Je samozrejmé, že ich nie je iba jedna desiatka, avšak pokúsili sme sa vybrať tie najzaujímavejšie.
Novinky a informácie o najnovšom vesmírnom dianí od nás dostávaš pravidelne. Či už sa jednalo o historickú cestu na Pluto, nové poznatky o susednom Marse či aktuálne bádania v blízkosti Jupiteru, je toho dosť. No bolo by dobré sa obzrieť aj trošku za minulosťou a pripomenúť si, čo všetko už ľudstvo za svoju existenciu dokázalo. Dávnejšie úspechy sú zaznamenané prevažne na filmoch a fotografiách, ktoré dokážu dané situácie vystihnúť oveľa lepšie, ako nekonečné štúdie či dlhé články, a preto sme sa vám niekoľko z nich rozhodli predstaviť. Nižšie nájdete snímky zamerané iba na pohľad na našu modrú planétu z diaľky, pretože ich zhotovovanie je už aj menšou tradíciou pri letoch rôznych strojov a satelitov ďaleko od Zeme. Niečo podobné uvidí naživo iba málokto, a preto nám zostáva sa danou krásou pokochať iba prostredníctvom internetu.
Prvý záber pochádza z 24. decembra roku 1968, kedy bol zhotovený posádkou Apolla 8. Krásne tu vidno pohľad na náš domov z jediného prirodzeného vesmírneho satelitu:

Zaujímavý výhľad sa naskytol aj sonde JUNO pri konci augusta roku 2011 počas jej cesty smerom k najväčšej planéte našej slnečnej sústavy. Pre niekoho dve obyčajné machule, pre iných zasa hotový poklad:

Vidno nás však nielen z blízkeho okolia, ale aj z červenej planéty, teda z Marsu. Spirit Mars Exploration Rover nás všetkých pokope zachytili 9. marca roku 2004 z ohromnej vzdialenosti niekoľkých desiatok miliónov kilometrov:

Poďme ešte oveľa ďalej. Známa družica Voyager 1 na konci 20. storočia (konkrétne v roku 1990) zachytila maličkú modrú bodku z gigantickej vzdialenosti niekoľkých miliárd kilometrov:

Sonda Rosetta stála v roku 2009 za vznikom menej tradičného pohľadu na náš domov, no na kráse sa mu rozhodne neubralo. Konkrétne sa pozeráš na južný pól a osvetlenú Antarktídu:

Posádka Apolla 11, rok 1969. Jediný doposiaľ známy "ostrovček" plný života vo vesmíre pohltený v nekonečnej tme:

Nesmie chýbať ani veľký čiernobiely kúsok od Lunar Orbiter 1 z roku 1966:

A opäť niečo z povrchu Mesiaca. Autorom fotografie je Michael Collins z posádky Apollo 11:

Niečo aktuálnejšie z roka 2014 - čínska sonda Chang'e 5-T1 odfotila Mesiac z nezvyčajného uhla a spolu s ním sa na obrázku objavila aj vzdialená Zem:

Kratučký zoznam nám uzavrie družica Clementine 1 a jej výtvor z roku 1994, zopár mesiacov po vzniku Slovenskej republiky. Pozeráme sa na severný pól Mesiaca a v pozadí aj na náš jediný domov:

Niečo nádherné, však?