Stávalo sa to, že jeden konkurenčný podnik sa nazval podobne ako my a na socials sa často vydával za nás. Ľudia písali so záujmom o naše klobásy, namiesto toho ich kontaktovali oni a tvárili sa, že sme to vlastne my. Bolo to dobré svinstvo, spomína Janči.
Londýn je metropola, v ktorej sa snažia preraziť milióny ľudí z celého sveta. V Spojenom kráľovstve dnes žije približne 150-tisíc Slovákov, medzi ktorých patrí aj Janči. Ten sa za pomoci parťáka rozhodol, že si v hlavnom meste Anglicka otvorí vlastnú mäsiareň s názvom Smokey Yard.
Domáce klobásy, šmalec a škvarky nie sú zďaleka všetkým, čo ich prevádzka Smokey Yard zákazníkom ponúka. Chlapi sa v minulosti vzdali svojich fulltime zamestnaní a vydali sa cestou vlastného biznisu s mäsom.
Čoskoro oslávia rok od oficiálneho otvorenia, pričom v súčasnosti prežívajú podľa Jančiho slov náročné chvíle kvôli zdravotným ťažkostiam, ktoré postihli jeho kamaráta a biznis partnera Csabu, ktorému želáme skoré uzdravenie a veľa síl.
- Prečo sa rozhodol pre vlastnú mäsiareň.
- Ako domácim chutia pálivé klobásy.
- Čo hovoria na škvarky či slaninu.
- Koľko do toho investovali.
V rozhovore s Jančim sme však rozobrali všetko od základov ich myšlienky vlastniť mäsiarstvo, cez chute domácich Britov až po sumu, ktorú museli do podniku investovať.
Otvoriť si v zahraničí podnik s prevažne netradičným produktom je veľmi náročné. Svoje o tom vie aj Jožo, ktorý predával langoše na mexickom ostrove. Ak ťa zaujímajú príbehy ambicióznych Slovákov v zahraničí, pridaj sa do Refresher+ a užívaj si okrem toho tisíce ďalších článkov a tiež početné benefity.
Odsťahoval si sa do Anglicka kvôli prevádzke?
V Anglicku som začínal ešte pred 12 rokmi. Mal som asi 21 rokov a býval som u svojho uja v Manchestri. Potom som sa vrátil domov, no s priateľkou sme sa rozhodli vrátiť do Anglicka. Presťahovali sme sa do Londýna, kde sme videli väčšie a lepšie pracovné aj životné príležitosti.
Kde si pracoval pred otvorením vlastnej prevádzky?
Začínal som ako upratovač a pomocná sila v kuchyni. Najprv som nemohol robiť nič viac, pretože som nevedel dobre jazyk. Následne som sa posunul až na pozíciu head chefa. Keď prišiel covid, zrazu nebola práca a nevedel som, čo ďalej. Mal som však víziu o tomto biznise, pretože otec má doma v Šamoríne mäsovýrobu. Tam som vlastne aj po strednej škole začínal, ale chcel som sa naučiť jazyk a zažiť niečo nové, preto som sa rozhodol pre Anglicko.
Takže covid ťa motivoval ísť do vlastnej mäsiarne v Londýne?
Otcove klobásy som dovážal zo Slovenska do Anglicka už aj predtým na objednávku. Začal som s tým možno aj osem rokov dozadu. Vybudoval som si klientelu a postupne som prichádzal na to, že to chcem začať vyrábať aj tu.
Ako ti napokon táto myšlienka napadla?
Sníval som o tom, ale nemal som k sebe nikoho, s kým by som do toho šiel. Keď bol covid a lockdown, išiel som maľovať dom a zavolal som si na pomoc kamaráta z bývalej práce, Csabu. Mal som doma akurát otcovu klobásu, ponúkol som ho a on sa toho hneď chytil, že poďme si to vyrobiť tu. Išli sme na tržnicu, nakúpili mäso a tak sme si vyrobili prvú klobásu.
Dokázal si v Anglicku nakúpiť rovnaké prísady a ingrediencie ako používal doma tvoj otec?
Recept je takmer identický, ale zároveň som v ňom čosi upravil. Mäso viem kúpiť aj v Londýne, no jediné, čo stále dovážam, je paprika. To sa pravdepodobne asi nikdy nezmení, že by som ju bral z iného miesta. (smiech)
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Mal si odvahu ísť do vlastného biznisu?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Oplatí sa ti otvoriť si vlastný biznis v Londýne?
- Ako svoj biznis hodnotia po roku.
- Či im ide viac kamenný obchod alebo eshop.
- Koľko do toho musel investovať.
Aké má ceny.
Ako jeho klobásy ochutnali moslimovia aj vegetariáni.