Nikdy nie je na škodu vedieť zopár psychologických trikov.
V živote sa takmer každý deň dostaneš do situácie, kedy by si najradšej videl do mysle druhého človeka. Zatiaľ to síce nie je možné, ale existuje niekoľko zaujímavých psychologických trikov, ktoré by ti mohli pomôcť. Samozrejme, nejde o žiadne vedecké poznatky otestované na desiatkach prípadoch, avšak ak by si len rád zistil, či sa niekomu páčiš, nič nedáš za to, že sa zameriaš na jedno slovo a budeš pozorovať, či si ho daný človek osvojí.
Ak chceš zistiť, či sa niekomu páčiš, skús si vybrať jedno slovo a zakaždým, keď ho daný človek použije, jednoducho sa usmej, alebo súhlasne pokývaj hlavou. Ak sa mu páčiš, zrejme si tvoje signály podvedome všimne a začne slovo v tvojej prítomnosti používať častejšie.
Ak chceš, aby ťa v potrebnej chvíli začali brať ľudia vážne a prestali sa usmievať, spoločne so svojím preslovom dodaj, že ťa to naučil tvoj otec alebo mama. Ľudia väčšinou vnímajú rodičov ako prirodzenú autoritu, takže možno začnú dávať pozor.
Ak potrebuješ niekoho presvedčiť o tom, že skutočne hovoríš pravdu, potom skús počas svojho preslovu udržiavať s danou osobou očný kontakt a zároveň súhlasne prikyvuj hlavou. Prikyvovanie v ľuďoch vyvolá myšlienku na to, že zrejme hovoríš pravdivo a trefne.
Ak sa nachádzaš na mieste, kde okolo teba pobehujú a postávajú stovky či tisíce ľudí, ale ty sa potrebuješ rýchlo dostať z jednej strany na druhú, skús to docieliť tak, že pri chôdzi sa budeš pozerať priamo pred seba. V takýchto prípadoch ľudia zvyknú pozerať iným ľuďom do očí, aby videli, kam smerujú ich kroky a aby sa im vyhli, a tak by sa tvoja cesta mala trochu uľahčiť.
Ak sa ti v hlave zasekla otravná skladba a ty by si sa jej už rád zbavil, potom skús využiť Zeigarnikov efekt. Efekt hovorí o tom, že nedokončené záležitosti udržiava náš mozog v mysli, zatiaľ čo ukončené záležitosti postupne vypúšťa. Skús preto myslieť na samotný záver celej skladby a možno si na ňu o chvíľu ani nespomenieš.
Ak sa chceš uistiť, že niekto urobí niečo, čo od neho potrebuješ, ale chceš danej osobe ponechať aj ilúziu nezávislosti, potom jej napríklad ponúkni dve možnosti, ale nezakazuj ani neprikazuj. Ak teda potrebuješ, aby tvoje deti zjedli brokolicu, spýtaj sa ich, či chcú dva alebo štyri kúsky. Môžu sa síce slobodne rozhodnúť, ale aj tak ju budú musieť zjesť.
Ak sa chceš ubezpečiť, že tvoje prvé podanie ruky s novým človekom dopadne pozitívne, skús si predtým svoje ruky zohriať. Hrejivé podanie rúk na človeka zapôsobí príjemnejšie ako chladná dlaň.
Ak niekoho počúvaš a chceš ho presvedčiť o tom, že si skvelým poslucháčom, snaž sa jemne parafrázovať to, čo ti práve daný človek povedal. Ak to nepreženieš, bude si myslieť, že sa oňho skutočne zaujímavaš, aj keď to tak možno nie je.
Ak chceš od niekoho získať pomoc, potom skús svoju žiadosť začať slovami „Potrebujem tvoju pomoc..“ Znie to vážnejšie a ľudia väčšinou neodmietnu, aby ich potom nezaplavili výčitky svedomia.
Ak od niekoho potrebuješ pomoc, napríklad s prenášaním predmetu, jednoducho s daným človekom začni konverzáciu a v jej priebehu mu skrátka podaj tvoju škatuľu či čokoľvek, čo potrebuješ preniesť. Zrejme ho to mierne rozhodí, ale počas konverzácie väčšinou neodmietne a predmet ti pomôže preniesť.