Piatok 20. 4. 2018 meniny má Marcel

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Táto chlpatá beštia žije aj na Slovensku. Gigantický strehúň škvrnitý môže mať až 10 centimetrov a jeho uhryznutie poriadne bolí

Strehúň škvrnitý sa v niektorých častiach Slovenska vyskytuje častejšie než inde. Kam by si radšej nikdy nemal cestovať?

11. október 2017, 18:22

Strehúň škvrnitý sa v niektorých častiach Slovenska vyskytuje častejšie než inde. Kam by si radšej nikdy nemal cestovať?

Najväčší pavúk Európy žije aj na Slovensku. Takzvaný strehúň škvrnitýLycosa singoriensis, známy už od roku 1770, môže v lesoch striehnuť aj na teba. Veľký môže byť ako menšia dlaň a vďaka nepríjemne pôsobiacim chlpom pripomínajúcim klasické desivé tarantuly, pôsobí doslova hrozivo. Žije predovšetkým na južnom a strednom Slovensku. Ak teda pochádzaš z týchto oblastí, daj si pozor, kam stúpaš, pretože táto príšera môže kedykoľvek prekvapiť aj teba.

 

Táto chlpatá beštia žije aj na Slovensku. Gigantický strehúň škvrnitý môže mať až 10 centimetrov a jeho uhryznutie poriadne bolí

 

Strehúň škvrnitý (často nesprávne nazývaný strehúň tatársky), je najväčším pavúkom Európy, strednej Ázie a severnej Afriky, čo predstavuje plochu niekoľko tisícov kilometrov štvorcových. Predovšetkým ho však nájdeš v stredných a východných častiach Európy, vo zvyšných vymenovaných lokalitách ho vidno len zriedkavo. Najzápadnejšie bol strehúň škvrnitý videný na brehu Neziderského jazera v Rakúsku (približne 60 kilometrov od Bratislavy). Pred niekoľkými rokmi bol bežne videný aj na južnej Morave, no od 60. rokov nebol zaznamenaný a začal sa považovať za regionálne vyhynutého. Od roku 2007 sa však znovu hojne objavuje a v Českej republike patrí medzi neohrozené druhy, nachádza sa v kategórii najmenej ohrozený. Na Slovensku ho môžeš objaviť najmä v Podunajskej nížine či na strednom Slovensku.

 

Hrozivý pavúk obľubuje nekonečné stepi chudobné na vegetáciu, aké možno nájsť napríklad v Maďarsku či v Rusku. Žije v norách veľkých asi ako myšia diera. Hlboké bývajú približne tridsať centimetrov a sú takmer úplne zvislé. Vnútro svojich príbytkov si vystieľa pavučinami, ktoré ústia až na povrch, kde sú vystužené steblami trávy a podobných rastlín. Nepríjemný strehúň celé dni oddychuje vo svojej nore a za súmraku sa vydáva na lov, počas ktorého si pochutnáva na menších pavúkovcoch či hmyze.

 

Strehúňova nora

Táto chlpatá beštia žije aj na Slovensku. Gigantický strehúň škvrnitý môže mať až 10 centimetrov a jeho uhryznutie poriadne bolí

 

Osemnohá beštia má telo veľké len asi štyri až päť centimetrov, k tomu však treba prirátať aj nohy. Spolu s nimi má na priemer aj osem až desať centimetrov, čo z neho robí toho posledného živočícha, ktorého by si chcel na svojej prechádzke lesom stretnúť. Sfarbením sa podobá väčšine ostatných pavúkov, jeho telo je niekde na pomedzí šedej, hnedej a čiernej farby. Hlavohruď nesie nepatrnú bledú kresbu, zadná časť zasa biele škvrny a dvojice bodiek.

 

Ako to už pri pavúkoch býva, bohužiaľ, aj strehúň dokáže splodiť nepríjemne veľa ďalších strehúňov. Samce pri tomto oplodnení umierajú. Samička si počas leta na svojej zadnej časti zhotoví veľký kokón v tvare dlhého valca so zaoblenými koncami. Doň nakladie stovky vajíčok, ktoré sú umiestnené tak, aby boli počas dňa neustále vystavené slnečným lúčom. V ústi nory totiž oddychuje hlavou nadol, aby jej budúcim potomkom nebola zima. Miniatúrne mláďatká sa rodia priamo na zadočku matky, časom sa presúvajú na chrbát a prežije ich len veľmi málo. Samicu opúšťajú až v ďalších štádiách.

 

Na svoju obranu používa uhryznutia, ktoré pekelne bolia, no tam to zrejme končí. Zatiaľ sa nikto neodhodlal uhryznutie otestovať, no laboratórne myši ho zvládli bez väčších následkov. Strehúňov neurotoxický jed tak zrejme nemá devastačné účinky.

 

Táto chlpatá beštia žije aj na Slovensku. Gigantický strehúň škvrnitý môže mať až 10 centimetrov a jeho uhryznutie poriadne bolí

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia4 komentáre
Diskusia je len pre prihlásených
4 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Margaret Marie Bohacova12. október 2017, 19:15

Mně připadá krásný a je naprosto úžasné, že se z regionálně vyhynulého druhu dostal do kategorie málo ohrožených!!!

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Lukáš 975312. október 2017, 16:35

Za tohle tě někdo platí? Článek o ničem a plný nesmyslů! Pavouci opravdu neútočí bez důvodu a navíc na něco co nedokážou pozřít (člověk)... Pavouci jsou nádherní a úžasní živočichové , ... Zkus se nad sebou zamyslet!

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Julia12. október 2017, 22:45

Pavouci sice neútočí bez důvodu, ale člověka můžou kousnout všichni. A to v situacích, kdy se cítí ohroženi. Tenhle článek je tu proto, aby lidi na jižní Moravě věděli, že ho tam můžou potkat a že si na to teda maj dávat pozor - koukat se, kde se opřou, aby ho nepřimáčkli, dát pozor na děti, aby nešťouraly do kdejaký díry, protože tam nemusí bejt jenom myš... a tak. Prostě aby věděli, že tam žije. A kdyby ho náhodou přimáčkli a on je kousnul, tak že to jen strašně bolí, ale neumřou.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
MartinČIčo12. október 2017, 1:10

Že beštia :D Čo vám je*e, však je to zviera (Y)

-1 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie