Projekt švajčiarskych vedcov sa snaží oklamať ľudské telo, aby zaútočilo na nádory.
Rakovina dostáva čím ďalej tým viac pre ňu nepríjemných rán. Výskumy posledné roky padajú na veľmi úrodnú pôdu a aj keď ľudstvo ešte nedokázalo vynájsť priamy a stopercentný ničiteľ rakoviny, vedci dokázali vynájsť mnoho spôsobov, ako na zhubné, rakovinotvorné bunky zaútočiť iným spôsobom. Nesmierne inteligentný je najnovší experiment od švajčiarskych virológov. Už veľmi dlho je známe, že náš imunitný systém sa akosi nemá k tomu, aby zaútočil na zhubné bunky a radšej ich nechá ďalej sa deliť. Prečo ich nevníma ako potenciálnu hrozbu, netušíme, no švajčiarsky tím prišiel s veľmi zaujímavým nápadom, ako imunitný systém donútiť, aby rakovinotvorné bunky vyhladil.
Zhubné bunky.
Na univerzitách v Ženeve a v Bazileji totiž usúdili, že by sa imunitný systém dal oklamať. Oklamať naše telo nie je až tak ťažké a dokážeme to aj sami pomocou mysle. Teraz trošku odbočíme objaviť vírus LCMV spôsobujúci lymfocytárnu choriomeningitídu, čo je v podstate zápal mozgových blán. No a práve na LCMV vírusy reaguje jedna časť bielych krviniek (lymfocity typu T) mimoriadne agresívne, a to až natoľko, že pri decimácii vírusu často poškodia aj okolie, ktoré potom vo finále kompletne "vyčistia". Švajčiarski vedci tak usúdili, že ak miesto s nádorom rakoviny infikujeme aj touto mengitídou, biele krvinky sa cestou "nechcene" postarajú aj o zhubné tkanivo s nádorom.
Problém však je, že ak ťa niekto infikuje lymfocytárnou choriomeningitídou, tak je tu šanca, že dostaneš paralýzu, začneš mať halucinácie a časom môžeš aj umrieť, čo sa nejaví ako dobrý spôsob liečby. Títo experti teda vyše roka vyvíjali veľmi dobré napodobeniny vírusov, artificial viruses. Skrývajú v sebe totiž rovnaké gény a bielkoviny, no samé o sebe sú vo veľkej väčšine prípadov neškodné, ako sa podarilo otestovať na hlodavcoch. A biele krvinky sa nielenže podarilo nalákať na falošnú návnadu, no cestou zničili aj zhubný nádor.
Umelé vírusy.
Momentálne to vyzerá perfektne a všetkému prispieva aj fakt, že je takýto spôsob liečby možné aplikovať na každé miesto v ľudskom tele. Bohužiaľ, na ľuďoch zatiaľ teória preverovaná nebola, no experimenty s hlodavcami vyzerajú veľmi nádejne. Vedúci švajčiarskeho tímu profesor Pinschewer verí, že by sa experimenty mohli začať do dvoch rokov. Najprv treba zabezpečiť, aby umelé vírusy naozaj nikomu neublížili.