Nedokážete sa počas piatkového večera ovládať? Môžete byť spokojní.
Stáva sa vám, že počas zábavy s priateľmi, na ktorej jednoznačne nesmie chýbať alkohol, sa spolu so stúpajúcou ručičkou na promilemetri stupňuje aj vaša agresivita a do popredia sa dostáva neschopnosť ovládať sa? Stručne povedané, správate sa ako opitý idiot a ste centrom zábavy? Podľa všetkého máte oproti ostatným jednu veľkú výhodu. Aj napriek chorej pečeni sa nemusíte obávať obezity či dokonca cukrovky. Čo stojí za týmto tvrdením?
Štúdia vedcov z University of Helsinki publikovaná v mesačníku Journal of Psychiatric Research hovorí o istom druhu genetickej mutácie s veľavravným názvom HTR2B Q20, ktorý zapríčiňuje zníženú produkciu receptorov serotonínu 2B. Práve kvôli nim sa dokážeme ovládať a teda ich deficit nevedie k ničomu inému, než spoločenským prešľapom spojeným s alkoholickou úprimnosťou a strácaním schopnosti ovládať sa. Druhá strana mince však hovorí o zvýšenej citlivosti na inzulín u nosičov mutácie, čo v preklade znamená oveľa menšie riziko vzniku cukrovky 2. typu.
Výskumu sa zúčastnilo 98 Fínov s disociálnou poruchou osobnosti, pričom až pri 9 z nich sa preukázala spomínaná mutácia. Táto deviatka mala badateľne lepšie výsledky hladín glukózy a inzulínu spolu s nižším BMI indexom naznačujúcim menšiu pravdepodobnosť vzniku obezity. Autor štúdie Roope Tikkanen sa tiež vyjadril, že mutácia by mohla byť prospešná aj v prípade príchodu doby ľadovej, totiž mužom s vyššou hladinou testosterónu by stačil o čosi nižší príjem kalórií, ktoré by telo dokázalo efektívnejšie spracovať. A ako sa správate vy, keď ste pod parou?