Ľudské práva v nej vraj prakticky neexistovali.
Väznice z celého sveta patria medzi najfascinujúcejšie miesta, o akých si človek môže na internete prečítať. Nehovoríme teraz o obyčajných väzniciach na štýl napríklad v tej Leopoldove, ale skôr o miestach opradených legendami, známymi historickými osobnosťami a príbehmi o vraždách a tých najotrasnejších kriminálnych činoch. V minulosti sme sa spolu boli pozrieť napríklad v San Salvadore či Brazílii, pred pár dňami dokonca na Filipínach, kde väzni nemali dostatok miesta ani na spánok, a teraz zavítame do Európy. Bežný Slovák vie, že sa niekde na severe nachádza nejaké to Estónsko, ale určite netuší, že práve na severozápade tejto krajiny existuje väznica, ktorá fungovala dlhé roky a dnes už veľkú časť z nej pohltila voda a žiadnych, teda aspoň živých, väzňov by si v nej nenašiel.
Neveľké estónske mestečko Rummu malo pred pár rokmi len niečo okolo tisíc obyvateľov, takže si asi vieš predstaviť, že táto časť Estónska životom neprekypuje. Napriek tomu sa v 30. rokoch minulého storočia sovietski inžinieri a úradníci rozhodli, že by sa pri Rummu dalo postaviť dobre situované väzenie vďaka tomu, že neďaleko mestečka boli objavené veľké zásoby vápenca a keďže zdatní väzni boli oveľa lacnejší ako robotníci, pri zásobách vznikli hneď dve väznice. Prvá z nich dostala meno podľa mestečka, takže sa volala Rummu a od svojho náprotivku s názvom Murru sa líšila tým, že veľká časť z nej sa nachádzala bez strechy pod holým nebom. Vráťme sa však do roku 1938, keď sa za brány väznice začali dostávať prví väzni a Sovieti mali už takmer všetko pripravené na to, aby ich mohli zapriahnuť do práce. V čase najväčšej vyťaženosti malo byť vo väzniciach umiestnených približne tisíc ľudí a keďže väčšina z nich bola schopná pracovať aj v ťažkých podmienkach, kameňolom vytvorený priamo pri väznici razom prekvital a vzácny estónsky vápenec sa vyvážal do sovietskych republík a niečo sa ušlo aj susedným krajinám. Väznica sa rýchlo zapísala do povedomia ľudí kvôli tomu, že ľudské práva v nej akoby ani neexistovali a strážnici nemali problém neposlušných väzňov poriadne doriadiť, takže pracovná morálka zostávala väčšinu času na vysokej úrovni.
Celé desiatky rokov prebiehalo všetko hladko, ale keď sa začala pomalá a istá deštrukcia Sovietskeho zväzu, Estónsko z neho taktiež rýchlo zmizlo a po získaní nezávislosti v roku 1991 padlo aj rozhodnutie ukončiť prevádzku väzníc pri Rummu a celý kameňolom radšej zaliať vodou. Vtedy sa neveľmi dbalo na to, že na dne budúceho jazera zostane kopa materiálu na kopanie vápenca, ostré plechy či drôty z oplotenia a práve preto toto miesto dnes patrí medzi obľúbené letné destinácie pre ľudí nielen z okolia, ale aj zahraničných turistov. Na brehu svieti výrazný nápis No swimming zakazujúci plávanie v jazere, avšak na ten nikto nedbá a v súčasnosti už podvodné väzenie slúži ako zakonzervované svedectvo o tom, aké osudy si v ňom prežili tisíce ľudí. Pod vodnou hladinou sa ukrývajú hotové dobové poklady a zvedaví potápači sa na vlastné riziko pokúšajú niektoré z nich vyloviť a priniesť na svetlo sveta, čo nie vždy vyjde úplne na výbornú a kúpanie či potápanie sa v okolí väznice si už vyžiadalo niekoľko ľudských obetí. Nedávno sa ku nemu v plnom potápačskom obleku vybrala aj Alina Andrusaite s kamarátmi a spočiatku im nebolo všetko jedno, keď sa dozvedeli, že len pár dní pred ich príchodom na mieste zahynul ďalší turista. Museli si dávať veľký pozor na to, kde a ako sa pohybujú, pretože stačil jeden nekoordinovaný pohyb a mohli skončiť prepichnutí strateným drôtom. Ako už naznačujú nasledujúce fotografie, ktoré tam Alina vytvorila, pre potápačov ide o hotový raj na Zemi, kde sa dá nájsť prakticky čokoľvek spojené s väznicou a lomom a keby ťa podvodné preskúmavanie zatopených budov až tak nezaujímalo, potom ťa možno zaujme fakt, že na tomto mieste sa natáčal aj kúsok klipu na skladbu Faded od Alana Walkera.
Ak ťa teda podvodné väzenie v Estónsku zaujalo rovnako ako aj nás, ešte stále je v lete dosť času na to, aby si sa tam napríklad s kamarátmi vybral na epický roadtrip a ešte sa aj zastavil na takomto významnom a najmä fascinujúcom historickom mieste.