Piatok 25. 5. 2018 meniny má Urban, Vivien

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

5 starších slovenských rapových albumov, ktoré definovali dobu a oplatí sa na ne zaspomínať

Rapový žáner sa na Slovensku vyvíjal dlhé roky, počas ktorých sme sa dočkali množstva zásadných projektov.

18. jún 2017, 16:25

Rapový žáner sa na Slovensku vyvíjal dlhé roky, počas ktorých sme sa dočkali množstva zásadných projektov.

Slovenský rap prešiel od svojich úplných začiatkov z minulého desaťročia obrovskými zmenami a väčšina jeho súčasných fans by vlastne ani nechápala, prečo ho skalní v tejto "oldschool" forme vôbec počúvali a možno aj počúvajú dodnes. V porovnaní s dneškom sme často ako fanúšikovia dostávali nie úplne kvalitné nahrávky, keďže samotná technika zaostávala a hudobné inžinierstvo bol pre väčšinu dosť neznámy pojem. Samozrejme chápeme, že dnes spomenuté projekty nikdy nemohli zaznamenať také views a úspech, ako je to možné v roku 2017, keďže rapové publikum sa niekedy rátalo na tisíce. Teraz sa už nebojíme povedať, že sú to státisice ľudí viacerých generácií. 

 

V dnešnom článku nenájdeš albumy Kontrafaktu, H16 ani Kaliho. Skôr sme sa snažili vytiahnuť staršie veci definujúce dobu, v ktorej vyšli, no zároveň ich autorom v žiadnom prípade nešlo o to, aby ich poznali všetci. Aj keď pochopiteľne sa sláve bránil len málokto. Poďme sa teda pozrieť na päťku albumov, ktoré ti zaručene doplnia mozaiku toho, ako vyzeral a čo znamená slovenský rap pre najvernejších nadšencov, keďže aj tí majú veľkú zásluhu na tom, že tento žáner vôbec v našich končinách prežil. No a tí s dokonalým prehľadom aspoň majú možnosť zaspomínať.

 

5 starších slovenských rapových albumov, ktoré definovali dobu a oplatí sa na ne zaspomínať

 

Delik a Bene - Záblesky geniality, úlomky šialenstva

Tento projekt dvoch lyrických bláznov pochádza z roku 2010 a do dnešného dňa je bez pochýb v top desiatke toho, čo na Slovensku kedy vyšlo. Presne takto znie album, keď ho interpreti robia nenútene, bez vypočítavosti a akéhokoľvek tlaku. Vtedy sme vlastne ani netušili, že sa niečo podobné chystá, jednoducho si to jedno ráno našiel na fóre a s úžasom rotoval vo Winampe. Delik z Mojej Reči a Bene za Modré Hory dokázali spraviť album, ktorý ma dušu a každú zo skladieb by sme mohli skôr definovať ako obraz. Ich schopnosť metaforicky aj exaktne opisovať najrôznejšie situácie im mohol závidieť skoro každý. Chalani sa perfektne dopĺňajú práve tam, kde je to najviac potrebné a keď počúvate Záblesky ako celok, určite si všimnete aj zaujímavý koncept od úvodu až po záver. 

 

Za spomenutie určite stoja aj Pekove a Rolandove hudby a samotný výber tém. V jednom zo starších rozhovorov Delik prezradil, že pôvodný plán bol spraviť len jednu skladbu, no keďže sa s Benem dokázali naladiť na spoločnú vlnu a obaja sú výborní textári, bolo by chybou nepokračovať. Chvíľu sa potom ešte hovorilo aj o druhom pokračovaní, no toho sme sa žiaľ do dnešného dňa nedočkali. Neskôr ešte Bene a Supa (ako Rene Gát a Roman Dick) vypustili podobný projekt s názvom Pár listov z roku 2009

 

 

Danosť - OdDanosť

Danosťa si drvivá väčšina z nás spája najmä so zoskupením Gramo Rokkaz, ktoré bolo dlhé roky útočiskom pre DJov, hudobných producentov a v neposlednom rade aj raperov. Aj projekt OdDanosť uzrel svetlo sveta pod týmto labelom ešte v roku 2008 a dovolím si tvrdiť, že na svoju dobu išlo o jeden z najrelevantnejších počinov vôbec. Pre Danosťa bol toto debutový počin aj napriek tomu, že na scéne pôsobil cez desať rokov, a tak bola na mieste otázka, či vôbec dokáže sólovo zaujať. Tieto predsudky však predpokladám u každého opadli po prvom vypočutí a tento album mal všetko, čo sme od neho očakávali. A ešte aj niečo naviac.

 

Danosť bol vždy výborným lyrikom a cudzia mu nie je ani technika a cit pre hudbu, čo je v konečnom dôsledku to najdôležitejšie. Zároveň nejde o jednotvárnu a tematicky nudnú záležitosť. Podľa môjho názoru je fascinujúce počúvať po (skoro) desiatich rokoch album, ktorý opisuje tamojšiu dobu. Taký malý stroj času. Danosťa som vždy vnímal ako introverta, ktorý na seba nerád poukazuje a možno aj preto jeho fanúšikovská základňa nemala perspektívu rozširovať sa, no stále je to bez pochýb kvalitný raper. Na albume OdDanosť si dokonca aj sám odprodukoval približne polovicu skladieb a ak máš niekedy chuť na dávku poctivej domácej tvorby, toto je správna voľba.

 

 

Tragikomix - J*bať Mixtape

Tragikomix sa vždy od zvyšku pomyselnej slovenskej scény do veľkej miery dištancoval a ich pôsobenie sme vnímali dosť individuálne, čo sa v konečnom dôsledku ukazuje aj teraz. Ak by sme mali ich tvorbu charakterizovať na základe tém, určite ide o typický sídliskový rap, avšak v tak trochu netradičnom šate z pohľadu Teslu, ktorý si bez pochýb všetko, o čom rapuje, aj skutočne zažil. Veľmi charakteristickým zvukom boli už vtedy títo žilinskí chalani úplne inde a celkový dojem len podčiarkoval Teslov jedinečný prejav. 

 

Čo sa týka tohto projektu z roku 2007, do istej miery ide pravdepodobne o recesiu a je snáď každému jasné, že TKX to nikdy nerobil pre zisky či obrovské predaje. Skôr pre ľudí, ktorí ich životný štýl chápu a možno sa s ním do istej miery stotožňujú. V každom prípade je to počin, na ktorý by sa v žiadnom prípade nemalo zabúdať. No a vlastne je aj ideálny čas si ho pripomenúť, keďže v horizonte najbližších týždňov sa môžeme po dlhých rokoch tešiť na nový projekt z tejto dielne s názvom Z východnej Európy na strechu sveta. Doslova. A môžeme si byť istí, že to bude silný storytelling a zrkadlo Teslovho života presne tak, ako J*bať mixtape.

 

 

Opak - Otvorenie

Opak bol v minulosti členom skupiny A.M.O., ktorá dlhodobo pôsobila ako pevný pilier scény a postarala sa o viacero zásadných skladieb. Otvorenie z roku 2008 bolo jeho debutovým a dodnes jediným albumom, aj keď je vo všeobecnosti známe, že Opak chystal až štyri sóla, pričom ich názvy mali začínať na všetky písmena z jeho mena. Napriek tomu dokázal na tomto projekte ukázať vlastne všetko, vďaka čomu sme ho mali radi. Aj keď si to možno vtedy mnohí neuvedomovali.

 

Otvorenie vo viacerých skladbách nezapadalo do toho typického striktného uličného rapu, ktorý sa k nám tlačil z každej strany. Na multižánrovosť sa však niekedy nepozeralo ako na schopnosť tvoriť rozmanitú hudbu, ale skôr ako neschopnosť zaradiť sa. Opakovi nerobilo problém písať chytľavé texty a držať sa tých správnych melódií, čo sa odrazilo na skladbe Twist, ktorú dokonca v časoch minulých dostal aj do rádia. 

 

 

 

DMS - Teraz už naozaj

Pre všetkých fanúšikov Separa, ktorí si doteraz mysleli, že jeho kariéra začala beefom s Radikalom alebo dokonca sólovým albumom Buldozér, tu máme novinku. Nie je to pravda. Dokonca si niekedy ani nehovoril Separ. V každom prípade ide o jeden z najlepších projektov svojej doby, teda okolo roku 2008 a už vtedy sme na chalanoch mohli badať isté charakteristické črty, ktoré si s nimi spájame aj v súčasnosti. Medzi ne patrí aj výborný cit pre výber hudobných produkcií a samozrejme texty.

 

Bez kvalitnej lyriky by však v minulosti obyčajný slovenský interpret "neprežil" a je príjemné sledovať, že v tejto disciplíne Dame aj Separ nezaostávajú. Zároveň je snáď veľmi zreteľne vidieť, akým kľúčom Separ a Dame vyberali témy na EP Teraz už naozaj a snáď nikto nemôže poprieť, že by to teraz bolo inak. Píšu jednoducho to, čo žijú a takto nejako by to pravdepodobne aj malo vyzerať. 

 

 

Ďakujem za pozornosť a dúfam, že bol tento článok pre mnohých z vás edukatívnym, no a tí ostatní aspoň zaspomínali na časy v slovenskom rape pred rokom 2010. Určite môžete v dohľadnej dobe očakávať aj pokračovanie, no teraz je na rade rebríček najlepších domácich skladieb za prvých šesť mesiacov roka 2017, takže hejterské komentáre si odlož na koniec júna. Vidíme sa!

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia14 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
14 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
SybuHigh518. jún 2017, 17:28

Opaka a Delika by som vymenil za duo a nepatrím medzi, keď už to má byť definovanie doby, tak tie albumy sa tam hodia oveľa viac.

Ale inak teraz už naozaj je to najlepšie čo chalani dali von, sólo alebo spolu

Danosť je tak nedocenený že to snáď ani nieje možné, keby som mal vybrať jediného človeka zo scény čo by si zaslúžil mať toho viac tak nemám o čom, 100 % Danosť

A Tesla je úplne iná liga, keď sa konečne dostane ten jeho album na svetlo sveta tak sa to aj potvrdí, aj keď ja si viac idem MDMA ako j*bať mixtape, ale to je v podstate jedno.

21 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Emptyness19. jún 2017, 8:56

Taku slovnu zasobu a rymy co ma Danost. Nechapem jak to sklada, k tomu vypovedna hodnota. Egotripy asi netreba cakat - osobne radsej vypovedam jak rapujem o sebe, hole akty faktov bez servitky na hube ??

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
sídlisko18. jún 2017, 20:51

Let 1234, Ťažké časy-- to sú asi (PREMŇA OSOBNE) jedny z najlepších trackov na Slovensku v tomto žánri.

16 Odpovedať · Nahlásiť
Roman Velčík18. jún 2017, 21:24

No tieto albumy mozno dali zaklad nejakej dalsej ere sk sceny a berem do uvahy, ze chalan (autor) je prilis mlady na to aby si pametal Nazov Stavby, Trosky ci Zvuky ulice, ktore boli skutocnymi priekopnikmi sk hip-hop sceny a dali jej zaklad a smerovanie. To ze potom prisli nejaky Rakby a takíto a doku*vili to uz je smutne. Kazdopadne nesuhlasim s tym ze toto boli albumy, ktoré definovali nejakú dobu aj keď spomenuté albumy sú kvalitné.

13 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
SybuHigh518. jún 2017, 21:43

Tak on to skôr myslel ako alternatívy v tej dobe, keby sme to mali brať tak že čo bolo tou hlavnou definíciou tej a tej doby tak v podstate nemá ako napísať článok.

Na začiatku to boli zvuky ulice, po nich chvíľu NS a teraz si to už skoro 15 rokov drží KF.

Ale inak možno máš s tým vekom aj pravdu, ja si neviem vypočuť trebárs trosky alebo zvuky ulice, také tie najstaršie veci ktoré si idem sú né produkt, zápalka, a era, a to bolo všetko tuším 2003...

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
vik Overený použivateľ18. jún 2017, 21:32

Ahoj Roman. Aby sme sa pochopili, pri albumoch je jasne napisane, v ktorom roku vysli a teda dedukciou nie je tazke z nadpisu odvodit, ze definovali dobu medzi rokom 2007 a rokom 2010. Albumy pred a po tomto roku sme v tomto clanku nespominali. Zatial. Urcite sa k tym novsim este dostaneme. Tym najstarsim albumom sme na refresheri venovali uz pomerne vela priestoru, co si vies velmi jednoducho dohladat. Teda este raz, nadpis by mohol zniet aj:

"5 starších slovenských rapových albumov, ktoré definovali dobu medzi rokom 2007 a 2010 a oplatí sa na ne zaspomínať"

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Jurajko18. jún 2017, 16:37

5ržalské melódie prečo tu niesu spomenuté ?

10 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
10fredy1018. jún 2017, 20:54

Podľa mňa na Slovensku je najviac nedocenená skupina Pra3x. Ale samozrejme, že aj Danosť by si zaslúžil viac.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
GANT20. jún 2017, 10:51

A čo tak 90-te roky a skupina Rap Steady Crew alebo N.N.P. :)

-3 Odpovedať · Nahlásiť
Dalyb Demcak19. jún 2017, 20:37

Nazov stavby ste kde nechali?? debilina tento clanok

-3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Brano21319. jún 2017, 9:02

Toto nemôžte myslieť vážne. Na prvé miesto ste zabudli dať Výpoveď otom čojetu videť ...

-7 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
vik Overený použivateľ19. jún 2017, 9:05

Ake prve miesto prosimta?

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
skrrt19. jún 2017, 15:23

uplna nuda tieto veci kde je NEW SCHOOL?

-14 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
feiron19. jún 2017, 8:23

Bene je najhorsi raper v galaxii.

-18 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
  • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
  • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.

SÚHLASÍM