Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 30. 5. 2020 meniny má Ferdinand

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
17
Andrej Verešvársky
31. január 2016, 16:27
Čas čítania: 5:08
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších filmov charizmatického Benicia Del Tora

Charizmatický cudzinec, drogový boss, najväčší revolucionár, napravený zločinec či zberateľ vesmírnych artefaktov - aj to je Benicio Del Toro, aspoň vo svojich filmoch.

Andrej Verešvársky
31. január 2016, 16:27
Čas čítania: 5:08
10 najlepších filmov charizmatického Benicia Del Tora
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
17
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nikdy nepatril k najväčším hviezdam Hollywoodu. Nenápadný Portorikánec Benicio Del Toro s permanentným bad-ass výrazom bol a ešte stále je pre svoj pôvod obsadzovaný do archetypálnych úloh Juhoameričanov a exotických zločincov, ktorí majú časo blízko k drogám. Jeho herecký talent je však nepopierateľný, a tak si dnes tohto herca, ktorého najväčšie úlohy snáď ešte len prídu (objaví sa ako možný záporák v ôsmych Star Wars), predstavíme desiatkou jeho najlepších úloh. Opäť sme prihliadali na kvalitu a zaujímavosť hereckého výkonu, ako aj samotného filmu a množstvo screen-timu. Rebríček sme sa snažili poskladať čo najobjektívnejšie, aj keď istej miere subjektivity sa samozrejme nevyhneme. Poďme si teda priblížiť desať najlepších filmov s Beniciom Del Torom.

 

10. The Hunted (2003, r. W. Friedkin & M. Chariff)

Desiatku otvára pomaly plynúca chladná dráma The Hunted s Tommy Lee Jonesom ako skúseným zálesákom a odborníkom na prežitie v divočine, ktorý pomáha FBI chytiť svojho psychicky labilného bývalého žiaka, stvárneného práve Del Torom. Film sa síce poriadne rozbehne až v druhej polovici a niekoľkokrát šliapne vedľa, po hereckej a atmosférickej stránke však ponúka naturalistický zážitok, ktorý rozhodne neurazí. Súboj staršieho mentora so svoíim mladým žiakom nie je len psychologický, bojuje sa na nože a reznými ranami sa rozhodne nebude šetriť.

 

 

9. Escobar: Paradise Lost (2014, r. A.D. Stefano)

Deviate miesto okupuje relatívne nový film o mladom americkom surfistovi, ktorý sa snaží na kolumbijských plážach Medellínu začať nový život. Okrem ženy tam však nájde aj nezvyčajné priateľstvo s jedným z najobávanejších narkobarónov všetkých čias, Pablom Escobarom. A práve túto kultovú postavu, ktorú nám priblížil v poslednej dobe aj skvelý seriál Narcos, stvárnil Benicio Del Toro, ktorý tak opäť využil svoje jazykové znalosti. Hlavný príbeh o surfistovi v podaní Josha Hutchersona patrí medzi tie slabšie, Del Torov presvedčivý výkon však robí film minimálne hodným vášho záujmu. Jeho Pablo Escobar pôsobí rovnako verne, ako jeho náprotivok v seriálovom Narcos, hoci by sme si priali, aby nám ho táto snímka priniesla trochu viac.

 


8. Things We Lost in the Fire (2007, r. S. Bier)

Emotívna dráma dánskej režisérky Susanne Bier s názvom Things We Lost in the Fire je jej prvým a zatiaľ posledným americkým zárezom, v ktorom sa po boku krásnej Halle Berry ocitá jej manžel David Duchovny a jeho najlepší priateľ a právnik závislý na drogách, Del Toro. Tento trojuholník rozdelí nešťastná udalosť, ktorá paradoxne dva osudy spojí. Odhliadnuc od faktu, že film často skáče od jednej témy k druhej a miestami zbytočne tlačí na emočnú pílu diváka, pozornosť si zabezpečuje hlavne presnými hereckými výkonmi na čele so zdrogovaným právnikom Del Torom.  

 

 

7. Sin City (2005, r. R. Rodriguez)

Tak ako množstvo hercov v tomto vizuálne atraktívnom filme podľa komiksovej predlohy, aj Del Toro si prešiel zmenou vizáže. Jeho šikanujúci a ukecaný Jackie Boy je na nepoznanie, herecký talent je však patrný od prvej sekundy. Aj keď nedostal toľko priestoru, koľko by si herec jeho formátu zaslúžil, konkurencia bola pri Sin City príliš silná a jeho postava príliš nedôležitá (aj keď, samozrejme, svoju úlohu zohrala), aby vynikol viac. Nenájde sa veľa filmov, kde by si herci mohli zahrať hovoriacu hlavu so zarazeným kusom zbrane medzi očami, Sin City však presne takúto úlohu ponúklo Del Torovi, ktorý sa jej zhostil... po hlave.

 

 

6. Usual Suspects (1994, r. B. Singer)
Obvyklých podozrivých vám snáď nemusíme predstavovať. Herecký koncert Kevina Spaceyho spolu s výborným scenárom Christophera McQuarrieho a dokonalou réžiou Bryana Singera patrí medzi najlepšie filmy všetkých čias, zaujímavosťou však je, že práve vďaka tomuto kúsku sa Benicio Del Toro dostal do širšieho povedomia. Mladý herec mal predtým len zopár hereckých skúseností (aj keď si zahral v bondovke Licence to Kill pravú ruku hlavného zloducha) a úloha nezrozumiteľne hovoriaceho cynického zlodejíčka Freda Fenstera mu dopomohla nielen k ďalším zaujímavým ponukám, ale aj k jeho prvému hereckému oceneniu - cene Independent Spirit Award za najlepšiu vedľajšiu postavu. Do filmu ho, mimochodom, pretlačil Kevin Spacey, s ktorým si mladý herec predtým zahral v snímke Swimming With Sharks.

 


5. Fear and Loathing in Las Vegas (1998, r. T. Gilliam)

Drogami pretkaná road-movie s jasným cieľom v podobe epicentra hazardu je svetoznámym príbehom reportéra Huntera S. Thompsona v podaní Johnnyho Deppa, ktorý je na ceste do Las Vegas za účelom napísania dvoch reportáží, miesto čoho však spolu so svojím právnikom a spolucestujúcim, Dr. Gonzom, skončí v neutíchajúcom drogovom ošiali. A aj keď na seba expresívny a prehrávajúci Depp strháva takmer všetku pozornosť, zabúdať by sme nemali ani na jeho kolegu v podaní Del Tora, ktorý kvôli úlohe pribral 18 kíl a hral ako o dušu. Pre nás dokonca lepšie ako Depp.

 

 

4. Traffic (2000, r. S. Soderbergh)

Hereckými esami nabitý a Oscarmi ovenčený film Stevena Soderbergha sa, podobne ako tohtoročný Sicario, pustil do témy drog, obchodu s nimi a bojovaniu proti nim. Del Toro opäť stvárnil španielsky hovoriacu postavu, tentokrát policajta Javiera Rodrigueza, ktorý bojuje proti pašerákom drog, pretože denne vidí následky ich konania. Jeho sústredený a realistický herecký výkon mu zabezpečil prvého Oscara, zatiaľ čo sa jeho charakter zmietal na hranici počestnosti a korupcie. V záplave ďalších hviezd ako Michael Douglas, Don Cheadle, Dennis Quaid, Catherine Zeta-Jones či Salma Hayek sa však rozhodne nestratil a dokonca dokázal zahviezdiť tak jasne, že si spoluprácu s režisérom Soderberghom o pár rokov neskôr zopakoval.

 


3. Che (2008, r. S. Soderbergh)

A bol to práve dvojdielny filmový epos o najznámejšom kubánskom revolucionárovi, ktorý opäť spojil talentovaného režiséra Stevena Soderbergha s hercom Beniciom Del Torom, ktorému ponúkol titulnú rolu. Životopisná snímka o Ernestovi "Che" Guevarovi, partizánovi a bojovníkovi za nezávislosť, sa v prvej časti pozerá na jeho vzostup počas Kubánskej revolúcie, zatiaľ čo v druhej ho sledujeme opäť ako partizána, tentokrát však v Bolívii. Životopisné filmy sú často také dobré, aký dobrý je ústredný predstaviteľ vo svojej úlohe. Platí to aj v tomto prípade, minimálne prvý Che je atmosférický, naturálny a historicky presný dobový film, ktorému dominuje takmer až dokumentárna kamera a charizmatický Del Toro čoby kultový hrdina ľudu Che Guevara. 

 

 

2. Sicario (2015, r. D. Villeneuve)

V najaktuálnejšom filme z nášho rebríčka si Del Toro zahral ďalšiu typickú a pre neho zrejme najvhodnejšiu postavu. V príbehu idealistickej agentky FBI, ktorá je prizvaná k tajnej operácii na americko-mexickej hranici, aby zistila, že nie všetky pravidlá platia a nie všetci sú ako ona, stvárnil Del Toro "sicaria", nájomného zabijaka v službách americkej vlády. A práve on je najzaujímavejšou a najkomplexnejšou postavou celého filmu. Charizmatický, tajomný, sympatický svojím vzhľadom, ale chladnokrvný svojimi činmi. Nielenže je film nepríjemne surovou sondou do problematiky drogových kartelov, života na mexických hraniciach a spôsobov, akými americká vláda rieši svoje problémy na tomto fronte, je takisto hereckým koncertom všetkých zúčastnených, od ústrednej Emily Blunt, cez nekompromisného Josha Brolina až po úchvatného a mrazivého Del Tora. Plánuje sa aj druhá časť, či si v nej Del Toro zahrá, je však zatiaľ otázne.

 

 

1. 21 Grams (2003, r. A. G. Iñárritu)

Na prvé miesto sme umiestnili snímku režiséra, ktorý sa vďaka filmom ako Birdman či Revenant konečne na pevno usadil medzi hollywoodskou smotánkou, aj keď sa tam dostal už filmami ako Babel alebo práve 21 Grams. V druhom menovanom nám Iñárritu predostrel roztrieštenú mozaiku troch ľudských osudov, ktorých jedna nešťastná udalosť navždy spojí. Okrem skvelej ústrednej dvojice charakterov stvárnených Seanom Pennom a krásnou Naomi Watts nám toto trio dopĺňa výborný Benicio Del Toro ako zločinec Jack, ktorý sa obrátil na Boha. V tomto filme kvalitatívne vyrovnanom takmer v každom aspekte, či už ide o scenár, kameru, strih, réžiu, alebo herecké výkony, slabý článok jednoducho nenájdeme. A aj keď by sme radi každý Del Torov výkon označili za dokonalý, najviac nám v pamäti utkvel práve ako napravený muž plný ľútosti v 21 gramoch.

 

 

Toľko k rebríčku. Tesne sa do neho nedostali filmy Savages, The Pledge, The Way of The Gun, Indian Runner, Snatch., a Jimmy P. My sa tešíme, čím nás tento herecký talent prekvapí nabudúce a vy zatiaľ zahlasujte za váš najobľúbenejší film z nášho rebríčka.

V ktorom z filmov bol podľa vás Benicio Del Toro najlepší?
The Hunted
29 hlasov
Escobar: Paradise Lost
12 hlasov
Things We Lost in the Fire
7 hlasov
Sin City
48 hlasov
Usual Suspects
37 hlasov
Fear and Loathing in Las Vegas
107 hlasov
Traffic
30 hlasov
Che
20 hlasov
Sicario
403 hlasov
21 Grams
159 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
4
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.