Krajina sa snaží podporovať cestovný ruch, no zároveň zachovať vlasť pre ďalšie generácie.
Cestovanie a spoznávanie nových kútov sveta obohacuje, no povedzme si úprimne - veľa turistov sa nevie správať a svojím chovaním prispievajú k znečisteniu či ničeniu prostredia, kde sa práve nachádzajú. V niektorých prípadoch to zachádza už tak ďaleko, že domáci obyvatelia sa netaja otvorenou nenávisťou voči turistom. No na súostroví Palau poňali problém oveľa kreatívnejšie.
Vybrať sa na Palau znamená rešpektovať miestne pravidlá zamerané na ochranu životného prostredia. Aby to nebolo len v ústnej rovine, návštevníci ostrovov musia zložiť povinný záväzok či sľub formou špeciálnej pečiatky v pase, ktorý musia podpísať. Vďaka sľubu sa zaväzujú, že budú dobrými správcami životného prostredia. „Nebudem brať to, čo mi nebolo dané. Nepoškodím to, čo mi neublíži,“ uvádza sa napríklad v záväzku.
Jedinečné ostrovy štátu Palau sú nielen krásne, ale i rôznorodé. Nečudo preto, že na nich začína prekvitať cestovný ruch. To však znamená z roka na rok vyšší počet turistov. Lenže, čím viac ľudí, tým vyššia pravdepodobnosť, že niektorí z nich budú vedome či nevedome ničiť ekosystémy. Kompetentné osoby preto prijali múdre a zaujímavé riešenie, ako eliminovať devastáciu životného prostredia.
Už počas letu na ostrovy sa pasažierom pustí video o zodpovednom správaní spolu so zoznamom toho, čo sa môže a čo nemôže po príchode robiť. Vstupom na pôdu Palau dostanú do pasu pečiatku s prísľubom zodpovedného chovania pripomínajúci skôr báseň, ktorú musia podpísať. Podobná iniciatíva pritom nemá vo svete obdoby.
Krajina sa snaží takýmto spôsobom podporovať cestovný ruch, no zároveň zachovať vlasť pre ďalšie generácie. Cestovný ruch má totiž pre ostrovy značné výhody, hlavne ekonomické a sociálne, no môže spôsobiť i škody. Riziku sú vystavené hlavne vápencové a vulkanické ostrovy a ohrozená je i bohatá biodiverzita. Ľudia preto majú zákaz zbierať suveníry z morských živočíchov ako napríklad mušle, ale živočíchy nemôžu ani kŕmiť. Ďalej nesmú šliapať či dotýkať sa koralov, vyhadzovať odpadky, kde sa im zachce a musia rešpektovať miestne zvyky. V oblasti je zakázaný komerčný rybolov.
Krajina sa však nesnaží chrániť životné prostredie len vo forme zákazov a obmedzení pre turistov, ale i smerom k ďalším generáciám miestnych obyvateľov. Na školách sú preto environmentálne predmety zahrnuté do učebných osnov.