A každý, čo ti povie, že programovanie nie je užitočná a kreatívna činnosť... ti klame.
Guy-Manuel de Homem-Christo a Thomas Bangalter sú mená, ktoré dozaista netreba nikomu predstavovať. Chalani tvoriaci Daft Punk, kultové elektronické duo radiace sa medzi to najlepšie, čo tu máme, má v súčasnosti fanúšikov aj medzi programátormi. A čo majú Guy-Man a Bangalter spoločné s programovaním?
Skladbu Aerodynamic z roku 2001 totiž jeden chalan prekódil zo zvuku na text. Pozornejší fans už vedia, že ide o track z ich druhého počinu Discovery, ktorého videoklip je časťou filmu Interstella 5555 (teda videorealizácia celého albumu). Bangalter v tom istom období vyhlásil, že "väčšina houseovej hudby využíva sample z disco songov z 70. či 80. rokov, čo robíme nepochybne aj my, avšak používame aj žánre, ktoré nás bavili ešte za detských čias - teda electro, heavy metal či rock". Narážal na gitarovú pasáž v strede skladby, no tej zároveň predchádza vysamplovaná Il Macquillage Lady, pesnička od legendárnych Sister Sledge. RnB divy môžeš poznať najmä vďaka notoricky známemu songu We Are Family.
Čo je podstatnejšie v tomto prípade, že Sébastien Rannou ako programátor pretvoril celý zvuk do desiatok riadkov kódu, ktoré po spustení hrajú úplne identickú melódiu, ako originál. V skutočnosti však Rannou chcel len dokázať, čo všetko je možné používaním programu Sonic Pi, ktorý zvláda podobné úlohy ľavou zadnou a vďaka nemu vieš prerobiť každý znak kódu na zvuk. Nemusíš používať žiadne sample, žiadne inštrumentálky... stačí len trochu logického myslenia, ovládať syntax a už sa to sype jak z rukáva.
Nakódovaná verzia cez Sonic Pi
Pre porovnanie, originálne znenie skladby