Prípady, kedy herci vyhodnotili situáciu správne a neupísali sa kritickej či finančnej pohrome.
Minulý mesiac sme si predstavili výber hercov, ktorí z rôznych dôvodov odmietli hrať v obrovských filmových trhákoch. Je pravdou, že odhadnúť, či z filmu bude hit alebo prepadák, to všetko len podľa scenára, býva neraz ťažké.
Spätne by sme však iste našli dosť hercov a herčiek, ktorí by svoje rozhodnutie radi vzali späť. Viacero z nich však malo aj bystrý úsudok a vďaka nemu sa dokázali vyhnúť veľkým prepadákom. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.
Natalie Portman – Dirty Dancing: Havana Nights
Legendárny Dirty Dancing (Hriešny tanec) z roku 1987 sa stal obrovským hitom a dodnes patrí k najlepším zástupcom romantických tanečných filmov. Jeho sequel s podtitulom Havana Nights dorazil v roku 2004 a úspech sa mu ani zďaleka nepodarilo zopakovať.
Za všetko snáď hovorí fakt, že pôvodne išlo o úplne samostatný projekt, ku ktorému len prilepili názov Hriešny tanec vo vidine väčších ziskov.
Hlavná rola bola ponúknutá oscarovej Natalie Portman, tá však vycítila, že tento film nemá potenciál a účasť odmietla.
Rolu napokon dostala Romola Garai. Patrick Swayze z originálu si vo filme strihol malé cameo. Kritici Havana Nights opísali, ako "bez šarmu, neobratný, klišovitý a kultúrne urážlivý film".
Tom Hiddleston – Ben-Hur
Novej adaptácie románu Lewa Wallacea sa chopil ruský režisér Timur Bekmambetov (Nočná hliadka). Išlo už o piatu adaptáciu tejto knihy a pôvodne sa do hlavnej úlohy počítalo s Tomom Hiddlestonom alias Lokim z Thora.
Ten však dal prednosť iným projektom a na jeho miesto naskočil Jack Huston. Hiddleston urobil dobre, keďže film patrí k najväčším filmovým fiaskám roku 2016.
Snímka si odniesla zdrvujúce kritiky a finančne úplne vyhorela. Pri rozpočte 100 miliónov dolárov dokázala zarobiť len chabých 94 miliónov.
Keira Knightley – House of Wax
Horor House of Wax z roku 2005 bol taký matný a nevýrazný zážitok, že sa mu právom dostalo zaslúženého zabudnutia v prepadlisku filmových dejín. Kritici na remaku klasického hororu z roku 1953 nenechali nitku suchú. Vyčítali mu priehľadný scenár a mizerných hercov.
Do jednej z hlavných úloh chcel režisér Jaume Collet-Serra obsadiť aj Keiru Knightley. Tá sa etablovala ako rešpektovaná herečka, hoci v roku 2005 ešte jej hviezda nežiarila tak silno.
Keira však látku vyhodnotila správne a projekt nechala plávať. Jej rolu napokon získala Paris Hilton a za svoj príšerný výkon si odniesla aj Zlatú malinu.
Val Kilmer – Batman a Robin
Úprimne povedané, ani Batman Forever s Valom Kilmerom nebol žiadny zázrak, ale Joel Schumacher sa pri ňom ešte len rozcvičoval, a to pravé peklo nám doručil až v snímke Batman a Robin z roku 1997.
Snímka síce nebola finančným sklamaním, ale kritici a diváci ju rýchlo znenávideli a dodnes sa objavuje v rebríčkoch najhorších filmov všetkých čias.
Joel Schumacher chcel logicky do hlavnej úlohy opäť obsadiť Kilmera, keďže spolu pracovali už na predchádzajúcom Batmanovi. Už vtedy ich však sprevádzali konflikty. Podľa režiséra sa Kilmer "kvôli svojmu egu" urazil a odmietol spolupracovať.
Kilmer si okrem iného možno tiež uvedomil, kam Batman smeruje, a tak sa nemožno čudovať, že dal ruky preč. Zaskočil ho George Clooney, ktorý túto rolu považuje za najväčšiu chybu vo svojej kariére. O "kvalitách" filmu si tiež nikdy nerobil ilúzie a doslova povedal, že išlo o vyhodené peniaze.
Jim Carrey – Evan Almighty, Son of the Mask
O pokračovaní kultovej komédie Maska z roku 1994 sa hovorilo v podstate okamžite po premiére originálu. Sám Jim Carrey vyhlásil, že sa v dvojke možno objaví. V roku 1995 už bol sequel na spadnutie a Carreymu bolo za návrat ponúknutých 10 miliónov dolárov. Lenže herec odmietol.
Údajne preto, lebo po skúsenosti s pokračovaním komédie Ace Ventura zistil, že ho nebaví opakovane hrať tie isté postavy. Fanúšikovia si teda museli počkať do roku 2005, kedy vznikla komédia Son of the Mask.
Hlavnú rolu si strihol Jamie Kennedy (Vreskot) a film totálne pohorel. Finančne išlo o blamáž a kritika si na filme tiež poriadne zgustla. Samotný Kennedy priznal, že mu účasť v snímke kariérne uškodila.
Carrey v podstate z rovnakých dôvodov odmietol hrať aj v sequeli k Bruce Almighty. V tomto prípade sme dostali náhradu v podobe Stevea Carella. Kritici snímku popísali ako "jeden z najhorších sequelov všetkých čias" a čo sa týka tržieb, nešlo veru o žiadnu slávu, hoci vyložený prepadák to tiež nebol.
Steve Carell našťastie už mnohokrát dokázal, že je skvelý herec a účinkovanie v podobných hlúpostiach naozaj nepotrebuje. Je preto len dobre, že si začal vyberať ambicióznejšie projekty.
Charlize Theron – Showgirls
Kontroverzný, avšak kultový erotický prepadák Showgirls od Paula Verhoevena vo svojej dobe kritikov rozdelil. Niektorí obviňovali režiséra z mizogýnie, iní boli vo svojich záveroch priaznivejší a poukazovali, že ide skôr o nepochopenú satiru.
Finančne išlo o prepadák a Showgirls sa často objavovalo v rebríčkoch najhorších filmov všetkých čias. O účasť v ňom sa však svojho času uchádzala aj vtedy prakticky neznáma Charlize Theron.
Verhoeven poznamenal, že sa mu na konkurze páčila, nemala problém s nahotou, ale proste ešte nebola dostatočne známou a úplne sa tvorcom do roly nehodila, tak ju odmietli.
Verhoeven napokon dodal, že urobil dobre, že Charlize neobsadil, keďže by jej účasť v Showgirls zrejme poškodila kariéru, presne tak, ako Elizabeth Berkley, ktorá rolu napokon získala. Po premiére sa jej totiž všetci v Hollywoode obrátili chrbtom.
Emma Stone – Ghostbusters
Ženský reboot klasickej komédie Ghostbusters zrežíroval Paul Feig a prekvapivo nepozbieral až tak zlé kritiky. Odniesol si dokonca aj niekoľko cien. Recenzenti komédiu popisovali ako zábavný a príjemný zážitok.
Finančne však išlo o veľké sklamanie, a to aj vďaka pomerne vysokému rozpočtu (144 miliónov bez reklamy). Jednu z hlavných úloh si mohla zahrať aj oscarová Emma Stone.
„Scenár bol veľmi zábavný,“ povedala herečka. „Len som proste necítila, že je to pre mňa ten pravý projekt. Celá séria filmov, to je veľký záväzok, je to veľká vec. Myslím, že ešte potrebujem trochu času, kým sa do vydám aj do týchto vôd.“
Z filmu napokon nová séria nebola, hoci nové snímky z tohto sveta sa údajne pripravujú, tentokrát by však malo ísť o animované projekty.
Keanu Reeves – Speed 2
Režisér Jan de Bont v roku 1994 zahviezdil skvelým thrillerom Speed (Nebezpečná rýchlosť). O tri roky neskôr sa však podpísal pod pokračovanie s podtitulom Cruise Control, v ktorom sa mu na svoj trhák rozhodne nepodarilo nadviazať.
Niektorí fanúšikovia síce majú tendenciu brať Speed 2 na milosť a užívať si ju ako neškodnú béčkovú jazdu, to však nič nemení na katastrofálnom prijatí v čase premiéry. Snímka si odniesla 8 nominácií na Zlaté maliny (premenila jednu) a kritici boli zo sequelu otrávení. Na Rotten Tomatoes má snímka tristné hodnotenie 3% s ratingom 3.4.
Z predchádzajúceho filmu sa vrátila Sandra Bullock, Keanu Reeves však účasť odmietol. Nepáčil sa mu scenár a necítil sa dostatočne fit na to, aby hral v ďalšom akčnom filme.
Tento krok štúdio 20th Century Fox rozzúril, keďže automaticky plánovali, že sa obaja herci v sequeli na sto percent objavia. Reeves ich dokonca obvinil, že proti nemu rozpútali štvavú kampaň s cieľom očierniť ho.
Namiesto Reevesa však napokon obsadili Jasona Patrica. Zaujímavosťou je, že pôvodne návrat odmietla aj Sandra Bullock, ale vďaka štedrému honoráru (11-13 miliónov, zdroje sa rozchádzajú) napokon na pokračovanie kývla.
Kit Harington – Fantastic Four
Kit Harington, známy najmä zo seriálu Game of Thrones, si mohol zahrať rolu Reeda Richardsa v reboote Fantastic Four od Josha Tranka. Snímka nevznikala vôbec jednoducho. Pôvodne mala táto komiksovka vyzerať radikálne odlišne a temnejšie. Štúdiu sa však tento tón nepozdával, a tak sa rozhodlo film prestrihať a dotočiť nové scény.
Množili sa sťažnosti aj na samotného Josha Tranka, ktorý sa mal voči hercom správať absolútne neprofesionálne a vybíjať si zlosť hlavne na Kate Mara. Výsledok dopadol veľmi biedne a sám Trank sa od výsledku dištancoval. Po finančnej stránke išlo tiež o poriadny trapas.
Kit Harington teda urobil dobré rozhodnutie, keď do tejto komplikovanej a tragickej produkcie nevliezol. Rolu okrem neho odmietol aj Jack O'Connell a Reeda Richardsa napokon stvárnil Miles Teller.
Liam Neeson – Exorcist: The Beginning
V prequeli slávneho hororu The Exorcist si mal mladého Lankestera Merrina zahrať Liam Neeson. Táto snímka sa zapísala do histórie svojím mimoriadne komplikovaným zrodom.
Pôvodne ju mal nakrúcať režisér John Frankenheimer, avšak plány zmarila jeho smrť. Bola to práve táto chvíľa, kedy Neeson rolu odmietol so slovami, že bez Frankenheimera nemá zmysel film nakrúcať.
Do hry sa zapojil Paul Schrader, namiesto Neesona obsadil Stellan Skarsgårda a natočil skôr pomalú psychologickú drámu. To sa ale nepáčilo štúdiu, a tak Schradera nekompromisne odstavilo. Na režisérsku stoličku dosadilo rutinéra Rennyho Harlina a dočkali sme sa príšerného filmu, ktorý strhali kritici aj diváci.
Samozrejme, ešte by sme v hollywoodskych vodách našli mnoho ďalších podobných príkladov, preto tento zoznam berte ako náš súkromný výber. Nižšie prikladáme mená ďalších hercov a herečiek spolu s názvom projektu, od ktorého dali ruky preč.
Fred Armisen – Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows, Jennifer Lopez – The Adventures of Pluto Nash, Meg Ryan – To Die For, Uma Thurman – Joe Versus the Volcano, Al Pacino – Flashdance