Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 28. 1. 2020 meniny má Alfonz

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie
18
Dominik Vetrák
26. jún 2018, 19:14
Čas čítania: 5:33

Westworld v 2. sérii ubral na kvalite, no pridal na nevyriešených záhadách a lenivej práci scenáristov (Recenzia)

Jonathan Nolan a Lisa Joy sa zamotali do vlastných sietí, ktoré už možno divákom nikdy nerozmotajú.

Dominik Vetrák
26. jún 2018, 19:14
Čas čítania: 5:33
Westworld v 2. sérii ubral na kvalite, no pridal na nevyriešených záhadách a lenivej práci scenáristov (Recenzia)
Zdroj: HBO
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
18
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V recenzii sa nachádzajú spoilery!


Očakávaný Westworld nakoniec dorazil v roku 2016 po mnohých odkladoch. Boli sme z neho nadšení a po skvelom finále aj vo vytržení, čo sa bude diať ďalej. Tak nejako sme dúfali, že si seriál kvalitu udrží a nahradí tak na tróne Game of Thrones.

Po skončení 2. série som však v tomto pohľade nanajvýš skeptický. Celých 10 týždňov som čakal na niečo, čo nikdy neprišlo. Vyvrcholenie, dychberúcu epizódu či úžasnú novú postavu. Aj preto rovno spomeniem, ako ma mrzí, že Shogun World sa utlačil do úzadia. Obzvlášť kvôli skvelým nováčikom, ktorých už seriál potreboval. 

Dve série sa totiž hráme na rovnakom pieskovisku s rovnakými tvárami a začína to byť tak trochu únavné, obzvlášť, ak sa príbeh hýbe smerom dopredu len veľmi neobratne a pomaly. Účasť viacerých časových línií taktiež nepomáhala. A to ani v orientovaní sa v deji, čo sa s každou ďalšou epizódou stáva čím ďalej tým náročnejšie. 

 

Manželia a tvorcovia Lisa Joy a Jonathan Nolan sa postupne zamotávajú do spleti chaotického rozprávania udalostí tohto príbehu čoraz viac. Sťažujú si to viacerými časovými líniami či nepotrebnými mini zvratmi. Občas som mal až pocit, akoby sami nevedeli, kam a ako sa tam vlastne chcú dostať. 

 

Westworld v 2. sérii ubral na kvalite, no pridal na nevyriešených záhadách a lenivej práci scenáristov (Recenzia)

 

Celá 2. séria na mňa pritom pôsobila ako pes naháňajúci svoj vlastný chvost stále dookola. Nachádza sa tu až príliš veľa vaty. Inak povedané, množstvo scén je zbytočných alebo zbytočne pretiahnutých bez väčšej výpovednej hodnoty.

 

Veľa podstatného sme sa nedozvedeli, pričom scenáristi načrtli ďalšie tajomstvá a občas ich zbytočne nechali zahalené rúškom tajomstva.

 

Niektoré dejové linky jednoducho mali byť touto dobou už zodpovedané, miesto nich sa však nabaľuje na tajomne, otázkach a nových uhloch pohľadu na už známe udalosti.

 

Príbehu a postavám by možno prospelo viac flashbackov, a to hlavne v prípade Williama, ktorý sa nám vzďaľuje s každou ďalšou epizódou. Azda najlepšiu pritom zažil hneď zo začiatku, pri časti číslo 4. Lisa Joy režijne debutovala a v mojich očiach to bolo na jednotku.

 

Okrem vynikajúcej epizódy z hľadiska technického spracovania nám však bol ponúknutý nový pohľad na Williamov charakter v parku, na novú stránku postavy menom Man in Black. 

 

Westworld v 2. sérii ubral na kvalite, no pridal na nevyriešených záhadách a lenivej práci scenáristov (Recenzia)
Z nejakého dôvodu na ňu však už tvorcovia nijako nenadviazali a akoby udalosti štvrtej epizódy ani neexistovali. A čo nasledovalo? V posledných častiach sa príbeh skrútil presne do vôd, do ktorých som nechcel, aby niekedy vstúpil.

 

Videli sme už množstvo náznakov toho, čo je William vlastne zač, no potitulková scéna poslednej epizódy to už úplne zabila. Síce to nie je úplne isté, ale tvorcovia sa pohrávajú s myšlienkou, že Man in Black bude v istej časovej zóne mŕtvy, respektíve bude ďalej žiť ako "robot".

 

V súčasnom rozpoložení príbehu sme to absolútne nepotrebovali vedieť a ani o tom špekulovať. Nakoniec, v časovej línii, v ktorej sa odohráva väčšina 2. série, je William skutočným človekom. Pohľad do budúcnosti vzdialenej možno aj niekoľko desaťročí mi teda neprišiel dôležitý, akurát tak zbytočne mätúci.

Tvorcom, rovnako ako scenáristom sa seriál už jednoducho vymyká z rúk. Svedčia o tom aj mnohé, skutočne mnohé logické nezrovnalosti a scenáristické barličky.

 

V posledných epizódach už divák musí ignorovať rôzne premostenia z bodu A do bodu B, pretože pri pozornom sledovaní si začne klásť mnohé otázky, ktoré mu dianie na obrazovke nikdy nezodpovie.

 

V podstate ani nemá ako, keďže to scenáristi odflákli a pre mnohé dejové zvraty a charakterové zmeny nemajú žiadne vysvetlenie. Proste je to tak a musíme s s tým zmieriť. Že niečo nedáva zmysel, to predsa úplne nevadí.

 

Nazveme to našou mind game, geniálnym mindfuckom a vy sa poseriete z toho, akí sme vlastne mysteriózni. Hoci v skutočnosti sme len nepochopiteľne napísali pár chaotických dialógov a naháňame sa v kruhu bez toho, aby sme sa pohli správnym smerom. 

 

Westworld v 2. sérii ubral na kvalite, no pridal na nevyriešených záhadách a lenivej práci scenáristov (Recenzia)


2. séria sa totiž dá opísať pár vetami. V parku robia niečo úplne iné, než len poskytovanie zážitkov z iných svetov. William chce napraviť svoje chyby, a preto cestuje parkom celých 10 epizód, pričom sa párkrát zachová ako správny chlap a párkrát ako neskúsený pištoľník a sebec, ktorý je v parku prvýkrát.

 

Maeve stále hľadá svoju dcérku, dostáva božské schopnosti (ktoré však zabúda používať, lebo sa to tak scenáristom viac hodí) a stáva sa ďalšou otravnou postavou. Podobne je na tom Dolores, ktorú už nemôžem vystáť. Scenáristi jej dali do hlavy hlboké myšlienky, ktoré herečka nedokáže podať zaujímavo.

 

Zo samotnej postavy sa stal ďalší nesympatický robot bez konkrétneho cieľa, ktorý len narúša dejové linky. Jediným robotom (okrem Teddyho), ktorý stále dokáže prekvapiť, vytvára skvelú atmosféru a ako jeden z mála oplýva aj kvalitným hereckým výkonom, je Bernard.

 

Nebyť neho a skvelého Jeffreyho Wrighta, zo strany robotických hercov by to bolo úplne fiasko. V podstate hrajú ešte horšie než v prvej sérii, ale to bude aj spomínanými zle napísanými dialógmi a charakterovými zmenami/správaním sa, ktoré divákom jednoducho nemôžu byť sympatické. 

 

Rovnako sa zrejme divák postaví aj ku konečnému súboju Profesora X s Magnetom Bernarda s Dolores. Skutočne vás zaujíma, kto z nich vyhrá? Mimo parku sme sa naozaj vlastne nikdy nepozreli, takže nám je ľudstvo viac-menej ukradnuté.

 

Westworld v 2. sérii ubral na kvalite, no pridal na nevyriešených záhadách a lenivej práci scenáristov (Recenzia)

 

Určite k tomu má čo povedať aj fakt, že nám Nolan a spol. ľudstvo vykresľujú ako prehnitú spoločnosť a tvorov hodných akurát tak genocídy. 

 

A čo roboti? S nimi je to ťažko. Aj po dvoch sériách sa totiž dozvedáme, že ním môže byť prakticky každý (dúfali sme, že k týmto lacným pokusom o šokovanie obecenstva nedôjde tak skoro). Nemôžete sa báť o ich život, keďže sú takmer nesmrteľní a navyše nie veľmi zaujímaví.

 

Scenáristi miesto prehlbovania vzťahov (nie tých idiotských, ako napríklad nepotrebné a nepochopiteľné obetovanie večného sebca Leeho) a pútavého či šokujúceho vyrozprávania príbehu stavili len na rozširovanie univerza a pridávanie mysterióznych prvkov. 

Príbeh sa tak člení a rozťahuje do stále väčších rozmerov, pričom už nedokáže strhnúť a všetko stavia na divácky záujem nadchádzajúcich udalostí. Miesto kvalitného "storytellingu" teda dostávame lacné twisty a rozširovanie nejasností. Hádanky sú fajn, ale Westworld sa s nami v 2. sérii len bezcieľne hrá. 

 

Westworld v 2. sérii ubral na kvalite, no pridal na nevyriešených záhadách a lenivej práci scenáristov (Recenzia)


Čo teda pochváliť? Seriál vie stále niekedy príjemne prekvapiť a technicky je na vysokej úrovni. Natáčajú ho profesionáli, bohužiaľ, nemajú veľmi vďačný materiál. Pevne dúfam, že Lisa Joy si pár epizód v budúcej sérii strihne, v tej 2. jej to šlo brilantne. 

 

Potešil Shogun World a jeho skvelé postavy, návrat Elsie a Stubbsa či Hopkinsa, ktorý však dostal oveľa menej priestoru než sme dúfali/čakali. Zahanbiť sa nenechala ani akcia, až na spomínanú 4. epizódu by som však v tomto aspekte viac pochválil sériu s číslom 1.

Keď sa tak nad tým zamyslím, tá prvá séria vlastne robila lepšie všetko (vrátane soundtracku, ktorý je však stále skvelý). Vykreslila nádherný park, ponúkla hneď niekoľko skvelých dejových liniek, načrtla veľké tajomstvá a oboznámila nás s vynikajúcimi postavami.

 

Tvorcom sa však seriál akoby rozsypal v rukách, pričom celú 2. sériu len preskakovali na mieste. Odhalili síce skutočný význam parku naozaj ukážkovým spôsobom, ale nabalili na to desiatky ďalších záhad a ja som z nich ako divák už unavený.

 

Westworld v 2. sérii ubral na kvalite, no pridal na nevyriešených záhadách a lenivej práci scenáristov (Recenzia)

 

Nevyužil sa potenciál divokého západu, samotného Westworldu, hercov a ani dejových zvratov. Scenáristi si navyše začali pomáhať lacnými trikmi a nelogickými, až nereálnymi maličkosťami, vďaka čomu dokázali premostiť jednotlivé časti príbehu a epizód bez inteligentnejšieho prístupu k divákom, ktorých z ničoho nič začali považovať za blbcov. 

 

Westworld nás stále baví a ide o kvalitný seriál, ale v porovnaní s 2. sériou je na tom horšie azda na všetkých frontoch. Nolanova snaha zamotať divákom hlavy, aby neodhalili všetky tajomstvá predčasne (ako sa to stalo pri prvej sérii, čo tvorcov veľmi nahnevalo), spôsobila výrazný pokles kvality v kľúčových aspektoch. 

 

Na jednej strane sme zvedaví, o čom preboha bude 3. séria, na druhej strane sú nám postavy tak trochu ukradnuté. Nelámeme však palicu. Westworld má stále šťavu, zároveň však veľké problémy. Budeme dúfať, že s ich odstránením pribudnú aj noví herci a potrebné osvieženie.

 

Ak sa však aj nabudúce budeme hrať na schovávačku, neskončí to len pri pár facepalmoch ako tentoraz. S prižmúrenými očami je to za 7/10. Vďaka hlúpučkosti scenáru a vytváraniu vlastných pravidiel za pochodu by som ale najradšej išiel ešte o čosi nižšie.

 

PS: Výsmechu hodní sú aj "profesionálni" zabijaci/vojaci aka SBS z Tesca. Nielenže mali problémy a častokrát prehrali s vidlákmi a ich revolvermi, občas sa správali úplne smiešne (výbuch v Cradle a zvádzanie blondíny). 

Ak ste pri sledovaní 2. série Westoworldu dávali pozor a rozmýšľali ste, určite ste si bili ruku o čelo oveľa viackrát. A to sa pri seriáli, ktorý to hrá na inteligentný storytelling, zamotaný príbeh a mindfuck efekt, jednoducho nemôže stávať. Pôsobí to amatérsky a smiešne.

 

Westworld v 2. sérii ubral na kvalite, no pridal na nevyriešených záhadách a lenivej práci scenáristov (Recenzia)

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: HBO Tagy: westworld
Ohodnoť článok
28
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.