Ľudia rozoberajú prípad alžírskej boxerky Imane Khelif. Mnohí kritici ju označujú za „chlapa“, pričom tento hoax šíril Elon Musk, Trump aj slovenskí politici. Kričia, že ide o výplod modernej doby. V minulosti však bolo viacero podobných prípadov.
Na parížskej olympiáde prebiehajú denne disciplíny v 32 rôznych športoch. Neodmysliteľnou súčasťou letných olympijských hier je aj box, ktorý bol s minimálnou pauzou v zozname olympijských športov už od roku 1904.
V roku 2012 sa celá vec posunula ešte viac vpred, keďže Medzinárodný výbor schválil návrh na to, aby začali na OH prebiehať aj boxerské zápasy žien. Práve šport, ktorý má v rámci olympiády silné korene a tradíciu, spôsobil v posledných hodinách na internete obrovský rozruch.
Na programe v ženskom boxe bol zápas alžírskej športovkyne Imane Khelif proti talianskej boxerke Angele Carini. Talianka sa však vzdala po necelej minúte po tom, čo od súperky inkasovala tvrdé údery do tváre. Pozornosť to však nevzbudilo kvôli výkonu alžírskej, ale pre jej vzhľad.
Imane Khelif je na pohľad maskulínnejšia. Ľudia začali na internete šíriť hoax, že ide o transrodovú ženu a mnohí ju označovali za chlapa. Šírili to mnohí ľudia na Slovensku – politici, hovorcovia, influenceri aj raperi a mnoho známych tvárí vo svete, vrátane Elona Muska či Donalda Trumpa.
Aj keď olympiáda doteraz priniesla viacero zaujímavých príbehov, tento konkrétny prípad je určite zatiaľ najvirálnejším momentom doterajšieho priebehu najväčšieho športového sviatku sveta.
Názory, že ide o muža, zaplavili internet aj napriek tomu, že išlo o hoax. Stránka Hoaxy a podvody vysvetľuje, že Khelif sa narodila s ochorením vývoja pohlavných orgánov, ktoré sa prejavuje zvýšenou hodnotou testosterónu. Olympionička tak má väčšie množstvo mužského hormónu v tele.
Kritici vravia, že by kvôli tomu nemala súťažiť. Olympijský výbor jej však účasť na hrách povolil. Zaujímavým rozmerom tejto témy je, že mnohým ľuďom genetická odchýlka neprekážala napríklad v prípade svetoznámeho plavca Michaela Phelpsa, ktorý má na konte 28 olympijských medailí, z čoho 23 sú zlaté.
Phelps bol počas kariéry fenomenálnym športovcom, ktorého telo a organizmus vzhľadom na výkony skúmal nejeden vedec. Zistilo sa, že jeho telo dokáže produkovať o polovicu menej kyseliny mliečnej než bežní ľudia. Svet však jeho výkony oslavoval a genetická „vada“ bola všeobecne považovaná za výhodu, nie prekážku na súťaženie.
Kritici alžírskej boxerky smerujú primárne k jednému cieľu – a síce, že jej účasť na olympiáde je výplod modernej doby, progresivizmu a LGBTI+ agendy. Podobné prípady sa však na športoviskách riešia už takmer 100 rokov.
V Refresheri podporujeme slobodu, toleranciu, rešpekt aj právo na rôznorodosť názorov. Zároveň aktívne upozorňujeme na šírenie nenávisti a hoaxov na internete, pričom vždy hľadáme a zverejňujeme overené fakty. Ak sa ti naša tvorba páči a chceš naďalej čítať podobný obsah, určite si predplať Refresher+ a okrem tisícov článkov si užívaj aj početné benefity pre členov R+.
Stella Walsh
Prvý prípad, ktorý odkazuje na to, že maskulínne pôsobiace športovkyne sa neobjavili z ničoho nič v poslednej dekáde, potvrdzuje aj legendárna poľsko-americká bežkyňa, Stanisława Walasiewicz.
V roku 1947 získala americké občianstvo a ostala žiť v USA, pričom stále pripomínala, že dušou a srdcom je Poľka. Zomrela vo veku 69 rokov následkom lúpežného prepadnutia, pričom pri súdnej pitve nastal veľký šok. Stella Walsh, ako si po prijatí amerického občianstva hovorila, mala mužské aj ženské pohlavné orgány.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Príbeh poľsko-americkej bežkyne s oboma pohlavnými orgánmi
- Ako juhoafrickú bežkyňu zničili lieky na potláčanie testosterónu.
- Nemeckého bežca, ktorého rodičia pokrstili a vychovávali ako dievča.
- O Československom bežcovi, ktorý žiaril v ženskej kategórii.