Niekto získa dvoch Oscarov v priebehu pár rokov, takému DiCapriovi (zatiaľ) nestačila celá herecká kariéra.
Každoročne udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied cenu za prínos alebo iný významný úspech v kinematografii. Oceňovaná je široká paleta ľudí a diel, počnúc hercami, režisérmi a samotnými snímkami, končiac kameramanmi, vizuálnymi efektami či zvukom a hudbou obsiahnutou vo filmoch.
Počet nominácií sa odvíja od vyťaženosti jednotlivej osoby, napríklad čím viac kvalitných (toto slovo je dôležité) filmov režisér v priebehu rokov natočí, tým väčšia je šanca, že si domov odnesie zlatú sošku Akadémie.
Rovnako ako vo svete obyčajných ľudí, aj v tom filmovom žijú šťastlivci a smoliari. Niektorí boli za svoju prácu a drinu nominovaní na zisk Oscara dokonca 13-krát, no predsa sa im ho vyhrať nepodarilo.
Poďme sa však pozrieť na stranu hercov, pre ktorých je ich herecké nadanie jednoducho nemožné skryť, čo si musela všimnúť aj Akadémia a náležite týchto jednotlivcov oceniť. Kto má teda doma vitrínu plnú zlatých trofejí?
10. Robert De Niro - 2 výhry, 7 nominácií
Keď sa vo filme spomenie slovíčko mafia, väčšina z vás si okamžite vybaví tvár Roberta De Nira. Kultové úlohy v gangsterkách Krstný otec 2 (1974), Goodfellas (1990) či Kasíno (1995) mu priniesli status jedného z najobľúbenejších hercov Hollywoodu.
De Niro získal Oscara dvakrát: prvýkrát za stvárnenie mladej verzie Vita Corleoneho v druhom Krstnom otcovi, a o 6 rokov neskôr za úlohu boxera Jakea LaMottu v Zúriacom býkovi (1980).
Robert De Niro je jednoducho perfektný herecký mafián, čo nám bude opäť naplno dokazovať už na budúci rok v gangsterke The Irishman od svojho režisérskeho mecenáša Martina Scorseseho.
9. Jack Lemmon - 2 výhry, 8 nominácií
Jack Lemmon, idol Kevina Spaceyho, si po prvého Oscara prišiel v roku 1955 za svoj herecký výkon vo vojnovej dráme Mister Roberts s Henrym Fondom. Druhého Oscara dostal za drámu Save the Tiger (1973).
Do povedomia divákov sa vryl najmä vďaka filmu Glengarry Glen Ross (1992), kde si zahral po boku Al Pacina a Kevina Spaceyho. Do hereckého neba Lemmon odišiel 21. júna (červen) 2001.
8. Denzel Washington - 2 výhry, 8 nominácií
Afroameričan, ktorý si všade kam vstúpi, získa rešpekt všetkých v miestnosti. Podobne je to aj s jeho rolami. Zlatú sošku Oscara si odniesol celkovo dvakrát, a rovnako ako slávny Marlon Brando, aj Denzel bol na toto ocenenie nominovaný celkovo osemkrát.
Najlepším hlavným hercom sa stal za Training Day (2001), najlepším vedľajším hercom za vojnovú drámu Glory (1989).
7. Marlon Brando - 2 výhry, 8 nominácií
Kultové roly sa na Marlona Branda jednoducho lepili. Oscarovými sa mu stali filmy On the Waterfront (1954) a samozrejme netreba pripomínať jeho najznámejšiu rolu Vita Corleoneho v Krstnom otcovi (1972).
Marlon Brando sa objavil aj v ďalšom Coppolovom filme Apokalypsa (1979), kde spôsoboval režisérovi nemalé problémy, keď sa odmietal učiť text a chodil na nakrúcanie neskoro. Brando bol veľkým hercom a filmový svet tak veľmi zasiahla jeho smrť, ktorá prišla 1. júla (červenec) 2004.
6. Walter Brennan - 3 výhry, 4 nominácie
Brennan zakaždým hviezdil ako najlepší herec vo vedľajšej úohe. Najprv v Come and Get It (1936), potom v Kentucky (1938) a nakoniec vo westerne The Westerner (1940).
5. Daniel Day-Lewis - 3 výhry, 6 nominácií
Natočiť film, dostať Oscara, dať si pauzu od herectva. A znova. Daniel Day-Lewis je jedným z najtalentovanejších hercov, akých sme kedy mali možnosť vidieť.
Podobne ako chameleón dokáže pre jednotlivé úlohy meniť svoj výzor, tak dokáže Day-Lewis meniť svoje vnútro. Oscarová premiéra tohto britského herca prišla v roku 1989 s úlohou ťažko chorého Christyho v dráme Moja ľavá noha.
Nominovaný bol odvtedy ešte päťkrát (vždy ako najlepší herec v hlavnej úlohe), a to za výkony vo filmoch V mene otca (1993), Gangy New Yorku (2002), There Will Be Blood (2007), Lincoln (2012) a najnovšie aj Niť z prízrakov (2017), ktorým Day-Lewis oficiálne ukončil svoju hereckú kariéru.
Oscara sa mu podarilo získať za stvárnenie chorobne motivovaného ropného magnáta v There Will Be Blood, o ktorom sa isto za 20 až 30 rokov bude hovoriť ako o modernej verzii Občana Kanea. Posledného Oscara si vyslúžil za stvárnenie amerického prezidenta Abrahama Lincolna v dráme Lincoln od Stevena Spielberga.
4. Ingrid Bergman - 3 výhry, 7 nominácií
Pôvabná Ingrid Bergman mala viacero príležitostí na zisk ceny Akadémie. Nepodarilo sa jej to v Casablance (1942), no chuť si napravila už o 5 rokov neskôr, a to noirovým thrillerom Plynové lampy, kedy sa z nej stala najlepšia herečka v hlavnej úlohe.
Na ďalšieho Oscara v rovnakej kategórii čakala až do roku 1957, keď si zahrala v dráme Anastázia (1956).
Oscar pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe prišiel s adaptáciou románu Agathy Christie, Vražda v Orient Expresse (1974), kde Bergman stvárnila nábožensky založenú Gretu Ohlsson. Krásna Ingrid odišla z tohto sveta 29. augusta (srpen) 1982.
3. Jack Nicholson - 3 výhry, 12 nominácií
Diabolský úsmev, vyplazený jazyk, cigara v ústach. Jack Nicholson už síce ukončil aktívnu hereckú kariéru, no my máme našťastie stále k dispozícii skvosty tohto fenomenálneho herca.
Prvé ocenenie filmovej Akadémie získal za úlohu kriminálnika McMurphyho vo Formanovej dráme Prelet nad kukučím hniezdom (1975), jednému z mála filmov, ktorému sa podarilo vyhrať "veľkú päťku", a teda v kategórii najlepší herec, herečka, film, réžia a scenár.
Rok 1983 sa pre Nicholsona opäť niesol v znamení Oscara, keďže tentokrát ako herec vo vedľajšej úlohe získal cenu za romantickú komédiu Cena za nežnosť. Na pódium v Dolby Theatre sa opäť postavil až v roku 1998, tentokrát ako najlepší herec v hlavnej úlohe za komédiu Tak dobre, ako sa len dá.
Zamrzí azda len fakt, že za stvárnenie psychopatického Jacka Torrencea v Kubrickovom Shiningu (1980) na Oscara vôbec nominovaný nebol.
2. Meryl Streep - 3 výhry, 21 nominácií
Božská Meryl je pre svoj talent zaradená medzi najlepšie herečky všetkých čias. Rekordný počet nominácií (sama ho stanovila) sa jej podarilo prekonať tento rok s úlohou Katherine Graham v Spielbergovej dráme The Post.
Vypísať všetky filmy, za ktoré bola Streep nominovaná, by bolo na dlho. Jednoducho si pozrite nejaký film, a ak sa v ňom náhodou Meryl objaví, pravdepodobne mala šancu zaň získať Oscara.
V skutočnosti sa jej to však podarilo až trikrát: dvakrát ako najlepšej herečke v hlavnej úlohe za Sofiinu voľbu (1982) a Železnú lady (2011), raz ako najlepšej herečke vo vedľajšej úlohe za drámu Kramerová vs. Kramer (1979) s Dustinom Hoffmanom.
1. Katharine Hepburn - 4 výhry, 12 nominácií
Rázna žena, ktorá sa nebála vysloviť svoj názor, čím si získala srdcia ako divákov, tak i kritikov. Katharine Hepburn začínala na Broadwayi, no prepracovala sa až na strieborné plátno Hollywoodu. Hepburn si vydupala vyššie finančné ohodnotenie za svoju rolu v Morning Glory (1933) a odniesla si za ňu prvého Oscara.
Zlatá soška číslo 2 prišla až o 34 rokov neskôr za rolu matky vo filme Hádaj, kto príde na večeru. Nasledovala dráma Lev v zime (1968), čo pre Katharine znamenalo zisk ďalšieho Oscara.
Posledné zamávanie Akadémii dala v roku 1982, keď si za film Na zlatom jazere odnáša štvrtú sošku. Okrem toho bola Hepburn nominovaná osemkrát, či už ako najlepšia herečka v hlavnej alebo vo vedľajšej úlohe. Skutočná hviezda Hollywoodu nás navždy opustila vo vysokom veku 96 rokov, presne 29. júna (červen) 2003.
Po dvoch Oscarov majú však aj nasledovní herci:
Christoph Waltz - 2 nominácie, 2 výhry
Rakúšan Christoph Waltz je obľúbencom Quentina Tarantina, ktorý ho z Viedenského divadla priviedol do Hollywoodu, a kde mu prakticky zabezpečil zisky oboch zlatých sošiek. Najprv ho v roku 2009 obsadil do majstrovských Nehanebných bastardov, kde Waltz bravúrne stvárnil maniakálneho plukovníka SS Hansa Landu.
O 3 roky neskôr opäť dostal rolu v ďalšej tarantinovke, tentokrát išlo o snímku Nespútaný Django, kde ako nemecký zubár King Schultz po boku Jamieho Foxxa lovil ľudí. Za svoje fantastické výkony v oboch filmoch získal Waltz Oscara v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe.
Hilary Swank - 2 nominácie, 2 výhry
Hilary Swank bola hviezdou veľkého plátna najmä v prvom desaťročí nového milénia, kedy ju Oscarmi ovenčený Clint Eastwood obsadil do svojej drámy Million Dollar Baby (2004).
Swank tu stvárnila tvrdú a citovo chladnú boxerku, túžiacu po šanci ukázať, čo sa v nej skrýva. Za úlohu ženskej boxerky s menom Maggie Fitzgerald získala Hilary Oscara ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe.
Avšak ešte predtým, než sa z nej stala hviezda Eastwoodovej emocionálne napínavej drámy, si táto americká herečka v roku 1999 strihla rolu v ďalšej podarenej dráme. Išlo o počin s názvom Chlapi neplačú, kde si za svoj výkon ženy (a neskôr muža) na úteku pred spravodlivosťou vyslúžila takisto ocenenie Akadémie v kategórii najlepšej herečky.
Kevin Spacey - 2 nominácie, 2 výhry
Jedna z najväčších hereckých hviezd 90. rokov. Kevin Spacey bol v dobe svojej najväčšej slávy takmer všade, kde sa šepkalo o Oscaroch. Hoci minulý rok sa kvôli škandálu so sexuálnym obťažovaním jeho herecká kariéra pravdepodobne skončila, má predstaviteľ Franka Underwooda zo seriálu House of Cards aspoň na čo spomínať.
V roku 1995 si domov odnáša Oscara ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe za svoj brilantný výkon v Obvyklých podozrivých od režiséra Bryana Singera (X-Men), len aby sa o 4 roky neskôr opäť postavil na pódium so zlatou soškou v ruke.
Tentokrát za vrchol svojej hereckej kariéry, stvárnenie Lestera Burnhama v legendárnej Americkej kráse od Sama Mendesa. Škoda ťa, Kevin.
Jodie Foster - 4 nominácie, 2 výhry
Talent, inteligencia, krása. Aj tak by sa dala opísať dvojnásobná držiteľka sošky Oscara, Jodie Foster. Foster prvýkrát ukázala celému svetu, čo v nej je, v Scorseseho Taxikárovi (1976), a to po boku úžasného Roberta De Nira. Stvárnenie detskej prostitútky jej prinieslo úplne prvú nomináciu na Oscara.
Druhýkrát všetko nezostalo len pri nominácii, Jodie si domov rovno odniesla svojho úplne prvé ocenenie Akadémie za svoj fantastický výkon v Znásilnení (1988).
Úloha, ktorá s postupom času získala kultový status, bola agentka FBI Clarice Starling v Mlčaní jahniat (1991). Hrôzostrašného kanibala s menom Hannibal Lecter vtedy famózne stvárnil Anthony Hopkins, a ten si takisto na svoje herecké konto pripísal Oscara ako najlepší herec v hlavnej úlohe.
Jodie bola nominovaná ešte raz, a to v roku 1996 za snímku Nell.
Dustin Hoffman - 2 výhry, 7 nominácií
Malý veľký muž Dustin Hoffman si srdcia divákov získal za stvárnenie autistu Raymonda v dráme Rain Man (1988) po boku Toma Cruisa, za čo ho Akadémia náležite ocenila.
Ešte 9 rokov predtým však upútal stvárnením Teda Kramera vo filme Kramerová vs. Kramer (1979) s Meryl Streep, kedy sa Hoffman stal najlepším hercom v hlavnej úlohe.
Michael Caine - 2 výhry, 6 nominácií
Britský herec je známy najmä vďaka svojmu typickému precítenému prízvuku. Mladšia generácia si ho môže pamätať ako Alfreda z Nolanovej trilógie o Temnom rytierovi.
Akadémia si ho však zapísala ako držiteľa Oscara za snímky Hana a jej sestry (1986) a Pravidlá muštárne (1999).
Tom Hanks - 2 výhry, 5 nominácií
Častý herecký spolupracovník režiséra Stevena Spielberga získal Oscara dvakrát, a to za stvárnenie postavy homosexuálneho právnika infikovaného vírusom HIV v dráme Philadelphia z roku 1993, no pamätný je najmä Hanksov geniálny výkon ako mentálne slabšieho, no srdcom silného Forresta Gumpa (1994).
Hanks bol nominovaný aj za snímky Veľký (1989), Zachráňte vojaka Ryana (1998) a Stroskotanec (2000). Dúfame, že v budúcnosti ešte Hanksa v nejakej oscarovej úlohe uvidíme.
Frances McDormand - 2 výhry, 5 nominácií
Fantastická herečka získala svojho druhého Oscara len v nedeľu, na jubilejnom 90. odovzdávaní cien Akadémie (za výbornú čiernu komédiu Tri billboardy kúsok za Ebbingom). Manželka geniálneho režiséra Joela Coena (Big Lebowski, Táto krajina nie je pre starých) svoju prvú zlatú sošku získala v roku 1996.
Odniesla si ju za za stvárnenie tehotnej šerifky Marge Gunderson v mrazivom thrilleri Fargo (1996) od bratov Coenovcov. Druhý, a veríme že nie posledný Oscar, prišiel len pred pár dňami, a McDormand si ho právoplatne zaslúžila.
Sean Penn - 2 výhry, 5 nominácií
Rebelský Sean Penn je okrem svojej bohatej hereckej kariéry známy aj manželstvom s Madonnou. Poďme sa ale pozrieť na jeho úspechy na poli Akadémie: prvá cena putovala do Pennových rúk za mysteriózny thriller Clinta Eastwooda Tajomná rieka (2003).
Druhého Oscara si na poličku mohol Penn položiť za stvárnenie homosexuálneho aktivistu v dráme Milk (2008).
Cate Blanchett - 2 výhry, 7 nominácií
Austrálska herečka sa blysla svojimi výkonmi v rôznych úspešných projektoch. Fanúšikovia Pána prsteňov ju majú zafixovanú ako Galadriel, iní si ju možno pamätajú ako lásku Brada Pitta vo Fincherovom Podivuhodnom prípade Benjamina Buttona (2008).
Tak či tak, Oscara jej priniesla rola v počinoch Jasmínine slzy (2013) od Woodyho Allena a Letec (2004) od Martina Scorseseho.
Hercov, ktorí získali dvoch Oscarov je samozrejme viac, ako ich uvádzame v našom rebríčku. Spomenieme napríklad mená, ako Bette Davis, Spencer Tracy, Jane Fonda, Jessica Lange, Maggie Smith, Gene Hackman, Elizabeth Taylor či Peter Ustinov. Ktorí z držiteľov Oscara je vašim obľúbencom?