Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 28. 1. 2020 meniny má Alfonz

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
0
Patrik O.
19. september 2017, 17:48
Čas čítania: 5:02

Lucia pracuje v IT sfére od základnej školy a toto rozhodnutie neľutuje. Z freelancerky sa stala zakladateľka úspešného startupu

Na ženy v IT neboli ľudia v minulosti veľmi zvyknutí. Aj preto bola možno pre niekoho “atrakce-senzace”.

Patrik O.
19. september 2017, 17:48
Čas čítania: 5:02
Lucia pracuje v IT sfére od základnej školy a toto rozhodnutie neľutuje. Z freelancerky sa stala zakladateľka úspešného startupu
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pre mnohých je ešte aj v roku 2017 spojenie slov IT a ženy nepredstaviteľné. Nemohli sme ukázať lepší príklad, než si zavolať Luciu Kubinskú, ktorá si túto sféru podmanila a ukazuje chlapom aj ženám, ako na to. Cez život freelancera po sedenie v agentúre ukončené založením vlastného úspešného, aj vo Francúzsku pôsobiaceho startupu. Dizajn bol jej život od malička a svojou snaživosťou môže inšpirovať mnohých mladých ľudí k tomu, aby sa nebáli budovať si svoje sny už počas školy.

 

Lucia pracuje v IT sfére od základnej školy a toto rozhodnutie neľutuje. Z freelancerky sa stala zakladateľka úspešného startupu

 

Na začiatok skús čitateľkám povedať dve vety, ktoré ťa najlepšie vystihnú.

Som Lucia, vyštudovala som reklamu a po práci v agentúrach som zakotvila ako online produktový dizajnér v startupe. Mám rada mäso a čokoládu.

 

Čomu sa momentálne venuješ, kde pracuješ?

Spolu s Websupport-om a Neulogy Ventures sme založili startup InHiro. Teraz je z nás francúzsko-slovenská firma. Vyvíjame online softvér, ktorý pomáha recruiterom hľadať vhodných a šikovných ľudí. Sme malý tím, čiže ako dizajnér mám na starosti nielen vzhľad aplikácie, ale aj UX, copywriting, občas komunikujem s klientmi, občas pohnem s našimi marketingovými aktivitami. Je to pestré!

 

Lucia pracuje v IT sfére od základnej školy a toto rozhodnutie neľutuje. Z freelancerky sa stala zakladateľka úspešného startupu

 

Kedy sa u teba zrodila túžba pracovať v dizajne?

Počas základnej školy som bola so sesternicou v kníhkupectve a ona zrazu vytiahla z police nejakú knihu a hovorí: „Nechcela by si niečo takéto?” Bola to kniha s názvom HTML pro úplné začátečníky. Mala som asi 13 rokov a najbližšie hodiny a dni som sa od toho nevedela odtrhnúť. Tu len tak na okraj pripomeniem, že to boli roky dial-upu (a ani ten nebol samozrejmý). Po jednoduchých webstránkach som potom objavila svetové webdesign štúdiá a zistila som, že weby sa dajú robiť aj krajšie, lákavejšie, čo ma napokon doviedlo od tvorby webstránok k ich návrhu, dizajnovaniu.

 

Ako si túto túžbu živila? Vieš priblížiť svoje začiatky?

Na začiatku to boli len také experimenty, malé webstránky, s kamarátom sme spravili úplne seriózny web pre našu základnú školu. Veľkým vzorom pre mňa bola česká webdizajnérka Michaela “Mishka” Suchá, s ktorou som si vymenila pár mailov. Potom som bola webmasterom aj na gymnáziu. Popri tom sa už zbierali zákazky aj od firiem a vtedy mi došlo, že sa tým chcem živiť. 

 

Na akú strednú školu padla voľba? Zanechala v tebe niečo, čo využívaš dodnes?

Nebudem sa hrať na rebelku, na základnej škole (ZŠ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici, pozdravujem!) som mala perfektné učiteľky a výborné výsledky, takže som jednoznačne chcela ísť na gymnázium (GJGT v Banskej Bystrici, tiež pozdravujem!). Na strednej mi ale fakt nešli prírodovedné predmety, čo už. Ako webmaster som však prichádzala do kontaktu s učiteľmi a profesormi a dá sa povedať, že to boli prvé “accountské” skúsenosti. Bolo potrebné vyriešiť ich požiadavky a tie vhodne implementovať. 

 

Jedenásť rokov si pracovala ako freelancerka. Aký to bol pocit, keď v roku 2003 pravdepodobne väčšina klientov príliš ženy v IT sfére nestretávala?

Takto spätne si myslím, že som možno bola trochu “atrakce-senzace” a tým pádom mi to mohlo pomôcť v marketingu. Celý biznis okolo webdizajnu sa vtedy na Slovensku len vyvíjal, ja som mala šťastie na fajn chalanov z tejto rodiacej sa komunity web profesionálov. Komunikovali sme online, ale boli aj stretávky. Možno som to len nevnímala, ale nikdy som nenarazila na výsmech alebo múr len preto, lebo som dievča.

 

Máš pocit, že sú stále predsudky voči ženám v takomto pracovnom prostredí?

Ja osobne nemám negatívnu skúsenosť, ani som nikdy nemala pocit, že mi je ako žene ukrivdené. V niektorých sférach alebo pozíciách ženy narazia na tzv. “sklené stropy”, neviditeľnú silu, ktorá im bráni v postupe. Alebo majú pocit, že si zaslúžia vyššie platy, ale ako ženám im to nie je dopriate. S týmto našťastie nemám skúsenosť. Muži a ženy na pracovisku, vzájomná dynamika, to je veda sama o sebe. Mne vyhovuje mužský alebo zmiešaný kolektív.

 

Stretla si sa aj ty s “odhováračkami”, aby si skúsila niečo iné alebo si mala plnú podporu od okolia?

Mamina je programátorka. Asi žiadny rodič nie je spokojný ak dieťa trávi za počítačom veľa času, ale naši v tom videli potenciál. Myslím, že teraz sú spokojní!

 

Pracovala si aj v agentúrach. Vedela by si porovnať tieto dva svety? Keď pracuješ sama na seba a keď pre reklamku? V čom je to iné?

Reklamka je perfektná skúsenosť. Mohla som si vyskúšať prácu na rôznych projektoch. Je to šanca rozšíriť portfólio, nachytať známe mená a hlavne sa veľa naučiť. Práca v kolektíve má svoje čaro. Potom som chcela vyskúšať niečo iné, prácu len pre jedného klienta a mať veci pod dohľadom dlhší čas, prešla som teda pod Websupport. Zrazu nečakáte na feedback od klienta, ak sme si niečo schválili v tíme, išlo to von a hotovo. Tá facka potom príde priamo od návštevníkov a zákazníkov v podobe reálnych nákupov.

 

Dokázala by si stručne priblížiť, čo je InHiro? Kedy sa zrodil tento nápad?

Nápad sa zrodil začiatkom roka 2013 vo Websupporte. Ako pankáči sme nemali žiadne HR oddelenie a tým pádom sme mali chaos v prijímacom procese. Základom bolo spraviť “inteligentný” systém na triedenie mailov a archiváciu životopisov, vrátane tímovej spolupráce. Stála som na začiatku tohto interného projektu, potom som naň kvôli iným povinnostiam v rámci WS zanevrela, aby som sa neskôr znova vrátila. Vtedy sme naštartovali InHiro ako samostatnú firmu. 

 

Lucia pracuje v IT sfére od základnej školy a toto rozhodnutie neľutuje. Z freelancerky sa stala zakladateľka úspešného startupu

 

Ako ste s ním od roku 2013 pokročili a aké sú ďalšie vízie? 

Medzitým máme dva produkty. Spomínaný systém na komunikáciu a manažment životopisov. Druhý produkt je softvér na aktívne vyhľadávanie kandidátov, lebo pravda je taká, že na niektoré pozície vám životopisy neprídu, musíte ľudí osloviť sami. Pred vyše rokom sme sa spojili s parížskou firmou Esther Ellis a naším primárnym cieľom je Francúzsko, väčší a silnejší trh. Vízia je postupne si podmaniť Európu.

 

Čo je podľa teba kľúčom úspechu v dizajnérskom svete? Čo odlišuje úspešného dizajnéra od neúspešného?

Ťažká otázka, lebo úspech znamená pre každého niečo iné. Niekto chce byť slávny dizajnér, mať tisíce followerov na sociálnych sieťach a lietať z konferencie na konferenciu. Niekomu vyhovuje byť v tieni a jednoducho robiť úspešné projekty so spokojnými klientami a používateľmi. Čiže kľúčom je zistiť, ktorý typ dizajnéra som.

 

Aka by si motivovala dievčatá k tomu, aby skúsili nejaký job v IT? 

Každý človek (dievča aj chlapec) musí sám v sebe vedieť, kam ho to ťahá a čo ho láka. Práca v IT nemusí nutne znamenať programovani. Sú tu kreatívne, analytické pozície, ale naplno využiť sa dajú aj silné komunikačné zručnosti. Ak má baba takéto nutkanie a nie je si celkom istá, je viacero aktivít, ktoré vedia prácu v IT priblížiť (RailsGirls a pod.) a potom môže istejšie povedať, či ju to stále láka alebo nie. 

 

S akým najzaujímavejším zadaním si sa v živote stretla?

V Zaraguze sme robili kampaň pre Prostenal a prišli sme s konceptom “Klub ďaleko močiacich”. Bol to z našej strany risk , predsa len, toto nie je téma spojená s humorom, ale klient nám dôveroval a dosiahli sme super výsledky. To boli super časy!

 

Lucia pracuje v IT sfére od základnej školy a toto rozhodnutie neľutuje. Z freelancerky sa stala zakladateľka úspešného startupu

 

Je niečo, čo na svojej práci nemáš veľmi v láske?

Moju prácu mám veľmi rada. S co-founderom Andrejom sme toho už veľa prežili, celkovo mám vždy šťastie na dobrých kolegov a kolektív. Samozrejme, nie je to vždy ideálne, máme pred sebou obchodné alebo technologické výzvy. Vtedy je aj atmosféra hustejšia. Môj bývalý kolega Ivan ale vedel vždy takéto situácie vyriešiť komentárom typu „Luliky, o tom to je, nie? Že si pripravená vojsť do toho ringu a dať to!” 

 

Lucia pracuje v IT sfére od základnej školy a toto rozhodnutie neľutuje. Z freelancerky sa stala zakladateľka úspešného startupu

 

Máš popri toľkej práci čas aj na nejaké voľnočasové aktivity? Ak hej, akým sa venuješ?

Rada čítam. Momentálne napríklad zbierku čínskych sci-fi poviedok, rada cestujem, a toto leto som si konečne kúpila bicykel takže uvidím, či ma to chytí. Rada si pozriem futbal a fandím Atleticu Madrid a PSG :)

 

Ďakujeme Lucii za príjemný rozhovor!

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.