Hračka pre každého technologického nadšenca.
Rozmach inteligentných mobilných telefónov priniesol ako príležitosti pre vývojárov aplikácií, tak aj pre tých, ktorí zameriavajú svoju pozornosť na výrobu gadgetov, čiže malých elektronických zariadení. A keďže boom s lietajúcimi dronmi je už pomaličky za nami, výrobcovia začínajú hľadať nové príležitosti, aby tak mohli opäť priniesť niečo, čo spôsobí na spotrebiteľskom trhu ďalšie veľké šialenstvo.
Či sa to však robotickému pavúkovi HEXA s oceneným priemyselným dizajnom podarí, je momentálne otázne, no s úspechom zatiaľ nemá absolútne žiadny problém.
Crowdfunding projekt získal od spustenia na populárnom webe Kickstarter podstatne viac, než potreboval, pretože sa môže pýšiť investíciou v hodnote až cez 160-tisíc amerických dolárov. Tvorcom hračky pritom pôvodne stačilo na realizáciu a logistiku produktu rovných 100-tisíc. Najlepšie na tom celom ale je, že do konca zostáva niečo cez dva týždne, takže mu na konto nejaký ten dolár ešte nepochybne pribudne.
Základný balíček vyjde podporovateľov projektu na 499 dolárov, pričom doručenie prvých kusov odhadujú na február budúceho roka. Bezdrôtová nabíjačka stojí dodatočných 50 dolárov.
Vníma okolitý svet
A počúva naše rozkazy. Presne tak, diaľkové ovládanie robota HEXA prebieha cez špeciálnu mobilnú aplikáciu v smartfóne. Na vnímanie okolia využíva zabudované senzory aj kameru vybavenú nočným videním, čo mu umožňuje pri pohybe vidieť fyzické prekážky, nech sú okolnosti akékoľvek. Tie potom vie vďaka obratnému robotickému telu s prehľadom zdolať, a pokiaľ by na niektorú so svojimi šiestimi nohami náhodou nestačil, tak sa jej jednoducho pokúsi vyhnúť.
Rotujúca HD kamera zároveň zabezpečuje živý prenos pohľadu pokročilého gadgetu na displej bezdrôtovo prepojeného telefónu. Pavúk má malé rozmery, preto sa s ním dajú preskúmať také zákutia, aké nám nie sú za bežných okolností prístupné. Plne nabitá batéria vraj zvládne tých 45 až 180 minút nepretržitej aktivity, bezdrôtové nabíjanie trvá cez 4 hodiny a bezdrôtovú komunikáciu medzi zariadeniami zabezpečuje Wi-Fi technológia.
Fungovanie hardvéru zabezpečuje operačný systém MIND, ku ktorému je k dispozícii aj sada šikovných softvérových nástrojov pre osobné počítače, kde nájdeme všetko potrebné, aby sme ho mohli naučiť nové pohyby (napríklad tanec, zamávanie a i.). Keď tak urobíme, aktivujeme ich cez digitálne tlačidlá v prostredí spomínanej aplikácie. Od používateľa však nie sú vyžadované žiadne zručnosti z oblasti robotiky alebo programovania, čiže to bez väčších problémov zvládne i menej technický zdatný jedinec.