Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
6. apríla 2015 o 16:15
Čas čítania 0:00
Dominik Vetrák

Čína konkuruje Hollywoodu nielen v tržbách z kín, ale aj atraktívnosťou krajiny schopnej natáčať blockbustery

FILMY A SERIÁLY ČÍNA HOLLYWOOD
Uložiť Uložené

Prevezme Čína vedúce postavenie v globálnom filmovom priemysle?

V posledných rokoch nastal zlom nielen v politike, ale aj vo filmovej brandži. Ázia sa stala čoraz lukratívnejším trhom na expanziu. Keď si pozrieme minuloročné tržby z Číny (4,77 miliárd, všetky sumy sú uvedené v dolároch), vidíme, že predstavuje čím ďalej, tým väčšiu „hrozbu“ pre Hollywood. Transformers 4 je ukážkovým príkladom toho, akým smerom sa v najbližších rokoch môžu uberať obrovské blockbustery. Časť príbehu bola natočená v Číne, pričom dôležitú postavu stvárňuje práve čínska herečka Li Bingbing. Bumblebee a spol. zarobili 245 miliónov v USA, no v Číne to bolo viac než 320 miliónov. Nejde len o úspech zahraničných snímok, ale aj o domáce produkcie, ktoré sú každým rokom veľkolepejšie.

Hollywoodske štúdiá si všimli, že čínske publikum vie oceniť hviezdy, ktoré sú ochotné prísť do Číny, aby podporili film. Stačí sa pozrieť spätne na minulý rok, aké osobnosti boli ochotné prísť propagovať svoje snímky. Hugh Jackman a Peter Dinklage šli do Číny kvôli X-Men: Days of Future Past, zatiaľ čo Andrew Garfield, Jamie Foxx a Emma Stone robili kampaň pre The Amazing Spider-Man 2. Samotný Captain America - Chris Evans, Scarlett Johansson a Samuel L. Jackson vycestovali do Pekingu, aby podporili Captain America: The Winter Soldier, Statham bol v Číne navštíviť fanúšikov Fast & Furious a Angelina Jolie bola v Šanghaji kvôli snímke Maleficent. V tomto zozname by som mohol pokračovať snáď donekonečna, ale už vám asi došlo, čo som tým chcel povedať.

Čína konkuruje Hollywoodu nielen v tržbách z kín, ale aj atraktívnosťou krajiny schopnej natáčať blockbustery

Netreba však zabúdať, že Číňania majú veľmi dobrý cit pre biznis. Netrvalo dlho a sami začali vyrábať filmy ako na bežiacom páse. Päť čínskych projektov urobilo obrovské haló na začiatku roka, keď domáce tržby (282 miliónov za 5 dní) prekonali tie v USA. Stalo sa to prvýkrát v histórii, a tým sa naďalej potvrdzuje rastúci vplyv východného priemyslu. Všetkých päť sa za mesiac február zaradilo do Top 10 najvyšších tržieb celosvetovo. Tým sa potvrdilo to, že nielen USA môže robiť divácky atraktívne snímky. Na prvom mieste bol Dragon Blade, v ktorom si zahrali známe hviezdy ako John Cusack, oscarový Adrien Brody a Jackie Chan, ktorý projekt aj koprodukoval. Táto čínska akčná fantasy stála 65 miliónov a spolu s hollywoodskými hviezdami a s malou pomocou západných partnerov zarobila za 4 dni slušných 56 milónov. Dokonca aj dokument o čínskej reality show ,,Where Are We Going Dad?" zarobil 21 miliónov. Je preto hlúpe nepredpokladať, že tieto čísla nebudú mať obrovský vplyv na americké produkcie v budúcnosti. Hollywoodské štúdia bojujú, aby získali čo najviac z čínskeho trhu, ale je tu jeden háčik.

Čína má prísne kvóty na to, koľko zahraničných snímok môže byť za rok uvedených v kinách. Teraz je to 34 projektov ročne, ale toto číslo by malo rásť do roku 2018. Jasné, americké štúdiá nesedia na vavrínoch a hľadajú spôsoby, ako obísť systém. Zatiaľ najefektívnejším z nich je vytvorenie partnerstva medzi americkými a čínskymi spoločnosťami, aby snímky zapadali do domácej kategórie namiesto zahraničnej. Ako príklad môžeme brať filmové štúdio Legendary, ktoré má čínsku divíziu, Dreamworks Animation budujúce štúdiá v Šanghaji a Paramount, ktoré uzavrelo partnerstvo s China Movie Channel.

Čína konkuruje Hollywoodu nielen v tržbách z kín, ale aj atraktívnosťou krajiny schopnej natáčať blockbustery

V roku 2013 Dalian Wanda Group oznámilo, že sa pustí do vybudovania zatiaľ najväčšieho filmového štúdia na svete. Táto investícia sa pohybuje v rozmedzí od 4,9 miliárd až do 8,17 miliárd a plánovaný dátum dokončenia je rok 2017. Ťažko predpovedať, aký veľký vplyv bude mať nová obrovská spoločnosť Wanda, ale aj tí konzervatívnejší pozorovatelia hovoria, že pôjde o obrovskú zmenu v čínskom filmovom priemysle. Podľa vyhlásenia Wandy bude približne 70 percent svojich nových štúdií fungovať výhradne pre miestnu produkciu. Samozrejme, stále viac a viac zahraničných snímkov natáčajú pod záštitou čínskych filmových produkcií, aby zapadali do kategórie domácich filmov. Avšak, nie každému sa pozdáva táto kolaborácia. Riaditeľ Dalian Wanda Group sa k čínsko-hollywoodskej spolupráci vyjadril takto:

„Hollywood chce zarobiť peniaze tým, že hodí do svojich filmov niekoľkých slávnych čínskych hercov, dá im pár scén a minimum dialógu a potom tie scény vystrihne pre severoamerický trh. Ak americké filmové spoločnosti vyberú tento štýl spolupráce a nerešpektujú čínsky trh (divákov), potom  tieto typy spoločností na čínskom trhu určené k zlyhaniu."

Čína konkuruje Hollywoodu nielen v tržbách z kín, ale aj atraktívnosťou krajiny schopnej natáčať blockbustery

Pamätáte sa na Guillermo Del Torov epický Pacific Rim? Po vizuálnej stránke to bola jedna z najúžasnejších sci-fi snímok, aké som na veľkom plátne videl. Avšak, nič nie je zadarmo. Rozpočet dosiahol až 200 miliónov dolárov (a to nespomíname reklamu) a slabý domáci obrat nedával veľké nádeje na pokračovanie. Nebyť čínskych nadšencov sci-fi a fantasy žánru, o druhej časti by sa ani nerozmýšľalo. Našťastie, za 12 dní v Číne zarobil projekt až 76,5 miliónov, čo presvedčilo štúdio Legendary Pictures, aby sequelu dalo zelenú.

Odporúčané
Pamela Anderson: Je jej nová éra bez make-upu marketingový ťah? Pamela Anderson: Je jej nová éra bez make-upu marketingový ťah? 23. októbra 2024 o 9:30

Čínsky trh už nie je žiadnym šmejdom, ako si dávno myslel západ. Obrovský dopyt pre filmy donútilo Hollywood k takým krokom, ktoré by boli pred 10-15 rokmi nepredstaviteľné. Natáčanie v Číne a obsadenie čínskych hercov do hollywoodských blockbusterov je zatiaľ najefektívnejším spôsobom, ako sa dostať ku potenciálne obrovskému publiku. Koprodukcie západných a východných spoločností sa zdajú byť sľubnou alternatívou do budúcna pre obe strany. Zbližovanie západu a východu je tak rok čo rok intenzívnejšie. Tomu svedčí aj Huading Awards, čínska verzia People's Choice Awards, v ktorej hlasuje až 80 miliónov divákov. Minulý rok sa udalosť konala vôbec prvýkrát v Hollywoode. Objavili sa aj veľké hviezdy ako Lucy Liu, Halle Berry, Orlando Bloom či režiséri Brett Ratner a Guillermo Del Toro. Dvojjazyčné slávnostné vyhlásenie výsledkov, vedené Lucy Liu a Oliviou Xu, sa konalo v Montalbanskom divadle. Ceremoniál pozerala viac ako jedna miliarda divákov. Stručne povedané, sotva by sme našli lepší príklad demonštrácie rastúcej úlohy Číny v globálnom filmovom priemysle a teraz už aj v srdci Hollywoodu. Filmový priemysel (západný či východný) sa primárne zaoberá tým, čo vynesie viac peňazí, a preto nebuďte prekvapení, ak sa v nasledujúcich rokoch bude polovica blockbustrov odohrávať na ďalekom východe. 

Čína konkuruje Hollywoodu nielen v tržbách z kín, ale aj atraktívnosťou krajiny schopnej natáčať blockbustery

Okrem obdivu tamojších divákov si totiž vyslúžia aj rôzne daňové úľavy a zľavy. Niektoré krajiny dokonca vyplácajú istým štúdiám za to, že ich film natáčali práve u nich. Ide pritom najmä o snímky glorifikujúce danú krajinu, respektíve aj o tie, ktoré ukazujú jej (nielen) prírodné krásy. Krásnym príkladom je Nový Zéland. Ten „daroval“ Warneru 67 miliónov dolárov v podobe zlacnenia daní. Warner sa totiž vyhrážal, že ak nedostanú isté zľavy, odídu filmovať do inej krajiny. Nový Zéland v konečnom dôsledku ale aj ak vyhral. Natáčanie novej trilógie zo Stredozeme prinieslo do kraja vznik 3000 nových pracovných miest. Trilógia sa musela propagovať a taktiež slušne nakopla tamojšiu ekonomiku. Najmä ázijský trh je v tomto prípade pre zahraničné filmové štúdiá akýmsi daňovým rajom. Treba sa zmieriť s tým, že odteraz to už bude pre divákov len horšie. Ak sa totiž bude musieť časť príbehu odohrávať v Číne či Mongolsku, stane sa tak aj napriek tomu, že to dej vôbec nevyžaduje a skôr je to na škodu. Stačí si spomenúť na špeciálne vyrobenú scénu v Iron Man 3 určenú len pre čínske publikum. Aký máte názor na tento rozbiehajúci sa priemysel vy?

Domov
Zdieľať
Diskusia