Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. mája 2017 o 16:58
Čas čítania 9:50
Dušan Šutarík

Tínedžerské filmy nemusia byť len o sexe a fekálnom humore. Prinášame vám 15 inteligentných snímok, ktoré oslovia každého bez rozdielu veku

Tínedžerské filmy nemusia byť len o sexe a fekálnom humore. Prinášame vám 15 inteligentných snímok, ktoré oslovia každého bez rozdielu veku
Zdroj: Unsplash / Ernest Brillo
FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

O mladých kvalitne, s humorom a inteligentne.

Čo vám napadne, keď sa povie tínedžerský film? Možno nejaké priblblé komédie plné nadržaných a ožratých puberťákov, fekálneho humoru a prvoplánových sexuálnych narážok. Je pravdou, že tento typ komédií má pomerne široké zastúpenie, ale rovnako veľké množstvo snímok ponúka výraznejšie inteligentnejší a zaujímavejší pohľad na životy mladých ľudí, kde sa skúmajú témy priateľstva, lásky, ale aj depresií a neschopnosti zapadnúť.

Mohlo by sa zdať, že ambicióznejšie strihnuté tínedžerské komédie/drámy sú doménou hlavne posledných rokov. Nie je to však pravda. Odjakživa tu boli filmy, ktoré sa snažili na problémy tínedžerov nazerať komplexnejšie a hlbšie - tak, aby si ich mohol užiť divák akéhokoľvek veku. A v redakcii sme sa rozhodli, že určite nebude na škodu, ak vám ich predstavíme. Prinášame vám 15 vynikajúcich snímok, o ktorých si myslíme, že rozhodne hrajú v danom žánri vyššiu ligu. Mnohé z nich sa už zaslúžene stihli stať kultovými generačnými výpoveďami, iné vás dokážu úprimne pobaviť či dojať. Bez ohľadu na fakt, či práve prežívate svoje dospievajúce roky, alebo ich už máte dávno za sebou. Podobné príbehy dokážu fungovať univerzálne a práve v tom je ich veľká sila a podmanivosť.

15. Nick and Norah's Infinite Playlist (réžia: Peter Sollett, 2008)

Nick je basák provinčnej kapely, Norah dcéra majiteľa nahrávacieho štúdia. Dvojica, kde by sme hľadali málo spoločných bodov. Obaja majú akurát radi hudbu a... viac nič. Naozaj stačí jedno náhodné stretnutie a jedna nekonečná noc, kedy obaja pátrajú po mieste koncertu obľúbenej hudobnej skupiny, aby sa medzi nimi zrodila láska? Dielo Petera Solletta oplýva pôsobivou atmosférou nočného New Yorku a hlavne neuveriteľne sympatickým ústredným duom - trochu neohrabane a hanblivo pôsobiacim Michaelom Cerom a očarujúcou, charizmatickou a vtipnou Kat Dennings. Práve ich vzájomná dynamika a chémia dokáže snímke dodať na uveriteľnosti a akejsi očarujúcej magickosti.

michael cera
Zdroj: Charlie Bartlett

14. Charlie Bartlett (réžia: Jon Poll, 2007)

Charlie (Anton Yelchin) je inteligentný, ale problematický tínedžer. Vyrazili ho z ďalšej súkromnej školy, musí sa preto opäť presunúť do novej - tentokrát do štátnej. Tu sa musí potýkať so všetkými problémami nováčikov - neobľúbenosťou a neschopnosťou zapadnúť do kolektívu. Charlie sa však rozhodne tento problém vyriešiť veľmi svojráznym spôsobom: otvorí si na chlapčenských toaletách psychiatrickú poradňu. A čoskoro zisťuje, že okolo neho je prekvapivo mnoho študentov s rôznymi problémami. Len ich nedávajú najavo. Charlie sa navyše zamiluje do krásnej Susan (Kat Dennings), čo by nebol problém, keby nebola dcérou riaditeľa Nathana Gardnera (Robert Downey Jr.). Ten totiž Charlieho do krvi neznáša. Charlie Bartlett je ďalší z extrémne vydarených feel-good filmov, hoci možno nie je až tak známy a docenený (čo je škoda). Má chytľavý ústredný nápad, super hercov a aj nejaké nevtieravé poučenie do života.

Robert Downey Jr.
Zdroj: Kimmel International

13. It's Kind of a Funny Story (réžia: Anna Boden, Ryan Fleck, 2010)

Craig (Keir Gilchrist) je nešťastný mladík a v posledom čase je toho na jeho psychiku príliš veľa. Dokonca tak, že sa pohráva s myšlienkou samovraždy. Radšej však dobrovoľne nastúpi do psychiatrickej liečebne, kde sa pokúsi načerpať nové sily a ujasniť si, čo vlastne od života chce. Samozrejme, najprv mu robí problém zvyknúť si na cudzie prostredie a svojských pacientov. Našťastie je tu kamarátsky Bobby (Zach Galifianakis) a viac než sympatická Noelle (Emma Roberts). Každý z nich má svoje vlastné starosti a trápenia, spoločne sa však snažia byť jeden druhému oporou a prežiť nejako divočinu okolitého sveta. It's Kind of a Funny Story je nesmierne príjemná dramédia, ktorá veľmi elegantne a citlivo rieši ťažké témy duševného zdravia, komplikovanosť dospievania či depresií. Originálne prostredie liečebne dodáva snímke na zaujímavosti a umožňuje rozohrať nevšedný, ale o to viac silný príbeh priateľstva a lásky.

Emma Roberts
Zdroj: Focus Features

12. Flipped (réžia: Rob Reiner, 2010)

Možno trochu nenápadnejší kúsok, ale na čarovnosti mu to nijako neuberá. Brycea (Callan McAuliffe) a Juli (Madeline Carroll) spoznávame už v ich detských časoch, kedy sa prvýkrát stretli. Juli bolo okamžite jasné, že sa do Brycea zamilovala, a že je im súdené byť už navždy spolu. Bryce však robil všetko, aby sa Juli počas nasledujúcich rokov vyhýbal. Považoval ju za strelenú, otravnú a rozhodne nemal pocit, že by práve ona mala byť jeho vyvolenou. Čas však beží, z detí sa stávajú tínedžeri, city chladnú, ale znova a znova sa prebúdzajú. Dokonca aj v Bryceovi, čo mu teda vôbec nie je príjemné. Príjemná je ale táto komédia režisérskeho veterána Roba Reinera. Stavíme sa, že vás dostane - či už štýlom rozprávania, kedy príbeh sledujeme z pohľadu oboch hlavných hrdinov, alebo výbornými hereckými výkonmi či nostalgickým ohliadnutím sa za dňami detstva a dospievania. A v závere budete možno aj úprimne dojatí.

Madeline Carroll, John Mahoney
Zdroj: Warner Bros. Pictures

11. Ghost World (réžia: Terry Zwigoff, 2001)

Kamarátky Enid (Thora Birch) a Rebecca (Scarlett Johansson) práve odmaturovali a teraz premýšľajú, čo so svojimi životmi ďalej. Enid sa odmieta zaradiť do systému plného sivej nudy a repetitívnosti, Rebecca sa však zamestná v kaviarni a začne šetriť na ich spoločný byt. Priateľstvo je ale vystavené skúške, najmä po tom, čo Enid začne tráviť viac času so samotárom Seymourom (Steve Buscemi). Vynikajúca nezávislá snímka o hľadaní vlastného miesta vo svete, okorenená skvelými sarkastickými hláškami, ako vždy výborným Steveom Buscemim a parádnym ústredným dievčenským duom. Ale zatiaľ čo Scarlett Johansson si výborne rozbehla kariéru, talentovaná Thora Birch zapadla do priemerných a podpriemerných hororov. Veľká škoda, po Americkej kráse a Ghost World mala rozhodne našliapnuté na viac.

Scarlett Johansson, Thora Birch
Zdroj: United Artists Film

10. The Perks of Being Wallflower (réžia: Stephen Chbosky, 2012)

Mimoriadne vydarená coming-of-age dráma Stephena Chboského (podľa jeho vlastnej knihy). Charlie (Logan Lerman) je introvertný a tichý chalan, ktorý práve nastupuje do prvého ročníka na strednej škole. Spriatelí sa s dvomi staršími študentami: krásnou Sam (Emma Watson) a jej nevlastným bratom Patrickom (Ezra Miller). Pôsobivá reflexia stredoškolského života očami nenápadného, ale inteligentného mladíka. V závere naberie aj smutnejšie a depresívnejšie tóny, vo výsledku je však vyznenie snímku pozitívne a plné nádeje. Výborne napísané postavy a mnoho scén, čo chytia za srdce. Obrovský podiel na tom majú aj sympatické a dobre napísané postavy a herecké výkony všetkých zúčastnených.

Emma Watson, Logan Lerman
Zdroj: Summit Entertainment

9. Rebel Without a Cause (réžia: Nicholas Ray, 1955)

Rebela bez príčiny asi nie je potrebné nijako zvlášť predstavovať. Právom zaslúžilá klasika však ani dodnes nestráca nič zo svojej pôsobivosti a emocionálnej sily. Možno preto, lebo ide o esenciálny príbeh a jeho podoby môžeme sledovať všade naokolo aj dnes. Iste, zmenili sa účesy a štýl obliekania, ale jadro stále ostáva rovnaké. Jim Stark (James Dean) v mnohom reprezentuje typického tínedžera - ocitá sa na kritickej križovatke medzi detstvom a dospelosťou, citlivo vníma nezáujem zo strany rodičov či chlad okolitého sveta. Výborné výkony podali aj Natalie Wood, Sal Mineo, Jim Backus a v menšej úlohe aj Dennis Hopper. Nezľaknite sa roku výroby, naozaj ide o snímku, ktorá má stále čo povedať aj dnešným mladým.

James Dean, Natalie Wood
Zdroj: Warner Bros. Pictures

8. Me & Earl & the Dying Girl (réžia: Alfonso Gomez-Rejon, 2015)

Dvaja kamoši a ich spolužiačka umierajúca na leukémiu. Konfrontácia so životom a jeho odvrátenými stránkami. Znie vám to vykrádačka slzopudného fláku Na vine sú hviezdy? Omyl. Tento sympatický nezávislák z roku 2015 pod taktovkou seriálového režiséra Alfonsa Gomez-Rejona prekonáva spomenutý gýčik na všetkých frontoch. Greg (Thomas Mann) je študent s vlastným systémom pravidiel, ako prežiť džungľu strednej školy. S nikým nenadväzuje príliš blízke vzťahy, zároveň sa snaží byť s každým zadobre a nepútať na seba pozornosť. Jediným jeho kamarátom je spolužiak Earl (RJ Cyler). Všetko by išlo hladko, ale... Gregovej kamarátke z detstva, Rachel (Olivia Cooke), práve diagnostikovali leukémiu. Matka mu rozkáže, aby ju išiel trochu rozveseliť a Greg poslušne ide. Aj keď sa mu do toho príliš nechce. Napokon však s Rachel nadviaže vzťah bližší, než by si myslel. Skvelé postavy, melanchólia a oslobodzujúci humor. Práve tieto aspekty robia zo Rejonovej snímky veľmi ľudský a nepateticky dojemný zážitok.

RJ Cyler, Thomas Mann
Zdroj: Fox Searchlight Pictures

7. Juno (réžia: Jason Reitman, 2007)

16-ročná sarkastická sympaťáčka Juno (Ellen Page) si so svojím kamarátom Pauliem (Michael Cera) nedá pozor a neželane otehotnie. Čo teraz? Samozrejme, uvažuje aj nad potratom, ale potom sa rozhodne pre iný krok. Nájde manželský pár Marka (Jason Bateman) a Vanessy (Jennifer Garner) túžiaci po dieťati. Obaja súhlasia, že až Juno porodí, dieťa si adoptujú. Perfektná komédia vás dostane svojou odľahčenou atmosférou, prirodzenými hercami a v neposlednom rade skvelým humorom, ale aj dojemnými chvíľkami. Snímka Jasona Reitmana si zaslúžene odniesla Oscara za scenár (napísala ho Diablo Cody) a ďalšie tri nominácie (vrátane najlepšieho filmu a najlepšej herečky pre Ellen Page). Príbeh o dospievaní, čo sa na túto problematiku pozerá pomerne ťažkou témou neželaného tehotenstva, ale napriek tomu ide po všetkých stránkach o veľmi pozitívne a hlavne pohodové dielo so skvelým soundtrackom.

Elliot Page, J.K. Simmons
Zdroj: Twentieth Century-Fox Film Corporation

6. The Spectacular Now (réžia: James Ponsoldt, 2013)

Sutte Keely (Miles Teller) je hviezdou strednej školy, nechýba mu sebavedomie, rád si vypije a poriadne si užíva na každej divokej párty. Po jednom takomto záťahu sa na ulici prebudí so šialenou opicou a nad ním stojí Aimee Finicky (Shailene Woodley). Zdanlivo nenápadné dievča, ktoré má rado knihy a sci-fi. Je možné, aby sa títo dvaja - tak protichodní - ľudia mohli spriateliť? Snímke nekorunovaného kráľa súčasného nezávislého filmu Jamesa Ponsoldta sa podlieha veľmi ľahko. Po všetkých stránkach ide o inteligentný a očarujúci príbeh, kde Teller a Woodley doslova hviezdia a dodávajú filmu na emóciách. Netreba ale zabudnúť aj na vedľajšie úlohy stvárnené skvelými hercami, ako Brie Larson, Kyle Chandler či Jennifer Jason Leigh.

Mary Elizabeth Winstead, Miles Teller
Zdroj: A24

5. The Edge of Seventeen (réžia: Kelly Fremon, 2016)

The Edge of Seventeen je pomerne vzácnym prípadom filmu ukazujúcim horskú dráhu dospievania mimoriadne presvedčivo a realisticky. Týka sa to najmä hlavnej postavy Nadine v podaní skvelej Hailee Steinfeld (zaslúžene nominovanej na Zlatý glóbus). Po tom, ako jej najlepšia kamarátka Krista (Haley Lu Richardson) začne chodiť s jej bratom Darianom (Blake Jenner) sa Nadine cíti osamelá, deprimovaná a má pocit, že svetu nerozumie. Trochu útechy nachádza v spolužiakovi Erwinovi (Hayden Szeto) a v nevšednom kamarátstve s profesorom histórie Maxom Brunerom (perfektný Woody Harrelson). Nadine je učebnicovým príkladom typickej tínedžerky - emocionálne rozhojdaná, občas výbušná, sarkastická... A dajte na nás: počas filmu ju budete niekoľkokrát ľutovať, sem-tam vám pôjde neskutočne na nervy a často ju budete aj chápať. Pretože, ruku na srdce, kto z nás sa v jej veku nesprával občas rovnako? Snímka Kelly Fremon si právom odniesla chválu kritiky a určite by ste ju nemali minúť. Už len kvôli tým neuveriteľne vtipným slovným prestrelkám medzi Hailee Steinfeld a Woodym Harrelsonom.

Hailee Steinfeld
Zdroj: STX Entertainment

4. The Breakfast Club (réžia: John Hughes, 1985)

Najmä v Amerike nesmierne kultová snímka Johna Hughesa, ale svojich fanúšikov si našla aj v našich končinách. Päť stredoškolákov musí kvôli rôznym prehreškom za trest stráviť celú sobotu v škole. Každý z nich je úplne iný: obľúbená kráľovná krásy Claire (Molly Ringwald), športovec Andrew (Emilio Estevez), bifľoš Brian (Anthony Michael Hall), rebelujúci grázlik John (Judd Nelson) a podivínka Allison (Ally Sheedy). Aj cez počiatočné antipatie táto nesúrodá skupina postupne nadviaže vzájomné sympatie a zistí, že často stačí jeden deň, aby si ujasnili, kým vlastne sú a že v skutočnosti majú spoločného viac než by si mysleli. Filmu vládnu najmä kvalitne napísané dialógy, výborne zahraté postavy a nenútený humor. The Breakfast Club sa stal výpoveďou jednej generácie a rozhodne má potenciál osloviť aj súčasných divákov.

Judd Nelson
Zdroj: Universal Pictures

3. Sing Street (réžia: John Carney, 2016)

Neuveriteľne pohodová záležitosť Johna Carneyho vás nabije pozitívnou energiou ešte na poriadne dlhú dobu. Príbeh nás zavedie do Dublinu roku 1985. Dospievajúci Conor (Ferdia Walsh-Peelo) nemá doma práve ideálnu domácnosť. A aby toho nebolo dosť, jeho rodičia sa rozhodnú presunúť ho do novej školy Synge Street CBS. Conor si najprv užije posmech či ústrky od spolužiakov aj profesorov, ale okamžite sa zamiluje do krásnej Raphiny (Lucy Boynton). A založí kvôli nej kapelu. Podmanivý retro feeling, skvelé postavy, výborní herci (okrem spomenutých zaujme aj skvelý Jack Reynor v úlohe Conorovho staršieho brata) a hlavne parádna hudba. Nepochybne jeden z najlepších filmov minulého roka. Určite ho neprehliadnite.

Jack Reynor, Ferdia Walsh-Peelo
Zdroj: The Weinstein Company

2. Stand by Me (réžia: Rob Reiner, 1986)

Sympaticky nenápadná, ale určite jedna z najlepších adaptácií Stephena Kinga (konkrétne jeho novely Telo). Rob Reiner nakrútil skutočne podmanivú snímku o pevnom priateľstve štyroch chlapcov. Tí sa dozvedia, že uprostred lesov na okraji mesta Castle Rock leží mŕtvola neznámeho mladíka. Dobrodružná cesta na zabitie nudy sa však mení na svojskú odyseu a zmení každého z nich. Stand by Me stojí predovšetkým na parádnych hereckých výkonoch ústrednej štvorice - Wila Wheatona, Rivera Phoenixa, Coreyho Feldmana a Jerryho O'Connella. V záporáckej role poteší aj Kiefer Sutherland. Reinerova snímka obsahuje mnoho myšlienok o živote, náročnom období prechodu od puberty k dospelosti, ale zobrazuje aj predpojatosť a škatuľkovanie amerického malomesta. A aj napriek tomu, že na konci začína dosť prituhovať, čo sa napätia týka, zostáva Stand by Me najmä mimoriadne emocionálnou poctou priateľstvu, detskej radosti a nevinnosti, na ktorú mnohí ľudia dnes zabúdajú.

River Phoenix, Wil Wheaton, Corey Feldman
Zdroj: Columbia Pictures Corporation

1. The Virgin Suicides (réžia: Sofia Coppola, 1999)

Doteraz sme sa zaoberali viac-menej pohodovými a vtipnými snímkami, prečo si teda nedať niečo trochu iné? Smrť panien Sofie Coppoly je melancholicky zasneným príbehom platonickej lásky skupiny chlapcov k záhadným a nedostupným sestrám rodiny Lisbonovcov. Tie žijú so svojimi prísnymi rodičmi (James Woods a Kathleen Turner) a udalosti postupne eskalujú natoľko, že sestrám zakážu chodiť von. Chlapci ich však ani teraz neopúšťajú a snažia sa s nimi nadviazať kontakt.

Veľmi citlivá a poetická adaptácia skvelého rovnomenného románu Jeffreyho Eugenidesa zaujme dráždivou zmyselnosťou a elektrizujúcim tajomnom. Navyše sa nesie v úžasne ospalej letnej atmosfére malého amerického mestečka. Netreba zabudnúť na výborné herecké výkony - najmä Kirsten Dunst je doslova a dopísmena magnetická. Za zmienku ale stojí aj Josh Hartnett ako miestna školská hviezda či Danny DeVito v malej roličke psychiatra. Nesmierne krásna a smutná skladačka, ktorú je - slovami rozprávača (Giovanni Ribisi) - nemožné poskladať a dobrať sa odpovede na kľúčovú otázku: „Prečo?"

hanna hall
Zdroj: Paramount Classic

BONUS: Donnie Darko (réžia: Richard Kelly, 2001)

V celom rebríčku sme vyberali príbehy viac-menej ukotvené v realite. Na úplný záver si teda dáme mierny krok stranou - ale o možno práve tým zaujímavejší. Reč nie je o nikom inom, ako Donniem Darkovi. Podľa mnohých zatiaľ najlepší film Richarda Kellyho nám predstaví mladého Donnieho (Jake Gyllenhaal). A ten nie je len tak nejaký obyčajný tínedžer. Trpí znepokojivými víziami o desivom králikovi, len o vlások unikne extrémne bizarnej smrti a ešte stíha prežívať typické radosti stredoškolského života, najmä lásku k pôvabnej Gretchen (Jena Malone). Ako do toho všetkého zapadajú portály a cestovanie v čase? Kellyho film je originálnym mixom tínedžerského filmu, psychedelického sci-fi a surreálnej podivnosti ako od Davida Lyncha. A čuduj sa svete - ono to funguje výborne! Svojho času bol síce Donnie Darko po finančnej stránke sklamaním, na DVD nosičoch sa však veľmi rýchlo rozšíril a dnes sa právom teší kultovému statusu.

Jake Gyllenhaal
Zdroj: Newmarket Film Group

Nami vybrané snímky rozhodne nie sú jediné. Pozornosť sa oplatí venovať napríklad aj vydarenej komédii Superbad, Easy A s Emmou Stone, nezávisláku Igby, príjemnom Adventureland či sympatickom "matematickom" kúsku X+Y. Za skúšku rozhodne stoja aj diela, čo sa síce nevenujú výlučne tínedžerom, ale stále ide o výrazne vydarené snímky. Môžeme menovať napríklad vydarený Disconnect či ukrutne nedocenený, ale vynikajúci Men, Women & Children. No, a ak ste skôr seriáloví diváci, určite by vám nemali ujsť projekty, ako Skins či najnovšia vydarená dráma od Netflixu 13 Reasons Why. Rozhodne je z čoho vyberať.

Domov
Zdieľať
Diskusia