Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. apríla 2016, 10:45
Čas čítania 0:00
Matúš Moravčík

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?

TECH FACEBOOK
Uložiť Uložené

Niekoľko užitočných tipov, ktoré z teba spravia ostrieľaného fejsbukmajstra.

Počet návštevníkov modrej sociálnej siete narástol behom posledných rokov na tak obrovské číslo, že by to ešte počas jej začiatkov snáď asi nikto nepredpokladal. V súčasnosti má Facebook mesačne viac ako 1,6 miliardy aktívnych používateľov z takmer celého sveta a ako naznačuje trend, v blízkej budúcnosti bude iba rásť. Je preto enormne dôležité, aby neustále prinášal zmeny, ktoré zabezpečia čoraz lepšie používateľské skúsenosti. A keďže sa niektoré občas aplikujú aj bez toho, aby upútali pozornosť širokej verejnosti, podaktorí z nás o niekoľkých celkom zaujímavých funkciách Facebooku doteraz ani len netušia. Nižšie preto nájdete tie, ktoré by sa vám mohli hodiť. Pokiaľ o nejakých dobrých viete a nie sú tu uvedené, určite ich nezabudnite spomenúť v komentároch.

Neprehliadni filtrované správy

Niekomu sa môže z času na čas stať, a to najmä známejším osobnostiam, že im napíše niekto, koho vôbec nepoznajú, respektíve s ním doteraz neboli na sociálnej sieti vo vôbec žiadnom kontakte. V takom prípade sú takéto správy automaticky presmerované do skrytej schránky, ktorú nájdete v položke "filtrované žiadosti o kontakt". Pri otvorenom inboxe na celú obrazovku zase pod položkou "ďalšie". Netreba si to však mýliť s klasickými žiadosťami o kontakt, pretože o tých nám dá v čase ich príchodu Facebook vedieť prostredníctvom výraznej notifikácie. Pri odfiltrovaných to ale neplatí, a preto môžu zostať bez povšimnutia aj celé mesiace.

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?

Maj prehľad o všetkých prihláseniach

Facebook taktiež registruje všetky prihlásenia do profilu, pričom tie triedi podľa ďalších kategórií. Kde to teda nájdeme? Stačí ísť do bezpečnostných nastavení a kliknúť na položku "kde ste prihlásený/á?". Ak tak spravíte, zobrazí sa niekoľko stĺpcov s podrobnými detailami o jednotlivých prístupoch do vášho osobného účtu na sociálnej sieti. Jednotlivé kategórie sú rozdelené podľa platforiem, takže nad každým stĺpcom uvidíte napísané napríklad Facebook pre Android, Facebook pre iPhone alebo počítač. Zaregistrované prístupy obsahuje približnú polohu, čas, dátum či spôsob prihlásenia, ktorý bol v danom prípade využitý (prehliadač Chrome pre Windows 10 atď.). A ak kliknete na "ukončiť činnosť", sledovaniu, ktoré realizoval nedôverčivý frajer alebo frajerka, tak nadobro odzvonilo.

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?

Urči posmrtného správcu profilu

Aj keď s tým asi nikto z nás nepočíta, stať sa to môže hocikde a hocikedy. A o tom je táto zaujímavá funkcionalita, ktorá funguje na princípe prevencie, pretože ak ju ešte pred súdnym dňom použijete, dobrý kamarát alebo niekto z rodiny môže hneď na to nadobudnúť kontrolu nad vaším profilom a spravovať ho s určitými obmedzeniami. To zahŕňa pripínanie príspevkov na časovú os, odpovedanie na žiadosti o nové priateľstvá alebo takú zmenu profilovej fotky. Šialené, že? Samozrejme, na prispievanie pod vaším menom alebo čítanie správ mať práva nikto nebude.

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?

Ulož si zaujímavý obsah na neskôr

Facebook už dávno neslúži iba na sociálnu interakciu s inými ľuďmi, pretože vďaka nemu prichádzame do styku aj s čerstvými novinkami zo sveta alebo nášho okolia. Stačí lajknúť niektorú fanpage či sledovať obľúbenú osobnosť či interpreta a vo feede sa nám začnú okrem statusov a fotiek od priateľov objavovať zaujímavé informácie. A nakoľko nie vždy máme čas na ich čítanie, existuje funkcia na ukladanie zdieľaných článkov, respektíve akéhokoľvek iného zdieľaného obsahu v obrázkovej alebo textovej forme. Ako to teda funguje? V pravo hornom rohu každého príspevku sa nachádza malička šípka, ktorá po kliknutí zobrazí ďalšie možnosti, ako napríklad skryť obsah alebo ho rovno uložiť. Uložené príspevky sa nachádzajú v stĺpci "obľúbené", ktorý nájdete na homepage úplne vľavo.

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?

Stiahni si svoje dáta do PC

Niekto je na Facebooku zaregistrovaný pár mesiacov, niekto iný zase niekoľko rokov. A za tak dlhý čas nepochybne zdieľal obrovskú kôpku obsahu vrátane fotografií či videí z návštev zaujímavých destinácií. Ak medzi takých patríte aj vy a chceli by ste mať všetko zálohované na pevnom disku v počítači, stiahnutie všetkých osobných dát zo sociálnej siete nepredstavuje vôbec žiadny problém. Táto funkcionalita navyše zahŕňa i osobné informácie, správy a kopu ďalších zaujímavostí týkajúcich sa vášho profilu. Možnosť stiahnuť dáta nájdete vo všeobecných nastaveniach.

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?

Urči priateľa ako dôveryhodný kontakt

Nikto nie je dokonalý, a preto sa môže občas stať, že zabudneme heslo alebo prihlasovacie meno, prinajhoršom nám niekto cudzí ukradne účet. Hoci existuje niekoľko možností, ako to napraviť, určenie dôveryhodného kontaktu patrí medzi tie pohodlnejšie, pretože stačí iba vybrať troch alebo až piatich kamošov, ktorí tiež používajú Facebook, a prostredníctvom nich dokážeme opäť nadobudnúť prístup do nášho profilu. Po incidente stačí iba požiadať o obnovenie a všetko ostatné už potom zabezpečí sociálna sieť. Ak sa vám niečo také pozdáva, zamierte priamo do bezpečnostných nastavení.

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?

Tvor a zdieľaj obsiahle články

Ak máte veľa myšlienok a priestor v statuse nie je dostatočný, Facebook ponúka aj niečo také, ako sú poznámky. Samozrejme, nejde doslova o poznámky, ale o akýsi blog s pekným vizuálnym spracovaním, ktorý nájdete na jednoduchej url adrese facebook.com/notes. Vďaka tomuto blogu môžete tvoriť a zároveň aj zdielať obsiahle články pod vašim profilom. Postup je navyše maximálne jednoduchý - po kliknutí na položku "napísať poznámku" iba pridáte titulný obrázok a napíšete text, pričom sa dajú prostredníctvom editora vkladať aj ďalšie obrázky, buď priamo z vášho profilu alebo uploadom nového kúsku. A nechýba tu ani možnosť meniť písmo na kurzíva, tučné či vložiť url odkaz.

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?

Rozhodni, čo sa ti bude zobrazovať vo feede

Lezie vám na nervy, že Facebook prednostne zobrazuje príspevky lajknutých stránok a na vašich kamošov skoro vždy kašle, nakoľko ich príspevky zobrazuje nižšie vo feede? Miesto neustáleho preklínania tejto modrej sociálnej siete existuje ešte jedno riešenie, ako to vyriešiť, tentokrát je už ale účinné. Po kliknutí na ozubené koliesko, ktoré nájdete hneď vedľa položky "novinky" vľavo v stĺpci "obľúbené" na homepage, sa vám zobrazí popup okno s niekoľkými užitočnými nastaveniami, kde si už sami určíte priority pri zobrazovaní noviniek vo feede. Prednosť tak môžete dať napríklad konkrétnym stránkam, ktoré ste lajkli, alebo konkrétnym priateľom.

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?

Vytvor si zoznam záujmov

Každého z nás zaujíma iná oblasť noviniek. Niekto preferuje technológie, niekto politiku a niekto hudbu, a preto funkcionalita Facebooku ponúka aj niečo, čo umožní kategorizáciu stránok pre fanúšikov podľa toho, na čo sú zamerané. Tieto zoznamy, ktoré po vytvorení nájdete opäť vľavo na homepage, môžu byť navyše verejné dostupné, takže k nim bude mať prístup každý, komu to povolíme. Zoznamy záujmov nájdete na facebook.com/addlist.

Filtrované správy alebo posmrtný správca profilu. Vieš o skrytých funkciách Facebooku?
Domov
Zdieľať
Diskusia