- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Režisér úspešného seriálu Squid Game prezradil, že celý námet na seriál a najmä na hlavnú postavu Seong Gi-Huna čerpal zo skutočných udalostí.
Vyhral najkrvavejšiu hru na svete, zarobil milióny a zosnoval plán, ako snobské hry, ktoré prinášajú hráčom na pokraji núdze len utrpenie, raz a navždy ukončiť. Ako pred niekoľkými dňami prezradil režisér úspešného seriálu Squid Game Hwang Dong-hyuk, celý námet na seriál, ale najmä jeho hlavnú postavu Seong Gi-Hun inšpirovali skutočné udalosti.
Divák sa z dialógov medzi Seongom a jeho bývalým kolegom Jung-bae dozvedá, že obaja pred niekoľkými rokmi prešli peklom na zemi, keď štrajkovali kvôli hromadnému prepúšťaniu v továrni Dragon Motor. Spolu so stovkami ďalších odvážnych mužov riskovali životy, aby zachránili svoje rodiny pred chudobou.
Na rozdiel od bizarných hier na ostrove či vojakov v maskách, brutálna vzbura vyobrazená v krátkych sekvenciách ako spomienky hlavného hrdinu, nepochádza z Hwang Dong-hyukovej fantázie. V seriáli len reflektuje skutočné udalosti z roku 2009, keď sa viac ako tisíc nespokojných robotníkov postavilo na odpor voči juhokórejskej automobilke.
Muži po ohlásenom prepúšťaní odmietli pracovať a obsadili priestory továrne. Spoločnosť v snahe zahnať robotníkov do kúta a prinútiť ich ukončiť protest spolupracovala s políciou, ale aj s najatými bitkármi. 77 dní trvajúce nepokoje sa podpísali na psychike bývalých zamestnancov továrne aj po ich skončení. Desiatky z nich z dôvodu traumatických spomienok spáchali samovraždu.
Ešte predtým, než sa spoločne pozrieme na skutočné udalosti, ktoré inšpirovali obľúbený seriál Squid Game, radi by sme ti pripomenuli, že tvoriť kvalitný obsah môžeme len vďaka našim predplatiteľom. Podporiť nás môžeš vstupom do klubu Refresher+.
- Ako jeden z bývalých účastníkov štrajku opisuje nehumánne útoky polície na robotníkov.
- Čo robotníkov na situácii nahnevalo viac než samotné hromadné výpovede.
- Akým spôsobom sa snažili policajti nechať štrajkujúcich vyhladovať a zamedziť im spánok.
- Ako znela dohoda, ktorú robotníci so spoločnosťou po 77. dňoch uzavreli so spoločnosťou a či ju dodržala.
- Aké rôzne odkazy na tieto udalosti nájdeme v seriáli Squid Game – či už metaforické, alebo priame.
Oblaky slzného dymu a krvavý dážď
„Boli augustové horúčavy. Z oblohy na nás pršal slzný plyn. Policajné helikoptéry vznášajúce sa nad továrňou vírili vzduch, aby nám vytrhli dáždniky z našich oslabnutých rúk,“ opísal najťažšie chvíle svojho života bývalý pracovník juhokórejskej továrne Ssangyong Motor, Lee Chang-kun, ktorý bol počas štrajku hovorcom zamestnaneckých odborov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako podľa bývalého pracovníka továrne na nich zaútočili policajti.
- Čo robotníkov na situácii nahnevalo viac než samotné hromadné výpovede.
- Akým spôsobom sa snažili policajti nechať štrajkujúcich vyhladovať a obmedziť im spánok.
- Ako znela dohoda, ktorú robotníci so spoločnosťou po 77. dňoch uzavreli a či dohodu automobilka dodržala.
- Aké rôzne odkazy na tieto udalosti nájdeme v seriáli Squid Game – či už metaforické, alebo priame.