s komplikovaným názvom v praxi znamená, že sa celý deň cíti unavená a na to, aby sa zobudila, musí brať lieky.


Tvrdí, že najdlhšie spala, keď si raz v piatok ľahla okolo piatej hodiny popoludní po tom, ako jej mama vzala dcéru s tým, že ju vezme na víkend na prázdniny.  Lucy sa potom zobudila v sobotu popoludní.

"Často sa prebúdzam s panikou, pričom si nie som istá, či je šesť hodín ráno alebo šesť hodín večer.

Niekedy dokonca vôbec neviem, aký je deň – či som náhodou celý deň neprespala," povedala Lucy Taylor pre web britského vysielateľa BBC. 

Britka má zvláštnu chorobu: Prespí celé dni a na to, aby sa  zobudila, musí brať lieky
Zdroj: Pixabay/C_Scott

Jej matka Sue zase portálu povedala, že ľudia si o Lucy často myslia, že je lenivá a neuvedomujú si, koľko ju to stojí námahy žiť s idiopatickou hypersomniou každý deň. Sue jej musí o piatej dať prvú dávku liekov, aby sa jej dcéra zobudila o siedmej.


"Je veľmi odhodlaná a práve jej odhodlanie ju núti, aby pokračovala ďalej napriek tomu, že je to taký náročný stav na zvládnutie," povedala.

Hoci vedci nevedia vysvetliť pôvod  choroby, ktorou Lucy Taylor trpí, nové štatistiky odhalili, že počet Walesanov, ktorí potrebujú hospitalizáciu pre poruchy spánku, sa za posledných päť rokov zvýšil o 30 %. 

Domov
Zdieľať
Diskusia