Projekt už disponuje právoplatným územným rozhodnutím a s výstavbou plánuje developer začať v lete 2025.
Developerská spoločnosť Immocap predstavila výrazný posun vo svojom vlajkovom projekte Istropolis – už je známy vizuál nového projektu aj plánovaný začiatok výstavby.
Architektonická podoba Istropolisu odráža snahu o citlivý prístup ku kultúrnej tradícii miesta, ako aj k samotnému Trnavskému mýtu.
V nasledujúcich riadkoch sa dozvieš všetko, čo o očakávanom projekte (zatiaľ) vieme.
Trnavské mýto dostane novú podobu
Proces tvorby projektu trval 7 rokov – developer Immocap spolupracoval s nezvyčajne širokým tímom architektov, projektantov a rôznych špecialistov. Vo výsledku vznikol projekt, ktorý prepája verejné priestory plné zelene s príjemným mestským bývaním a efektívnymi kanceláriami. Srdcom projektu je však nová kultúrno-spoločenská hala.

- 5 rezidenčných budov s kapacitou 600 bytov
- 3 kancelárske budovy s pracovnými miestami pre 5 000 ľudí
- kultúrno-spoločenská hala s kapacitou 3 000 ľudí
- 2 námestia
- veľký vnútroblokový park (väčší ako Hlavné námestie v Bratislave)
- 1 km oddelených cyklotrás
Zmenou prejde aj samotná Škultétyho ulica, na ktorej dôjde k úprave infraštruktúry tak, aby vznikol veľkorysý zelený pás s vyvýšenou vozovkou pre autá. Táto úprava ulicu spomalí a spraví z nej príjemné prepojenie existujúcej štvrte s Istropolisom.
Projekt bude mať napojenie na MHD zo všetkých štyroch strán. Do podzemnej garáže sa bude dať tiež vstúpiť z každej strany. Pribudnú dve odbočky doľava so svetelnou signalizáciou – zo Šancovej na Kukučínovu a z Vajnorskej na Škultétyho.

Istropolis nanovo definuje zónu Trnavského mýta, kde vytvorí miesto bez áut. Autori projektu chceli tejto lokalite opäť vdýchnuť život a urobiť z neho vstupnú bránu do Nového mesta.
„Od úplného začiatku bolo naším cieľom zlepšiť kvalitu života nielen na Trnavskom mýte a v mestskej časti, ale realizovať projekt s presahom na celú Bratislavu. Naša vízia pre moderné a vitálne Trnavské mýto sa začne realizovať už toto leto. Istropolis prinesie nášmu mestu špičkový kultúrno-spoločenský priestor vhodný pre rôznorodé typy podujatí, kvalitné mestské bývanie, energeticky efektívne kancelárie a premyslené verejné priestranstvá. Istropolis sa tak stane novým centrom mestského života,“ hodnotí dôležitý míľnik riaditeľ spoločnosti Immocap Martin Šramko.
Na návrhu sa autorsky podieľali renomované štúdiá – holandské KCAP a nemecké Cityförster, ktoré pri rozpracovaní projektu lokálne podporuje slovenský ateliér Pantograph. Urbanisticko-krajinársky koncept vznikol v spolupráci holandského KCAP a slovensko-britského štúdia Marko & Placemakers, ktoré je tiež autorom pôvodnej vízie Trnavského mýta.

Koncepčný architekt renomovaného holandského architektonického štúdia KCAP a spoluautor projektu nového Istropolisu Jeroen Dirckx hovorí, že tvorba mesta musí vždy zohľadňovať budúcu funkciu a ciele. „Našou snahou bolo predovšetkým priniesť na Trnavské mýto opäť život. Istropolis vnímame ako miesto stretnutí, ktoré chcete opakovane navštevovať, kde chcete tráviť čas. Zmena vnímania z prestupnej stanice na destináciu sa dá dosiahnuť len kvalitnou prácou s funkciami, v tesnom napojení na kvalitné verejné priestory.“
Trnavské mýto má obrovský potenciál a projektom nového Istropolisu dokážeme v jeho vylepšenej podobe pomôcť nielen mestskej časti, ale aj celému mestu získať novú, súčasnú a sviežu tvár.
Immocap premení doterajší rušný dopravný uzol na vyhľadávanú destináciu a zároveň príjemné miesto na bývanie, prácu aj trávenie voľného času.

Kultúrno-spoločenská hala je súčasťou prvej fázy so začiatkom výstavby v roku 2026 a s dokončením v roku 2029. Úplné dokončenie celého projektu sa momentálne predpokladá na rok 2031.
Dominantou projektu je spoločenská hala
Moderná kultúrno-spoločenská hala bude srdcom celej lokality. S kapacitou 3-tisíc ľudí (1 800 na sedenie) vznikne priestor pre koncerty, spoločenské akcie, konferencie a medzinárodné kongresy, ale aj firemné večierky, výstavy či mestské trhy.
Developer uvádza, že takéto kultúrne centrá alebo spoločenské sály môžu mať významný ekonomický i sociálny vplyv na svoje okolie. Predpoklad vychádza z príkladov zo zahraničia.
„Prínosy zahŕňajú nárast turizmu, zvýšenie hodnôt nehnuteľností, tvorbu pracovných miest aj celkové zlepšenie kvality života a imidžu danej lokality. Tieto predpoklady potvrdzuje aj aktuálny veľký záujem o bývanie aj o priestory na prácu v projekte nového Istropolisu,“ dopĺňa Martin Šramko.
Zaujímavé je, že v priestore sa objaví 6 prvkov zo starého Istropolisu – 3 v interiéri a 3 v exteriéri. Na ich citlivom zachovaní spolupracoval Immocap spoločne s pamiatkovým úradom. Medzi zachované diela patrí napríklad vitráž od Milana Dobeša alebo fontána.
Okolie poskytne dostupné možnosti verejnej dopravy vrátane MHD, cyklotrás a nabíjačiek na všetky typy elektrických bicyklov a automobilov. Nebude chýbať ani viac ako 2-tisíc parkovacích miest.
Päť rezidenčných budov vytvorí priestor až pre 600 bytov. Obyvatelia budú môcť využiť tichý a priestranný vnútroblokový park, ktorý bude väčší ako Hlavné námestie. Každá rezidenčná budova bude na prízemí disponovať kočíkarňou, priestorom pre bicykle a voľnočasovými štúdiami.

O priestory prejavili záujem aj svetové firmy
Pre kancelárske priestory, obchody a služby sú vyhradené tri budovy. Nové priestory prinesú pracovné miesta pre 5-tisíc ľudí. Do prevádzok v tejto zóne plánuje Immocap prinavrátiť aj pôvodné funkcie ako napríklad tanečnú školu či boxerské štúdio. Nebude chýbať ani vynovený a väčší supermarket či rýchle občerstvenie.
Vďaka využívaniu vyspelých technológií a projektovému dizajnu sa Istropolis zaradí medzi revolučné projekty v strednej Európe z pohľadu kritérií ESG (Environmental – Social – Governance), ktoré kladú dôraz na udržateľnosť, spoločenskú zodpovednosť a transparentné riadenie.
Lokalita a prístup developera ku kritériám v rámci hodnotenia ESG presvedčili napríklad nadnárodnú spoločnosť DELL, ktorá sa rozhodla presunúť svoje sídlo do Istropolisu. Podobnému záujmu sa tešia všetky kancelárske budovy, ktoré sú v štádiu rokovaní s nadnárodnými spoločnosťami, ktoré prejavili záujem sem presunúť svoje sídla.

Všetky budovy budú vzájomne prepojené, aby sa zvýšila ich energetická efektívnosť. Vďaka veľkosti pozemku bolo totiž možné navrhnúť centrálny energetický systém, ktorý je postavený na akumulácii energie v akumulačnej hmote budovy (betón) využívajúcej tepelné čerpadlá a obnoviteľné zdroje energie.
Jednoducho povedané, budovy si budú vzájomne odovzdávať alebo odoberať energie podľa toho, čoho bude v tej chvíli prebytok. Napríklad, zvyškové teplo zo serverovní v kancelárskych budovách môže ohrievať teplú úžitkovú vodu v rezidenčných budovách.

Environmentálne opatrenia v projekte Istropolis zahŕňajú aj moderné vodné hospodárstvo či vhodne umiestnenú zeleň a fontány, ktoré prispievajú k lepšej mikroklíme oblasti. Už počas výstavby bude kladený dôraz na použitie recyklovaných materiálov a minimalizáciu uhlíkovej stopy.