Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 15. 10. 2019 meniny má Terézia

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Móda - Módny seriál
0
Peter Hlavička
14. september 2017, 9:05

Návrhár Lukáš Spilka: Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci (Rozhovor)

Spoluorganizátor módnej šou WE’RE NEXT a študent jednej z najprestížnejších módnych škôl je jasným príkladom toho, ako by mala vyzerať dnešná móda.

Peter Hlavička
14. september 2017, 9:05
Návrhár Lukáš Spilka: Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

To, že high fashion je len pre vyvolených a na tvorbu vlastnej módnej kolekcie musíš mať najmä veľa známostí je jedným z mnohých mýtov, ktoré kolujú medzi laickou verejnosťou a pri príležitosti módnej šou WE’RE NEXT, ktorá sa uskutoční 14. septembra v pražskej La Fabrike sme tak vyspovedali jedného z 26-tich návrhárov, ktorí tu budú prezentovať svoju tvorbu. Lukáš Spilka sa venuje odevnej tvorbe už od svojich 15-tich a okrem toho, že vďaka svojej húževnatosti a vášni pre oblečenie sa mu podarilo dostať až na prestížnu Royal Academy of Fine Arts v Antverpách, zastáva aj množstvo názorov, ktoré by si mal osvojiť nie jeden z našich čitateľov.

 

1. Čo pre teba znamená móda a ako vnímaš oblečenie v kontexte dnešnej doby?

Móda je pre mňa v prvom rade hobby, pretože ju v podstate robím iba kvôli tomu, že to chem. Baví ma na nej množstvo povedzme ne-módnych vecí, ako napr. styling, v ktorom síce veľmi nevynikám ale na vlastnej tvorbe mám radšej prevažne strihy, technickú stránku veci, tvorbu dizajnov a samozrejme celkovú kreativitu rôznych materiálov.

 

Móda vždy odkazuje na danú dobu. V dnešnom svete prevláda konzum a ľudia si často kupujú veci len kvôli tomu, aby si niečo nahromadili. V tomto kontexte sa mi páči prístup mojej priateľky Simony, ktorá si kupuje skôr drahšie kúsky v menšom počte, pretože pracuje ako modelka u Driesa Van Notena, a aj keď sa oblečie "nóbl", vždy vyzerá prirodzene.

 

Lukáš Spilka Animal vs. MinimalNávrhár Lukáš Spilka: Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci (Rozhovor)

 

2. Aká bola tvoja cesta na Royal Academy of Fine Arts v Antverpách?

Keď som sa v 15-tich rozhodoval, čo by som chcel robiť, módne návrhárstvo pre mňa bola jasná voľba. Samozrejme, človek musí šiť, takže som išiel na krajčírsku školu v Holešoviciach, pretože moja teta tiež študovala na tej škole a ja som sa s ňou chcel stretávať na chodbách, čiže to bola hlavná motivácia k tomu, že som si vybral módny dizajn. Po strednej škole som pokračoval do ateliéru Liběny Rochovej, kde som strávil 3 roky a po mojej bakalárke Animal vs. Minimal som chcel v štúdiu pokračovať ešte o niečo vyššie. Našťastie som mal podporu od rodičov a štúdium v Antverpách stojí v porovnaní s inými školami tak málo, že aj študenti z USA, ktorí sú mimochodom súčasťou projektu WE’RE NEXT povedali, že je to pre nich oveľa výhodnejšie.

 

Je s tým ale spojená ešte jedna zaujímavá story, pretože po bakalárke som si zabudol podať prihlášku na magisterské štúdium na UMPRUM a nakoľko som sa tým pádom na žiadnu školu nedostal, nemohol by som ďalší rok študovať módu. Skúsil som teda Viedeň, kde ma  neprijali, tak som skúsil holandský Arnhem (odkiaľ pochádza Iris Van Herpen), tam ma síce prijali a boli zo mňa veľmi nadšení ale keď som sa nakoniec dostal do Antverp a uvedomil som si, že odtiaľ pochádza Walter van Beirendonck, vedel som, že táto škola je pre mňa to pravé.

 

Návrhár Lukáš Spilka: Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci (Rozhovor)

 

3. Do akej kategórie by si zaradil svoju tvorbu, resp. máš vo svete módy aj nejaké vzory okrem vyššie spomenutých návrhárov?

Je ťažké povedať, do akej kategórie by som zaradil svoju tvorbu, to si môže zaradiť každý podľa seba. Snažím sa robiť kolekcie tak, aby sa páčili hlavne mne a boli pre mňa zaujímavé, ale súdiac podľa mojej poslednej kolekcie Brutus 23, ktorá bola na WE’RE NEXT minulý rok v porovnaní s tohtoročnou kolekciou Brutus je vidieť, že výsledok je vždy iný. Kladiem dôraz najmä na tvorbu vlastných materiálov, čo je pre mňa svojim spôsobom taká meditácia a okrem mojej priateľky mi s tým pomáhajú ešte ďalšie dve dobrovoľníčky, Linda a Nany.

 

Vo svete módy asi žiadne vzory nemám. Rád by som pracoval napríklad u Thoma Browna v New Yorku, ale aj to skôr v tej dámskej kategórii.

 

Lukáš Spilka S/S16Návrhár Lukáš Spilka: Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci (Rozhovor)

 

4. Koľko kolekcií už máš za sebou a čo všetko podľa teba potrebuje človek na to, aby sa mohol stať návrhárom? 

Kolekcií mám za sebou toľko, že už ani neviem presný počet; zabudol som si robiť čiarky. Teoreticky je to ale 13 rokov štúdia módy, prvé nohavice som ušil keď som mal 14 rokov, od 15-tich som študoval na strednej škole v Holešoviciach a na vysokej sme robili rôzne mini kolekcie. Tých väčších/serióznejších už bolo zhruba 6-7. Najzaujímavejšie to ale bolo práve keď som mal 15 a zúčastňoval som sa súťaže Prostějovská zlatá jehla, čo bola vyslovene stredoškolská akcia, na ktorej sa zišla celá republika. Tam som vytvoril napr. kolekciu Trhací stroj, ktorá je jedna z mojich obľúbených, aj keď po dizajnérskej stránke samozrejme nie je dokonalá. Mám ju rád kvôli vášni, s ktorou sme na nej pracovali a možno aj preto sme na ňu nadviazali ďalšími dvomi, veľmi alternatívnymi kolekciami, kvôli ktorým v nasledujúcich ročníkoch súťaže museli zmeniť pravidlá. Ale urobilo mi to radosť.

 

Na to, aby sa človek mohol stať návrhárom potrebuješ v prvom rade šijací stroj, ihlu a vášeň. Peniaze sú dôležité ale veľa vecí sa dá zohnať takmer zadarmo. Jedna z účastníčok nášho projektu, Yelizavetta Volosovska napr. potrebuje na tvorbu jednej sukne aj 20 metrov látky ale kupuje to z Ukrajiny, pretože odtiaľ pochádza a objednáva tie úplne najlacnejšie nylóny za 1-2 €. Cesta sa vždy nájde, ale človek si musí nájsť niečo zaujímavé. Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci.

 

Návrhár Lukáš Spilka: Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci (Rozhovor)

 

5. Aký je tvoj názor na vysokú módu?

Vysoká móda je vrchol priemyslu zameraný na tie najkvalitnejšie veci , čo je vidieť najmä na dizajne. Často vidím veľa kúskov, ktoré sú po dizajnérskej stránke veľmi prepracované aj keď si nie som celkom istý tým, kde sa to všetko vyrába. Samotné dizajnérske kúsky sú ale veľmi dobré a inšpiratívne; vysoká móda je práve to, čo posúva módu ďalej a je to krásne vidieť napr. u Vetements, nakoľko Demna rovnako vyštudoval Royal Academy of Fine Arts a dokonca sme sním mali aj workshop. V ich prípade síce inšpirácia prichádza skôr z nižšej módy (streetwear a pod.) ale kvôli ich prístupu k samotnej veci z toho vznikne vysoká móda. Práve na tomto princípe je vidieť, že všetko to, čo je pre oko návrhára zaujímavé je vysoká móda.

 

6. Nakupuješ aj v bežných obchodoch alebo nosíš len vlastné veci?

Mám rád svoj štýl v tom zmysle, že veci ktoré nosím som väčšinou dostal ako dar. V poslednej dobe ale veľmi rád nakupujem v sekáči Think Twice v Antverpách, kde majú vždy raz za mesiac výpredaj "všetko za 1 €" a dajú sa tam zohnať ozajstné poklady. Mám odtiaľ napr. dve krásne bundy, na ktoré sa ma všetci ľudia pýtajú a vždy im na to odpoviem že sú z Think Twice za 2 €, čiže nie z úplného výpredaja, ale vždy deň pred tým. To je pre mňa ten stav, kedy si módu naozaj užívam, pozerám sa tam na množstvo škaredých vecí, ktoré sú svojim spôsobom vtipné, ale na druhú stranu je zaujímavé prehrabovať tieto kúsky, pretože sa tam často nájde niečo vyslovene súčasné, no nikto si to pritom nevšimol.

 

Z vlastných vecí nosím jedny nohavice a kraťasy z kolekcie Lukáš a Štěpán, ktoré som robil v spolupráci so Štěpánom Rúžičkom, ale výhradne vlastné veci už nenosím. Kedysi som nosil jedny vlastné jeansy, ktoré som si ušil ale neskôr s tým už bolo veľa starostí. Pamätám si ako mi mama na Vianoce povedala, nech si vyberiem nejaké jeansy a ja som jej na to odpovedal, že si ich radšej ušijem sám.

 

WE’RE NEXT 2016Návrhár Lukáš Spilka: Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci (Rozhovor)Návrhár Lukáš Spilka: Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci (Rozhovor)

 

7. Tento týždeň sa uskutoční ďalší ročník módnej šou WE’RE NEXT, ktorej si spoluorganizátorom. Môžeš nám o tomto projekte prezradiť viac?
Prezradiť by som síce mohol, ale najlepšie by bolo, ak by ste sa prišli pozrieť osobne 14. septembra do La Fabriky v Prahe. Ide o spoluprácu s návrhármi z ateliérov Liběny Rochovej a Pavla Ivančice, zlínskeho ADO a pražskej VOŠON. Zároveň sa mi podarilo zohnať aj 10 návrhárov 2, 3 a 4. ročníka z Antverp a na samotnej šou sa predstavím so svojou kolekciou Mars aj ja. Celé podujatie je rozdelené do dvoch blokov, v ktorých sú namixovaní návrhári z Čiech a Antverp. Minulý rok bolo zaujímavé sledovať hlavne kontrast medzi drsným minimalizmom Čechov a masakrálnou kreativitou zahraničných návrhárov ale najzaujímavejší je na tom práve fakt, že každý z nich má pomerne ucelenú kolekciu spojenú s hudbou a individuálnou prezentáciou ich tvorby (líčenie, svetlá, choreografia) a to je na WRN to najdôležitejšie. Každý si môže spraviť prehliadku podľa seba a je naozaj neuveriteľné že od 18:00 do 22:00 sa stihne vystriedať 26 módnych prehliadok a každá z nich je úplne iná. Zároveň je veľmi dôležité aj to, že prísť môže naozaj každý, neplatia žiadne pozvánky pre vybranú smotánku; lístok stojí takmer rovnako ako do kina.

Brandon Wen / BLOK 2 / WE'RE NEXT / ČT 14/9 18.00 / La Fabrika #werenext17  Photo credits @oxieavillamonte

Príspevok, ktorý zdieľa WE'RE NEXT (@werenextprague),


8. Čo by si chcel na záver odkázať našim čitateľom, ktorí sú zapálení pre módu?

Chcel by som im odkázať najmä to, aby ostali zapálení tak, ako sú a aby prišli na našu show, pretože tam uvidia tie najzaujímavejšie veci aké sa tu dejú. Zároveň by som im chcel odkázať, aby kupovali módu skôr od menších návrhárov a podporovali tak domácu tvorbu. Aj ja sám budem predávať niektoré zo svojich kúsko v limitovanom množstve a každý z návrhárov by bol určite rád, ak by svoju tvorbu mohol ponúknuť širokej verejnosti.

 

Návrhár Lukáš Spilka: Bez peňazí podľa mňa vznikajú tie najzaujímavejšie veci (Rozhovor)

Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.