Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
5. februára 2024 o 13:33
Čas čítania 1:10
TASR

Ruský kozmonaut vo vesmíre prekonal svetový rekord. Mimo Zeme už strávil takmer 900 dní

TECH MEDZINÁRODNÁ VESMÍRNA STANICA VESMÍR
Uložiť Uložené

Na konci svojho pobytu vo vesmíre bude mať na konte 1 110 dní. „Až po návrate domov si uvedomím, že moje deti vyrastali bez otca,“ vyhlásil Kononenko.

Ruský kozmonaut Oleg Kononenko v nedeľu vytvoril svetový rekord v celkovom čase strávenom vo vesmíre, čím prekonal svojho krajana Gennadija Padalku, ktorý na obežnej dráhe Zeme strávil vyše 878 dní, uviedla ruská vesmírna agentúra Roskosmos. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

59-ročný astronaut prekonal Padalkov rekord. Očakáva sa, že 5. júna dosiahne celkovo 1 000 dní vo vesmíre a 24. septembra, keď sa bude končiť jeho pobyt, bude mať na konte 1 110 dní. Kozmonaut sa nachádza na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), ktorá obieha okolo Zeme vo výške zhruba 423 kilometrov.

Kononenkov prvý let do vesmíru sa uskutočnil v roku 2008. Jeho súčasná cesta na ISS sa začala 15. septembra 2023 v rámci misie Sojuz MS-24. Padalka, doterajší držiteľ rekordu, strávil vo vesmíre celkovo 878 dní, 11 hodín, 29 minút a 48 sekúnd.

Kononenko povedal, že pravidelne cvičí, aby dokázal čeliť fyzickým účinkom zákernej beztiaže, ale až po návrate na Zem si uvedomí, o akú časť života prišiel. „Necítim sa ochudobnený ani izolovaný. Až po návrate domov si však uvedomím, že moje deti vyrastali stovky dní bez otca,“ vyhlásil.

Odporúčané
Ak si milovník vesmíru, v Brne je miesto pre teba. Pozri si, ako vyzerá štúdium kozmických technológií a kde sa môžeš uplatniť Ak si milovník vesmíru, v Brne je miesto pre teba. Pozri si, ako vyzerá štúdium kozmických technológií a kde sa môžeš uplatniť 11. januára 2024 o 9:00

Dodal, že kozmonauti môžu využívať videohovory a posielanie správ na udržanie si kontaktu s príbuznými, ale príprava na každý nový vesmírny let je v dôsledku technologického pokroku ťažšia. „Povolanie kozmonauta je čoraz náročnejšie. Systémy a experimenty sú čím ďalej tým zložitejšie,“ povedal Kononenko.

ISS je jedným z mála medzinárodných projektov, na ktorých Spojené štáty a Rusko stále úzko spolupracujú. Roskosmos vlani v decembri uviedol, že program letov s americkou vesmírnou agentúrou NASA na ISS bol predĺžený do roku 2025.

Vzťahy medzi oboma krajinami v iných oblastiach sa narušili po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu v plnom rozsahu pred takmer dvoma rokmi, na ktorú Washington reagoval zaslaním zbraní pre Kyjev a uvalením ďalších sankčných opatrení na Moskvu.

Oleg Kononenko rekord vo vesmire ISS
Zdroj: Flickr/NASA Johnson
Späť
Zdieľať
Diskusia