Podľa Katky ľudia v USA nikoho nesúdia a nechávajú druhým voľnosť. Neriešia, akú máš sexuálnu orientáciu, ako vyzeráš alebo čo si oblečieš. „Deti tu chodia do školy v pyžame. Mám tu absolútny pocit slobody,“ hovorí Katka, ktorá si nový život zamilovala.
Katka sa po bakalárskych štátniciach rozhodla odísť do USA a pracovať ako au-pairka. Za veľkú mláku ju ťahala motivácia zlepšiť si angličtinu a zmeniť prostredie. Po takmer dvoch rokoch v zahraničí v rozhovore pre Refresher opísala, ako vyzerá život v USA, aké výhody a nevýhody obnáša a prečo zatiaľ neuvažuje o návrate na Slovensko.
„Aj napriek zaplatenému poisteniu sú účty za zdravotnú starostlivosť nehorázne. Za vyberanie osmičky (zubu) v béčkovej ambulancii som zaplatila 200 dolárov, bolesti a starostlivosť však vôbec neboli dobré. Keď som mala problém s kolenom, čakala som až do momentu, keď som od bolesti plakala a nemohla spať.
Za 20 minút v ambulancii som zaplatila vyše 1000 dolárov.
Kým sumy v potravinách nie sú v porovnaní so Slovenskom také rozdielne, za služby si obyvatelia USA musia poriadne priplatiť. „V reštaurácii sa nenaješ za menej ako 15 dolárov. V lepšej reštaurácii to môže byť aj oveľa viac. Sumy zvyšujú povinné tringelty vo výške 20 %. Za manikúru platím 100 dolárov,“ opisuje ďalej.
Baví ťa naša tvorba? Ak chceš čítať viac rozhovorov so zaujímavými ľuďmi, pridaj sa do klubu Refresher+ a získaj prístup ku všetkým článkom na našom webe.
Ráta sa s tým, že sa o prácu budú uchádzať ľudia s horšou angličtinou a tu si ju zlepšia, takže výborný level angličtiny nie je nevyhnutný.
- Ako vyzerá bežný deň au-pairky v USA.
- Aké podmienky musí spĺňať uchádzač o túto prácu a akú vstupný kapitál na začiatok potrebuješ.
- O koľko dolárov týždenne si au-pairka v USA prilepší.
- Ako vyzerá dom, v ktorom Katka s rodinou býva.
- Koľko by zaplatila za bežné vyšetrenie v USA, ak by nemala zdravotné poistenie.
- Prečo neuvažuje o návrate na Slovensko.
Prečo si sa po VŠ rozhodla odísť do USA?
Prvoradé pre mňa vždy bolo, aby som mala lepšiu angličtinu. To, čo som sa naučila v škole na Slovensku, mi nestačilo. Zároveň sa mi žiadalo zmeny, vedela som o tomto programe, a tak som si povedala, že by som to mohla skúsiť. Plusom bolo aj to, že som tu na vysokej škole absolvovala 16-týždňové kurzy, ktoré prebiehali päť dní v týždni niekoľko hodín.
Za veľkú mláku si odišla v rámci programu pre au-pair. Ako si si našla rodinu, pre ktorú budeš pracovať?
Budúca au-pairka si musí nájsť agentúru, ktorá jej s celým procesom pomôže. Ja som si našla agentúru a celý čas komunikovala s delegátkou. Ukázala mi možnosti a následne ma presmerovala na agentúry v USA. Mne padla do oka agentúra AuPairCare, zaplatila som poplatok a vyplnila základné údaje. Tento rok tuším dokonca prebieha akcia, kedy sa uchádzači môžu do procesu prihlásiť bez poplatkov.
Rodinu som si hľadala niekoľko mesiacov. Nakoniec som si z čista-jasná po ceste do práce našla odkaz od rodiny s tým, že sa so mnou chcú spojiť a porozprávať. Rodina lekárov so štyrmi deťmi mi už na prvý pohľad padla do oka. Pohovor vyšiel, „kliklo“ to medzi nami a už v ten večer som vedela, že odchádzam zo Slovenska.
Spomínala si, že si v kontakte aj s inými dievčatami. Počula si príhodu o tom, keď si rodina s au-pairkou vyslovene nesadli alebo medzi nimi nastali nejaké nepríjemnosti či komplikácie?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako vyzerá bežný deň au-pairky v USA.
- Aké podmienky musí spĺňať uchádzač o túto prácu a koľko eur si na začiatok musí pripraviť.
- O koľko dolárov týždenne si au-pairka v USA prilepší.
- Ako vyzerá dom, v ktorom Katka s rodinou býva.
- Koľko by zaplatila za bežné vyšetrenie v USA, ak by nemala zdravotné poistenie.
- Prečo neuvažuje o návrate na Slovensko.