Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 19. 1. 2021 meniny má Drahomíra, Mário

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
4
Viktor Kniš
25. február 2017, 17:17

Andrej Kiska ml.: Vysoká škola nie je zárukou kvality. Dôležitejšia je znalosť jazykov a spoznávanie iných kultúr (Rozhovor)

Porozprávali sme sa s profesionálom v oblasti startupov, ktorý nám prezradil niečo viac o sebe aj o svojej práci.

Viktor Kniš
25. február 2017, 17:17
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Andrej Kiska ml.: Vysoká škola nie je zárukou kvality. Dôležitejšia je znalosť jazykov a spoznávanie iných kultúr (Rozhovor)

Pravidelne sa vám snažíme prinášať rozhovory s inšpiratívnymi Slovákmi a dnešný deň rovnako nebude výnimkou. Tentokrát sme s ponukou oslovili Andreja Kisku mladšieho, ktorý je synom nášho pána prezidenta. Dôvodom však pochopiteľne nebola táto skutočnosť ale skôr fakt, že práve Andrejova práca a skústenosti by mohli mnohým z vás otvoriť oči, teda hlavne tým, ktorí sa zaujímajú o problematiku startupov, keďže pracuje práve v tejto oblasti. Ak vás teda zaujíma, čo je vlastne jeho náplňou práce a ako by mal podľa neho vyzerať úspešný startup, určite pokračujte v čítaní. Samozrejme sme nevynechali ani zopár osobneších otázok, a tak sa toho dozviete určite veľa. Tak teda poďme na to. 

 

Andrej Kiska ml.: Vysoká škola nie je zárukou kvality. Dôležitejšia je znalosť jazykov a spoznávanie iných kultúr (Rozhovor)
Zdroj: Andrej Kiska FB

 

Čau Andrej, snáď si môžeme tykať. Na úvod by som ťa chcel poprosiť, aby si nám povedal niečo o sebe, teda kto vlastne si a čo robíš.

Jasné, ja si ani vykať neviem :). Volám sa Andrej Kiska a som partnerom vo venture kapitálovom fonde Credo Ventures, jedným z najväčších fondov v strednej a juhovýchodnej Európe, ktorý sa zameriava na seed a Series A investície.

 

Strednú školu si študoval v Poprade a následne aj v Bratislave, avšak na výšku si šiel za veľkú mláku. Vedel si už vtedy aspoň približne, čo by si chcel v živote robiť, alebo si tam išiel hľadať samého seba?

Rodičia mi hovoria, že už ako malý som stále hovoril, že chcem byť businessmanom. Síce doteraz presne neviem, čo to znamená byť businessmanom, ale myslím, že som tú definíciu šiel hľadať na vysokú školu do USA.

 

Povedz nám niečo o samotnom štúdiu, keďže fakulta, na ktorej si študoval, bola v tom čase vyhlásená za najlepšiu biznis fakultu v US. Čím sa teda líšila od ostatných?

Bola vyhlásená za najlepšiu, pretože ako prvá implementovala interaktívnu formu učenia pomocou business case studies už na bakalárskom štúdiu, nie až v masters/MBA programoch. To znamená, že sme posledné dva roky na škole trávili väčšinu času riešením reálnych business problémov pre reálnych klientov a boli sme známkovaní na základe kvality našich riešení. Takže keď som skončil školu, vedel som veľa o reálnom biznise namiesto toho, aby som si o tom čítal v učebniciach.

 

Ako absolvent si sa vrátil naspäť "domov", presnejšie do Prahy, aj keď si dostal aj iné aktraktívne ponuky. Ako sa pozeráš na toto rozhodnutie s odstupom času?

Bolo to super rozhodnutie. Neviem si predstaviť pre moju rodinu lepšie miesto pre život, akým je práve Praha.

 

Ľudia často Bratislavu a Prahu porovnávajú. V čom vidíš najväčšie výhody českého hlavného mesta ty?

Je ich nespočetne, pravdu povediac, Bratislavu nemám moc rád, podľa mňa trpí takým malomestským komplexom. Príkladom tohto komplexu, aj keď, nemám to podložené datami: tipol by som si, že Bratislava má najviac luxusných áut z V4 krajín + Viedne, ale pritom stále najnižšie platy. Za socializmu podľa mňa utrpela o dosť väčšie škody ako Praha, ktorá má krásne historické budovy aj v širšom centre, veľa parkov a zelene, proste skvelé miesto pre rodinu na život. Pridáš k tomu super biznis príležitosti a niet sa čo diviť, že sa pravidelne umiestňuje v TOP10 rebríčkoch pre najlepšie miesta pre život na svete. Ešte je zaujímavé, že v tých rebríčkoch vidíš často Viedeň, niekedy Budapešť, ale takmer nikdy Bratislavu.

 

Skús nám prosím v krátkosti a v jednoduchosti opísať, čo je vlastne náplňou tvojej práce.

Jednoducho investujeme do startupov, snažíme sa im pomôcť vyrásť, dobyť svet a eventuálne ich predať, prípadne dostať na burzu za veľmi veľké peniaze.

 

Je niečo, čo na svojej práci nemáš rád? Aj keď možno úplna drobnosť.

Nemám rád akúkoľvek administratívu. Snažíme sa jej mať čo najmenej, ale aj napriek tomu nejakú máme. Je prirodzené, pokiaľ investuješ peniaze tretích strán, že chcú od teba reporting, sumár nových investícií a tak podobnne. Koniec koncov, my to požadujeme po našich startupoch tiež, len ma to proste moc nebaví.

 

Keby si mal možnosť vybrať si hocijaké iné zamestnanie, aké by to bolo?

Zakladateľ startupu. Credo je tiež svojím spôsobom startup, ale mám na mysli klasický, produktový startup s globálnymi ambíciami, zameraný na náš wellbeing.

 

Andrej Kiska ml.: Vysoká škola nie je zárukou kvality. Dôležitejšia je znalosť jazykov a spoznávanie iných kultúr (Rozhovor)
Zdroj: iCollege

 

Ako sú na tom podľa teba startupy na Slovensku?

Pochopiteľne závisí od toho, s čím to porovnávaš. V porovnaní s 5 rokmi naspäť je to super, v porovnaní napr. s Českom je to dosť slabé. 

 

Možno by si mohol prezradiť pár rád pre začínajúce projekty. Čo by teda takému ambicióznemu startupu nemalo chýbať, prípadne čomu sa už v začiatkoch vyvarovať?

Hlavne by mal mať ambíciu dobyť svet. A zároveň aj potenciál. To znamená, mať schopnosť vytvoriť produkt, ktorý je v niečom aspoň desaťkrát lepší ako globálna konkurencia a zároveň mať súbor zručností na to, aby ho dokázal predávať zákazníkom po celom svete. Takže v každom tíme musí byť niekto, kto je schopný ten produkt postaviť a zároveň niekto, kto ho dokáže predať. Ani jedna z týchto vecí sa nedá outsourcovať - to je jedna z veľkých chýb začínajúcich startupov.

  

Je práve oblasť startupov tou, v ktorej by sa mohla naša krajina časom zvýrazniť na mape sveta alebo sa radšej máme spoliehať na Peťa Sagana?

Keď si pozrieš Peťa Sagana, kombinuje dve veci: super talent a schopnosť ten talent super predať/marketovať. Naši startupisti veľakrát majú veľký talent a úspechy za sebou, ale nevedia ich predať. Mnohokrát mám skôr pocit, že v porovnaní s Američanmi sa za tie úspechy hanbia. Takže u nás je podľa mňa väčší problém v tom, že sa o našich úspechoch nehovorí, ako to, že by vôbec neboli. Stačí sa pozrieť na zástup úspešných firiem, ako Eset, Pixel Federation, Sygic, Photoneo - všetky tieto firmy dnes vo svojich oblastiach robia veľkú dieru do sveta, podobne ako Peťo Sagan. Len to tak nevieme predať.

 

Predpokladám, že denne alebo aspoň občas sa stretneš s projektmi, ktoré ťa zaujmú aj keď s nimi úzko nespolupracuješ. Máš nejaký tip na konkrétny projekt, o ktorom podľa teba budeme ešte veľa počuť?

Do projektov, ktoré ma zaujmú, sa snažím investovať, takže sa mi ťažko menujú projekty, ktoré ma fakt zaujali, ale zároveň som do nich z nejakého dôvodu neinvestoval. Veľa dobrého počujem o chalanoch z Vectary, GA Drilling má určite tiež veľký potenciál.

 

Tak keď už sme pri tom, na ktorý z tých “tvojich” si najviac hrdý a prečo?

Máme pár veľkých exitov, na ktoré som veľmi hrdý. Represent sa predal Oraclu za 100 miliónov dolárov, Oracle si kúpil Apiary za nízke miliardy českých korún, Cisco si kúpilo Cognitive Security. Okrem tých predaných máme vyše 20 aktívnych startupov, z nich väčšina momentálne robí dieru do sveta. Vyzdvihnem asi slovenské Photoneo, to je podľa mňa firma, ktorá sa pokojne môže jedného dňa dostať na miliardovú valuáciu v eurách.

 

Do akej miery podľa teba v dnešnej dobe zohráva podstatnú rolu vysoká škola a znalosť jazykov? Je toto všetko neodmysliteľnou súčasťou úspechu alebo sa možno stretávaš s výnimkami?

Vysoká škola závisí od kvality - tú moju som si nevedel vynachváliť. Ale nie je to žiadna záruka kvality, dokonca, ak chceš byť zakladateľom startupu, tak sa hovorí, že startup založíš napriek tomu, že si šiel na výšku, nie vďaka nej. Podľa mňa jazyky a spoznávanie iných kultúr je omnoho dôležitejsie. Ako chceš budovať globálnu firmu, ak nevieš jazyky alebo si nikde nebol? Väčšina našich startupov sa postupne sťahuje bližšie k väčším zákazníkom a trhom. A tie sú vždy v zahraničí, prevažne v USA.

 

Veľa ľudí z tohto biznisu má aj konkrétnych povedzme "idolov" alebo ľudí, ktorých cení a sú pre neho inšpiráciou. Máš niekoho takého?Môjho otca a Billa Gatesa. Hovorím, že otec je taký slovenský Bill Gates. Vybudoval úspešnú firmu, predal ju a začal sa venovať veľkým problémom spoločnosti pomocou neziskových firiem. Aj otcove prezidentovanie vnímam ako jeho ďalšiu neziskovku/charitu. 

 

Rovnako aj tvoj otec a náš zatiaľ dovolím si povedať najuvedomelejší prezident má k podnikaniu blízko. Keď máte možnosť stretnúť sa, riešite viac prácu alebo súkromný život?

Čím menej sa máš možnosť s niekým vídať, tým viac chceš riešiť veci, ktoré sú skutočne dôležité. Pre nás je to určite rodina a "súkromné veci", biznis, práca a politika idú vždy stranou. 

 

Andrej Kiska ml.: Vysoká škola nie je zárukou kvality. Dôležitejšia je znalosť jazykov a spoznávanie iných kultúr (Rozhovor)
Zdroj: Andrej Kiska

 

Aký spoločenský problém ťa v poslednej dobe najviac zaujal a prečo?

Pre mňa je to dlhodobo ľudské šťastie. Všeobecne podľa mňa platí, že čím viac nám technológie pomôžu uľahčiť náš každodenný "fyzický" život, teda napríklad že budeme musieť menej pracovať, všetci budú mať čo jesť etc., tým viac sa budeme zameriavať aj na zlepšenie nášho "duševného" sveta. Práve v tej oblasti wellbeing cítim do budúcna veľkú potrebu a tým pádom aj príležitosť. Preto, keď si sa ma opýtal na môj iný job, bolo by to založenie startupu práve v oblasti well being. 

 

Prejdime ešte k zopár našim klasickým refresher otázkam. Nájdeš si popri svojej práci čas na dobrú knihu či film? Môžeš byť konkrétny.Knihy čítam každý deň a s manželkou si rezervujeme hodinu večer na telku. Väčšinou nejaký HBO alebo Netflix seriál, za posledný rok ma zaujal Westworld alebo True Detective. Čo sa odporučenia kníh týka, hrozne samozrejme závisí, akú tému resp. žáner preferuješ. Ja sa dosť venujem ľudskému šťastiu, z tejto oblasti môžem odporučiť napr. Stumbling upon happiness, perfektná kniha.

 

A čo hudba? Oslovilo ťa niečo v poslednej dobe?Omnoho radšej ako hudbu počúvam podcasty a pre mňa ako venture kapitalistu je zaujímavé počúvať napríklad 20 Minute VC. Inak hudbu počúvam takú, akú mi pustia v rádiu v aute. Ešte ma prednedávnom potešilo Apple Music, keď mi navrhlo playlist “I Miss Rap and R&B of 00s”, to mi pripomenulo mladšie časy.

 

Čo ty a cestovanie? Prípadne, ktoré destinácie si mal možnosť v poslednom období navštíviť a čím ťa zaujali?

Mám pocit, že žijeme v dobe, ktorá strašne promuje vymýšľanie čo najviac exotických dovoleniek, ideálne čím ďalej od domova. Mňa cestovanie moc nebaví a snažím sa pozerať na svet opačnou optikou. Som šťastný, keď môžem byť cez víkend doma s rodinou a cez deň si vyjdeme na výlet do prírody v okolí Prahy. Pre mňa je základom byť s ľuďmi, ktorých mám rád a na to, aby som bol šťastný, sa s nimi nemusím tlačiť do Nového Zélandu.  

 

Vedel by si nám odporučiť dobrú pražskú reštauráciu?

Super českú kuchyňu má reštaurácia Field, dobrú exotiku ponúka Sasazu.

 

Odkiaľ zvykneš čerpať novinky zo sveta startupov a aká je tvoja domovská stránka na browser, prípadne web/weby, ktoré ihneď ráno kontroluješ?

No, mám asi 10 bookmarkov + newslettrov, na ktoré sa snažím denne pozerať. Veľa info dostávam z Twitteru a Medium, odoberám Mattermark, Dan Primack, Pitchbook, ináč čítam Techcrunch, avc.com, bothsidesofthetable, pre hlbšie veci Stratetchery alebo Wait But Why.

 

A čo 5 aplikácií, ktoré v telefóne najčastešie využívaš?

Sú to klasiky, na mail je to Outlook, potom Facebook a Twitter, z messengerov Facebook, Whatsapp, iMessages. Ešte hrávam rád hry, ak chcete niečo rýchle a zábavné, odporúčam české Gamee.

 

Ďakujem za vyčerpávajúci rozhovor. Na záver ešte priestor pre teba na pár slov našim čitateľom.

Možno by som to zakončil radou do života od Petra Thiela: Ak máš nejaký svoj cieľ, ktorý chceš naplniť za 5 rokov, spýtaj sa, ako ho dosiahnuť za 6 mesiacov. Neplánuj byť šťastný, spokojný alebo úspešný niekedy neskôr, ale uvažuj, ako to urobiť už dnes. Nie vždy sa to dá, ale vždy ti také uvažovanie môže priniesť do života nové alternatívy. 

 

Andrej Kiska ml.: Vysoká škola nie je zárukou kvality. Dôležitejšia je znalosť jazykov a spoznávanie iných kultúr (Rozhovor)
Zdroj: Andrej Kiska Twitter

 

A za pozornosť ďakujeme aj vám všetkým, ktorí ste sa dostali až sem. V prípade, že poznáte niekoho so zaujímavým povolaním, prípadne ním sám ste, neváhajte sa nám ozvať na email vik@refresher.sk a spoločne niečo určite vymyslíme. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.