Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 30. 5. 2020 meniny má Ferdinand

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
11
Andrej Verešvársky
13. november 2016, 17:50
Čas čítania: 6:30
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších filmov talentovaného Jakea Gyllenhaala

"Mladé ucho" Hollywoodu vyrovnáva skóre.

Andrej Verešvársky
13. november 2016, 17:50
Čas čítania: 6:30
10 najlepších filmov talentovaného Jakea Gyllenhaala
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Jake Gyllenhaal je zatiaľ najmladším z hercov, ktorí sa v našej rubrike TOP 10 filmov objavili. S menami hereckých legiend, ako Al Pacino, Robert De Niro, Russell Crowe, Tom Hanks, Daniel Day-Lewis, Christian Bale či Gary Oldman sa Gyllenhaal v kvantite nakrúteného materiálu porovnávať nemôže, hereckého talentu sa však rodine Gyllenhaalovcov dostalo rovnako, ak nie viac, keďže jeho sestra Maggie je taktiež úspešnou herečkou. Tento 35-ročný Američan má pravdepodobne najlepšie roky ešte stále pred sebou, už teraz však oplýva bohatou hereckou filmografiou, z ktorej sme pre vás vybrali desiatku snímkov, v ktorých sa predviedol v najžiarivejšom svetle. Opäť prízvukujeme, že sme pri zostavovaní rebríčka brali do úvahy najmä kvalitu hereckého výkonu a až následne kvalitu samotnej snímky. A nájdeme tu naozaj všetko - od akciou nabitých thrillerov, cez neuveriteľné sci-fi, napínavé drámy až po rodinné dojímavé filmy.

 

10. Source Code (2011, r. D. Jones)

Nenápadné sci-fi s prvkami "cestovania v čase" patrí medzi tie prehliadanejšie, no o to viac sympatické snímky. Jeho tvárou sa stal práve Gyllenhaal a bol ozaj skvelou voľbou hlavného predstaviteľa. Stáva sa vojakom v civile, ktorý prežíva stále tých istých osem minút vo vlaku odsúdenom na zánik. Gyllenhaal má za úlohu zistiť nielen to, kto za nadchádzajúcim teroristickým útokom stojí, ale aj prečo sa v tejto situácii ocitol práve on. Nakrútiť a zahrať situácie, ktoré sú rovnaké a opakujú sa, si vyžaduje talent a zmysel pre detail, ktoré nechýbali ani precíznemu hercovi, ani režisérovi Zdrojového kódu. Tým bol Duncan Jones, ktorý má na podobné komorné sci-fi talent, stačí si spomenúť na podobne ladený Moon. Práve tieto dva snímky mu vykopali áčkovú zákazku v podobe réžie filmového Warcraftu, my však dúfame, že sa čoskoro vráti k filmom, ako sú tieto. Zábavné, napínavé, štýlové a natočené so srdcom.

 

 

9. Jarhead (2005, r. S Mendes)

Podobne ako pri Source Code, aj Jarhead je takou šedou myškou svojej kategórie. Maly veľký film o vojne na Blízkom východe a mladom mariňákovi, ktorý nevie, do čoho ide, je napriek ťažkej téme pomerne príjemnou a zábavnou jazdou medzi ušpinenými zákopmi, spotenými vojakmi a vystreľujúcimi puškami. Podobne ako v legendárnom seriáli MASH, aj tu sa vojaci s niečím tak nepochopiteľným, ako je vojna, vyrovnávajú s humorom, cynickým nadhľadom a zdravým šialenstvom. Jake Gyllenhaal ako ústredná postava neostrielaného Anthonyho pôsobí nanajvýš dôveryhodne a precízna réžia talentovaného Sama Mendesa je na tom obdobne. Nadpriemerne dobrý a sympatický film o zlých a odpudivých veciach.

 

 

8. October Sky (1999, r. J. Johnston)

V roku 1998 získal vtedy len 18-ročný Gyllenhaal svoju prvú hlavnú úlohu. A bol to práve rodinný "doják" October Sky, nakrútený podľa autobiografickej knihy raketového inžiniera Homera Hickama, v ktorom sa tento mladý talent ukázal celému svetu. Príbeh mladého chlapca sa odohráva v období studenej vojny v zapadnutom mestečku, kde jedinou možnosťou obživy je práca v uholnej bani. Mladý Homer však sníva o stavaní rakiet a napriek tomu, že o nich nič netuší, rozhodne sa ísť za svojím snom. Znie to ako klasické klišé o americkom sne, ide ale o veľmi príjemnú, aj keď predvídateľnú snímku, v ktorej Gyllenhaalovi sekunduje skvelý Chris Cooper ako jeho otec a Laura Dern ako jeho učiteľka. Príjemné retro o štyroch kamarátoch pripomína tak trochu Stranger Things, ak si teda odpustíte všetky sci-fi a hororové prvky a nahradíte ich nostalgicky dojímavým príbehom a filmárskou formou zo starej školy. A možno sa v závere neubránite ani slzičke.

 

 

7. Brokeback Mountain (2005, r. A. Lee)

V našich končinách dostatočne známy film so šteklivým podtextom ukrýva viac než len provokatívnu tému. Ak si odmyslíte latentnú homosexualitu, ide nielen o klasický príbeh priateľstva a lásky, s vrcholmi aj pádmi, ktoré nechýbajú v žiadnom vzťahu, ale aj o demaskovanie mýtu kovbojského Marlboro mana ako drsného hrdinu divokého západu. Pridajte si malebné prostredie amerických hôr, citlivú hudbu, skvelú réžiu a výborné herecké výkony oboch predstaviteľov (od ktorých sa tentokrát čakalo opäť o niečo viac) a máte neobyčajný príbeh ovenčený tromi Oscarmi. Jake Gyllenhaal a Heath Ledger sú profesionáli do špiku kosti a svojich úloh sa zhostili nanajvýš presvedčivo, odporúčame preto zahodiť predsudky. Skrotená hora si vás isto niektorou zo svojích kvalít získa.

 

 

6. End of Watch (2012, r. D. Ayer)
Surová, realistická a naturálna sonda do života policajtov v jednej z najnebezpečnejších častí mesta Los Angeles - South Central, prišla v roku 2012 do kín pod taktovkou majstra tohto remesla, režiséra Davida Ayera. Ten skúmal podobnú tému už vo svojich počinoch Harsh Times, Street Kings, Sabotage či legendárnom Training Day, pre ktorý napísal scenár. V End of Watch sa Jake Gyllenhaal ocitá v koži policajta Briana, ktorému sekunduje (v paradoxne vážnejšej úlohe) Michael Peña ako jeho kolega Mike. Film stavia skôr na epizódnych udalostiach v životoch policajtov (ktorí výnimočne nie sú skorumpovaní) než na súvislom príbehu. Skvele mu sedí kombinácia ručnej kamery a "home-video" elementu a nechýba mu už tradične hutná atmosféra, zapamätateľné okamihy a veľmi silný záver. Bezpochyby ide o prepracovanú filmovú mozaiku, v ktorej je réžia a herecké stvárnenie len vrcholom vynikajúceho celku.

 

 

5. Prisoners (2013, r. D. Villeneuve)

Nervydrásajúca dráma o vyšetrovaní zmiznutého dieťaťa prilákala množstvo talentov - od hercov Jakea Gyllenhaala, Hugha Jackmana a Paula Dana v hlavných úlohách, cez legendárneho kameramana Rogera Deakinsa (The Shawshank Redemption, Fargo, Big Lebowski, No Country for Old Men, či Skyfall) až po režiséra Denisa Villeneuvea, ktorý neskôr nakrútil skvelé Sicario a ešte o ňom v dnešnom rebríčku bude reč. Jeden z najlepších filmov roku 2013 je temnou kriminálkou ako zo starej školy, ktorá sa vám zaryje pod kožu a niekoľko dní tam zostane. Vynikajúcu atmosféru a scenár preplnený zvratmi dopĺňa talentované herecké duo otca na pokraji zúfalstva (Jackman) a sústredeného policajta vyšetrujúceho zmiznutie (Gyllenhaal). Ťažko povedať, kto z tejto dvojice ťahá za kratší koniec pomyselného povrazu kvality, pretože obaja sú výborní. Filmy ako tieto sa v hollywoodskom mainstreame príliš netočia, buďme teda radi za tento precízny klenot, ktorý možno porovnávať s klasikami ako Se7en či Mlčanie jahniat.

 

  

4. Southpaw (2015, r. A. Fuqua)

Southpaw by sa tak vysoko v našom rebríčku isto nedostal, pokiaľ by sme do úvahy brali len kvalitu snímku. Príbeh o boxerovi, ktorý sa po rane osudu musí opäť vypracovať na vrchol, už snáď videl každý z nás, Southpaw však vyťahuje hore neobyčajný Gyllenhaal v hlavnej role. Jeho postava boxera s prozaickým menom Billy Hope je netypickým citlivým cholerikom, ktorý pobral viac talentu než rozumu. Herec kvôli tejto úlohe strávil desiatky hodín v maskérni pridávaním falošných tetovaní a stovky hodín v posilovni a štúdiom boxu, aby bol jeho výkon po hereckej a fyzickej stránke čo najpresvedčivejší a najpresnejší. Zaujímavosťou je, že pôvodne malo ísť o nepriame pokračovanie filmu 8 Mile s Eminemom v hlavnej úlohe, nakoniec ho však vystriedal Gyllenhaal a Em zostal vo filme iba formou soundtracku. Režisér Antoine Fuqua do neho napriek tomu prepašoval viacero odkazov na hip-hop - od vedľajšej úlohy pre 50 Centa, cez nepriame odkazy na iných raperov až po spomínaný soundtrack. Snímka je mimochodom venovaná hudobnému skladateľovi Jamesovi Hornerovi, ktorý sa vinou tragickej leteckej nehody premiéry nedožil.

 

 

3. Enemy (2013, r. D. Villeneuve)

Gyllenhaal a Villeneuve po druhé! Ich druhá spolupráca vyústila do psychicky náročného, nejasného a komplikovaného filmu, ktorý skrýva oveľa viac než len civilný vizuál. Okrem toho, že v ňom hrá Gyllenhaal rovno dve úlohy, vám zamotá hlavu aj samotný scenár, ktorý má jeden z najzvláštnejších záverov, aké v modernej kinematografii nájdeme. Pre mňa osobné veľké guilty pleasure, pre tých, čo sa pri (alebo počas) filmu neradi zamýšľajú, možno len nezmyselná zlátanina. Najlepšie je spraviť si však vlastný nazor, k čomu vás vyzývame aj v prípade tejto komplikovanej snímky, ktorú len tak ľahko z hlavy nedostanete.

 

  

2. Donnie Darko (2001, r. R. Kelly)

Kultové mysteriózne sci-fi ste možno čakali na prvej priečke (a niekto možno oveľa nižšie), pravdou však je, že je v ňom Gyllenhaal vzhľadom na svoj vek naozaj perfektný. Rozprávať vám tu o deji je dúfam zbytočné, zajaca Franka máme niektorí pred očami doteraz, a preto si povedzme radšej pár zaujímavých faktov. Film nakrútil vtedy len 25-ročný Richard Kelly a k úspechu Donnieho Darka sa už nikdy ani len nepriblížil. Pritom mal Donnie Darko rozpočet necelých 5-miliónov dolárov a takmer skončil iba na VHS kazetách. Vo filme hrá aj Gyllenhaalova sestra Maggie, a to jeho filmovú sestru. Debutoval v ňom komik Seth Rogen a v roku 2009 vyšlo jeho nepriame pokračovanie nazvané S. Darko, ktoré sa sústreďuje na život Donnieho sestry Samanthy. Sequel samozrejme kvality svojho predchodcu nedosiahol. 

 

 

1. Nightcrawler (2014, r. D. Gilroy)

Ak máme vybrať herecky najzaujímavejší kúsok Jakea Gyllenhaala, rozhodli sme sa vybrať relatívne novú snímku s názvom Nightcrawler. V ňom sa Jake ocitol v koži ašpirujúceho reportéra Loua Blooma, ktorý sa nebojí pre senzáciu prekročiť nejednu hranicu. Okrem toho, že pre túto úlohu herec schudol približne 9 kíl, naučil sa vopred všetky dialógy naspamäť a pred nakrúcaním žil utiahnuto, hlavne v noci. Vo filme predvádza naozaj mrazivý výkon a jeho vypúlené oči evokujúce hlad po nových senzáciách a diabolský úsmev spôsobili nejednému divákovi zimomriavky. Nightcrawler ako taký tiež nebude vo vyvolávaní podobných pocitov zaostávať, veď téma bulvárneho hyenizmu a stanoveniu hraníc, ktoré by žiadny reportér nemal prekročiť, je stále vysoko aktuálna. Pokiaľ máte Gyllenhaala zafixovaného ako sympatického mladého muža, na ktorého sa dobre pozerá, pozrite si Nightcrawlera a uznajte jeho herecké kvality.

 

 

Je skvelé, že jeden zo svojich najlepších výkonov predviedol tento herec len pár rokov dozadu. Dúfame, že vo svojom veku má tie najlepšie momenty ešte pred sebou a my sa ich už teraz nevieme dočkať. Komu by sa dnešná desiatka málila, prípadne ju má kompletne napozeranú, do pozornosti dávame honorable mentions, ktoré sa do zoznamu nedostali - Jake bol skvelý aj vo fincherovskej kriminálke Zodiac, po boku Tobeyho Maguira vo filme Brothers, pozerateľnú spravil i adaptáciu kultovej počítačovej hry Prince of Persia, nestratil sa popri Gwyneth Paltrow a Anthonym Hopkinsovi v snímke The Proof a za zmienku stojí rozhodne aj v relatívnej novinke Demolition Man. Tento rok sa ešte objaví v dobre vyzerajúcom thrilleri Nocturnal Animals, ktorý nám prostredníctvom trailerov sľubuje poriadne zamotanú a intenzívnu jazdu. Nechajme sa prekvapiť.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.