Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Aktivuj si predplatné na pol roka zadarmo s ČSOB
25. januára 2017 o 11:38
Čas čítania 0:00
Martin M.

Dokáže poraziť počítač človeka aj v pokri? Umelá inteligencia môže dosiahnuť ďalší dôležitý miľník

TECH UMELÁ INTELIGENCIA
Uložiť Uložené

Blafovanie mu ale celkom ide.

Je to už pomerne dávno, kedy počítač po prvý raz porazil človeka v šachu. Konkrétne išlo o šachovú partiu vicemajstra Garryho Kasparova proti superpočítaču Deep Blue od IBM, ktorý bol zostrojený výhradne za účelom súťaženia v šachu. V šachu sú využívané v drvivej väčšine logické postupy a stratégie, ktoré sa počítač dokáže naučiť, respektíve si ich uložiť v pamäti a následne pomocou presne zadefinovaných algoritmov zhodnotiť a vybrať ten najlepší možný ťah, no poker je iný. Poker je hra, v ktorej môžeš blafovať a oklamať svojho súpera, pričom vôbec nemusíš držať víťaznú dvojicu kariet, a teda neexistuje žiadna presne zadefinovaná stratégia či taktika.

Dokáže poraziť počítač človeka aj v pokri? Umelá inteligencia môže dosiahnuť ďalší dôležitý miľník
Zdroj: CMU

Počítač, ktorý práve teraz hrá s ľudskými súpermi v 20 dní trvajúcom súboji, je práve na polceste k víťazstvu. Po desiatom dni má totiž na svojom konte zisk naozaj slušných 800 000 dolárov. Pokiaľ by tento úspech dotiahol do konca, umelá inteligencia by sa opäť posunula o krok vpred a dosiahla dôležitý miľník. Pre samotný počítač je nesmierne ťažké pracovať s neúplnými informáciami, nad ktorými je možno len uvažovať či použiť ľudskú intuíciu. Nikdy predtým sa žiadnemu stroju nepodarilo poraziť hráčov v no-limit verzii pokru, ktorý sa taktiež pravidelne hrá na World Series of Poker (Svetovej pokerovej sérií).

Odporúčané
Vycestovala som slepo do Južnej Kórey. Nemala som plán ani ubytovanie, čo ma najviac zaskočilo? (Reportáž) Vycestovala som slepo do Južnej Kórey. Nemala som plán ani ubytovanie, čo ma najviac zaskočilo? (Reportáž) 4. júla 2025 o 20:00


Dong Kim by o tom vedel povedať svoje. Tento profesionálny hráč pokru sa špecializuje v no-limit pokrovej verzii Texas Hold ‘Em a zvyčajne hrá proti top hráčom na nete či priamo v kasínach Las Vegas. Práve teraz však v Pittsburgu súperí spolu s ďalšími ostrieľanými hráčmi proti nezvyčajnému oponentovi, počítaču fungujúcemu na báze umelej inteligencie. Pred zhruba dvomi rokmi to bol práve Kim a niekoľko ďalších hráčov, ktorí porazili zárodky umelej inteligencie v tom istom kasíne v Pittsburgu.

Dokáže poraziť počítač človeka aj v pokri? Umelá inteligencia môže dosiahnuť ďalší dôležitý miľník
Zdroj: Geek


Vyzývateľ nabitý elektrinou nesie názov Libratus, čo z latinčiny znamená “vyvážený” a podľa Kima tento názov presne definuje štýl hry, ktorou sa tento stroj vyznačuje. Libratus údajne nepoužíva žiadnu šablónu, ktorá by sa dala odsledovať a použiť proti nemu, práve naopak. Dokáže zahrať rovnaký typ kariet na mnoho rôznych spôsobov, pričom blafovanie mu nerobí najmenší problém. Hoci sa Kimovi podarilo nájsť isté medzery v hre tohto netradičného súpera, v nasledujúci deň už boli jednoducho minulosťou. Ďalší dvaja top pokroví hráči, ktorí súperia s Libratusom, Jason Les a Daniel McAulay, tvrdia, že jediné, na čo sa zmôžu, je remíza, no vyhrať sa im nepodarí. Napriek tomu, že sa ľuďom podarilo vyhrať pondelkovú hru, Libratus je v jasnom vedení a bez akýchkoľvek pochybností ho toto malé zakopnutie nedokáže nijak rozhodiť.

Odporúčané
Daniel robí AI edity na Ružu: Boris Kollár bol jedným z prvých followerov. Catherine si moje video vypýtala Daniel robí AI edity na Ružu: Boris Kollár bol jedným z prvých followerov. Catherine si moje video vypýtala 2. apríla 2025 o 7:00


Uvidíme teda víťazstvo stroja nad človekom v priamom prenose? Pravdepodobne áno, avšak netreba zabúdať na jeden podstatný fakt. Nakoľko počítač výrazne mení svoju hru zo dňa na deň, ľudskí súperi si istí, že prítomní výskumníci z Carnegie Mellon Univerzity stoja za zmenou tohto správania. Zatiaľ sa však môžeme len domnievať, keďže sám profesor Tuomas Sandholm, ktorý dohliada na Libratus, odmieta prezradiť akékoľvek detaily. V každom prípade tým aspoň čiastočne mení priebeh tohto netradičného súboja, pretože hráči sú zmätení a nevedia si vysvetliť meniaci sa štýl hry svojho počítačového súpera. Môže to znieť nefér, no je to spôsob, akým možno umelú inteligenciu vylepšiť a urobiť ďalší pokrok. V každom prípade, súboj ešte neskončil a Libratus môže veľmi rýchlo zistiť, akí dokážu byť ľudia tvrdohlaví a nepoddajní. Koniec koncov, treba mu ukázať, kto je tu šéf.

Domov
Zdieľať
Diskusia