Assata Shakur viedla za svoje ideály vojnu proti vláde Spojených štátov amerických.
Aj keď si doteraz zrejme nikdy nepočul o tom, že legendárny raper Tupac Shakur mal krstnú matku, Assata Shakur dokonca žije až dodnes. Nejde síce o žiadnu pokrvnú rodinu, ale žena narodená ako JoAnne Deborah Byron strávila počas svojho života množstvo času po boku Afeni Shakur a Mutulu Shakur, čiže rodičov Tupaca, a stala sa jeho krstnou matkou.
Mutulu Shakur ako Tupacov nevlastný otec skončil vo väzení, kde sedí dodnes, a matka Afeni zomrela pred dvomi rokmi. Obaja boli viackrát zatknutí a obvinení z rôznych trestných činov spájaných s organizáciou Black Panther Party, ktorá bojovala za práva ľudí s tmavou pleťou aj mimoriadne násilnými spôsobmi.
Divokejšia odnož Black Panther Party sa volala Black Liberation Army a práve v nej pôsobila Assata Shakur. Black Liberation Army viedla vojnu proti americkej vláde, ktorá pošliapala práva černochov v Spojených štátoch amerických, a tak sa černosi chceli brániť. Vykrádali preto banky, zabíjali príslušníkov policajného zboru, unášali ľudí a plánovali aj rôzne bombové útoky, za čo sa viacero z ich členov dostalo dokonca aj na neslávny zoznam FBI s názvom „Most Wanted Terrorists“.
"Nadie en la historia ha conseguido nunca su libertad apelando al sentido moral de sus opresores" (Assata Shakur, Partido Pantera Negra) pic.twitter.com/id1EUCyAWN
— elOrdenMundial S.XXI (@elOrdenMundial) 1. března 2018
Assata nebola žiadna svätuškárka a so svojimi kolegami z Black Liberation Army sa zúčastňovala na mnohých ozbrojených prepadoch. Do povedomia širšej verejnosti sa dostala začiatkom 70. rokov minulého storočia, keď sa o ňu začala zaujímať polícia a vyhlásila po nej medzištátne pátranie. V putách Assata skončila v roku 1973 po krvavej prestrelke s políciou v New Jersey, kde zomrel jeden člen Black Liberation Army, ale aj jeden policajt.
Assata bola obvinená z viacerých zločinov a napokon aj odsúdená za vraždu policajta, avšak nikdy nebolo dokázané, že ho zabili práve jej výstrely. Krstná Tupaca Shakura dostala doživotný trest a v americkej väznici by bola zrejme dodnes, keby ju v roku 1979 jej kolegovia z Black Liberation Army nevyslobodili a nepomohli jej utiecť na Kubu. Na ostrove ležiacom neďaleko americkej Floridy žije Assata dodnes. Aj keď jej vydanie USA v minulosti žiadalo viackrát, Assata v súčasnosti zostáva jedným z mnohých diplomatických problémov medzi oboma krajinami.
It is our duty to fight for our freedom. It is our duty to win. We must love one another and protect one another. WE HAVE NOTHING TO LOSE BUT OUR CHAINS. ~Assata Shakur #HBCURising pic.twitter.com/6jx4i7WAsn
— Helping Kids Rise (@HelpingKidsRise) 20. února 2018