Utorok 22. 5. 2018 meniny má Júlia, Juliana

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: Fox Family

Narodila sa v Česku, no pubertu prežila v troch koncentračných táboroch. O mrazivých zážitkoch odmietala Edith prehovoriť vyše 70 rokov

Srdcervúca spoveď Češky, ktorá nedokázala zabudnúť.

28. január 2018, 16:49

Srdcervúca spoveď Češky, ktorá nedokázala zabudnúť.

Holokaust je jedným z najneľudskejších období našej histórie a aj dodnes sú medzi nami mnohí ľudia, ktorým nenávratne znetvoril život. Výpovede o samotných koncentračných táboroch, plynových komorách a všetkom, čo bolo súčasťou, sú však mimoriadne hodnotné. Edith Fox sa však rozhodla držať všetko v súkromí až sedem desaťročí, kým sa rozhodla svoje spomienky porozprávať lokálnym americkým novinám The Arizona Daily Star.

 

Narodila sa v Česku, no pubertu prežila v troch koncentračných táboroch. O mrazivých zážitkoch odmietala Edith prehovoriť vyše 70 rokov

 

Edith sa narodila v Tepliciach, neveľkom československom meste s priezviskom Weingartenová. Mala päť súrodencov a úspešnú rodinu. Dvaja z bratov boli zverbovaní do českej armády a Edith mala len trinásť rokov, keď začalo ísť do tuhého. Začala druhá svetová vojna a už v roku 1941 bola jej rodina obkľúčená nacistickými vojakmi, ktorí ich odprevadili do Poľska. Nahovorili im, že získajú prácu a nový domov, len tak, zadarmo.

 

Po príchode do Poľska im však prikázali, aby bežali čo najrýchlejšie. Nacisti pomalých ľudí okamžite strieľali a medzi nimi bola aj Edithina matka. Zomrela priamo pred jej očami, nedokázala bežať dostatočne rýchlo. "Prosila som nacistov, aby ma zabili tiež, no povedali, že nie. Vraj budem pracovať." Ľudia umierali pred očami len 13-ročného dievčaťa. V rohu videla rabína, ktorému nacisti odrezali nohu. Ležal tam, až kým nezomrel.

 

Narodila sa v Česku, no pubertu prežila v troch koncentračných táboroch. O mrazivých zážitkoch odmietala Edith prehovoriť vyše 70 rokov

 

Oddelili mužov a ženy a Edith odvtedy nikdy nevidela zvyšnú časť svojej rodiny. Spolu s priateľkou ju odviedli do oblasti Stanisławów, kde boli vychovávané všetky židovské bábätká. Edith s priateľkou sa o ne museli starať, vymieňali plienky, kŕmili ich a podobne. Z detí však nič nebolo, o niekoľko dní prišli nacisti a deti nahádzali do nákladiakov ako odpad.

 

Dievčatá sa však skryli a dva dni sa zo strachu ani nepohli. Nakoniec začali dlhý pochod k česko-maďarskej hranici. Edithinu priateľku Leah pri snahe o útek zabili, samotná Edith bola znovu chytená a odvedená do Osvienčimu. Opäť sa opakoval scenár rozdeľovania väzňov. Naľavo bola istá smrť, vpravo nekonečná práca. O delenie sa staral samotný Mengele.

 

Práca však nebola žiadnou prechádzkou ružovou záhradou. Edith osem hodín denne stála pri páse a pripravovala náboje pre nacistické pušky. Aj keď sa nemohla s nikým rozprávať, neuniklo jej, čo sa dialo v samotnom tábore. Nacisti boli perfektne zorganizovaní a denne chceli zabiť desaťtisíc Židov. Niektorí väzni boli natoľko zúfalí, že sa rozbehli oproti elektrickému plotu a zaživa zhoreli.

 

Narodila sa v Česku, no pubertu prežila v troch koncentračných táboroch. O mrazivých zážitkoch odmietala Edith prehovoriť vyše 70 rokov

 

Vojna však končila a nacisti pripravili krutý plán, ako Židov zabiť. Nahádzali stovky z nich do vlaku bez jedla či vody a v obrovskej tlačenici sa mnoho z nich pošliapalo. Edith sa však podarilo po troch dňoch utiecť, no nešťastie zariadilo len to, aby narazila na nacistického českého vojaka, ktorý ju odviedol rovno do tábora v Terezíne. Ten v tej dobe slúžil ako masívne popravisko.

 

Edith v ňom strávila štyri mesiace a nacisti medzičasom zabili mnohé jej priateľky. Nacisti práve finišovali zabíjanie politických väzňov a Edith a jej skupina boli práve na rade, keď ich v posledných momentoch zachránilo sovietske oslobodenie. Príbeh nakoniec skončil šťastne, Edith skončila v americkom meste Buffalo, kde si o tri roky našla manžela Josepha, s ktorým pred jeho smrťou splodili tri deti.

 

Narodila sa v Česku, no pubertu prežila v troch koncentračných táboroch. O mrazivých zážitkoch odmietala Edith prehovoriť vyše 70 rokov

 

"Chcela som prerozprávať svoj príbeh, pretože sa bojím, že ľudia zabúdajú. Nikdy nesmieme zabudnúť na to, čo sa stalo. Nikdy nesmieme dovoliť, aby sa to zopakovalo."

Zdroj: buffalonews.com, tucson.comFoto: Fox Family Tagy: vojna, holokaust, Židia
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia13 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
13 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Jana Sojková29. január 2018, 14:19

Příběh zajisté tragický a bolestný, ale bolestná a tragická je i úroveň článku. Vážení pisálkové, čtete po sobě, co vyplodíte nebo to prostě jen narychlo a bez základní znalosti mateřského jazyka naškrábete a pošlete do světa? Za takhle ubohou a odbytou práci opravdu berete plat??

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
huhubabka29. január 2018, 18:46

Autor je Slovák,překladatel do češtiny mu dělá ostudu.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Adéla Gálová29. január 2018, 16:31

Tragický příběh v tragickém překladu

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Vlčice88829. január 2018, 19:07

Proč není v tomto i v jiných podobných článcích uvedeno, že zmíněné krutosti prováděli NĚMEČTÍ nacisté, tedy NĚMCI, kteří se opět snaží ovládnout celou Evropu? V článku se píše jen o tom, že Edith Fox při útěku z vlaku, který je vezl, když končila válka z Osvětimi (tedy pochod-odvoz smrti), narazila na č e s k é h o (opravdu českého???) n a c i s t u, který ji odvedl do Terezína. Tato informace je zjevně nepravdivá. Kolik bylo českých nacistů??? Kolik bylo českých nacistů, kteří by 4 měsíce před koncem války, kdy už sovětská armáda byla velmi blízko, riskovali to, že by českou dívku z Teplic odvedl do Terezína??? To tedy mohl být jedině do poslední chvíle zfanatizovaný německý nacista, žádný Čech, to si vymýšlíte!!!! Proč????
Proč není v článku více rozvedeno, jak se dostala z Terezína do amerického Buffala?

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
ANTI-NACISTA30. január 2018, 22:12

JAKY CESKY, NEBO NEMECKY, UKRAJINSKY, ITALSKY, SLOVENSKY, MADARSKY... atd. NACISTA ???

JE UPLNE JEDNO KDE SE NACISTA NARODIL, JAKY MA PAS,

NACISTI SOU PROSTE VSICHNI PRASATA CO NEMAJI VE 21. STOLETI UZ CO DELAT.

A DOHADOVAT SE KTERY NACISTA JE HORSI, NEBO LEPSI JE TAKY VLASTNE NACISMUS.
PROTOZE KDYBY BYLI CESTI NACISTI NA MISTE NEMECKYCH NACISTU A BYLO JICH TAKY TOLIK A MELI TAKOVOU MOC, TAK BY BYLI UPLNE STEJNI, MOZNA HORSI JAK TI NEMECTI NACISTI.

A KDYZ UZ TAK CHCETE TU NARODNOST, TAK EDITH FOX, ROZENA WEINGARTEN BYLA NEMECKA ZIDOVKA, NE CESKA !

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
zs1231. január 2018, 18:14

Proč dáváš do rovnosti nějaké KDYBY se skutečnými údálostmi ... MY JSME SE ŽÁDNÉHO TAKOVÉHO SVINSTVA NEDOPUSTILI . Asi si přeješ stejně jako autor hodit ty jejich sračky na nás a oni se tím z toho mohli vyvinit. Vždyť ty je tím "KDYBY" vlastně omlouváš.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
zs1229. január 2018, 21:22

zřejmě se jednalo o sudetského němce, stejně jako Janetschek. Vzorných občanů III říše od roku 1938.
"Ve funkci táborového velitele se v průběhu druhé světové války vystřídali tři esesmani: Siegfried Seidl, Anton Burger a Karl Rahm. Dva z nich (Seidl a Rahm) byli po válce dostiženi a odsouzeni k trestu smrti, A. Burgerovi (člověku, který chtěl zabíjet „židovská“ nemluvňata ihned po narození) se dvakrát podařilo utéct z vězení, nikdy nebyl za své zločiny potrestán a dožil se vysokého věku."
Ještě bych rád reagoval na názor, který zde nezazněl a to že "Terezín nebyl vyhlazovací koncentrační tábor".
V Malé pevnosti se to dělalo jinak plynové komory s cyklonem B by byly moc nápadné, gettho mělo být vzorem toho jak se němci dobře chovají k vězňům (nejen židům) , ale měla vhodné životní podmínky tuberkulozu, neštovice spalničky které zabily 35 000 lidí.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ivo Škapa29. január 2018, 19:40

Střední složku strážního systému Terezína, podléhající komandantuře, tvořil zvláštní oddíl českých protektorátních četníků (asi 150 mužů), který měl za úkol hlídat především hranice ghetta. Valná většina četníků soucítila s vězni a snažila se jim pomáhat. I u nich byly výjimky, především mezi důstojníky: velitel Janetschek proslul stejnou brutalitou jako esesáci. Do USA emigrovala dva roky po válce, když jí zde nezbyla žádná rodina.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
htrojakova30. január 2018, 15:30

Uroven clanku je opravdu mizerna. Skoda.. tema je zajimave

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Jerry Niko Fletcher30. január 2018, 3:43

Tak asi takto jsem psal, když jsem chodil do 5 třídy.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Zdeněk Nebřenský30. január 2018, 0:02

?????

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Zdeněk Nebřenský30. január 2018, 0:01

Česko-Madarske hranici

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
V.Pintera29. január 2018, 20:43

O takových věcech se psalo hodně,ale ! ALE!! na fotce na Seznamu je vedle autorky fotka dvou děsivě vyhlížejících kachektických žen z britského koncentráku pro jihoafrické Bůry!!Takže laskavě nelžete-na světě není jen utrpení Židů a Mengele,tohle inferno vynalezli ti milí Angličané !

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie