Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Tentoraz máme pre teba kvízové otázky, po ktorých vyhladneš.
Horká, mliečna či biela – ktorú máš najradšej? Čokoládu poznali už staroveké národy. Zo vzácneho a ťažko dostupného pokrmu sa v priebehu rokov stala jedna z najpredávanejších sladkostí na svete.
Napríklad Slováci zjedia v priemere 5,2 kg čokolády ročne na jedného obyvateľa. Ako si na tom ty, dopraješ si kúsok čokolády pravidelne? Ďalšie zaujímavosti sa dozvieš prostredníctvom kvízových otázok nižšie. Zostavili sme ich tak, aby prevetrali mozgové závity aj tým najväčším „čokoholikom“.
Vodka s čokoládou? Prečo nie
Sladkosti z čokolády neodmysliteľne patria k vianočnému obdobiu. Výrobca vodky St. Nicoluas sa preto rozhodol uviesť na trh akúsi „sladkosť pre dospelých“ a predstavil vodku s čokoládovou príchuťou.
„Po úspešnom rade ochutených vodiek s ovocím sme chceli priniesť ďalšiu netradičnú a neovocnú príchuť, aká na Slovensku nemá obdoby, pričom chuť čokolády je sama osebe veľmi obľúbená. Nicolauska s čokoládou sa teší veľkému úspechu a určite ju môžeme považovať za nosný pilier ochutených vodiek. Výborne sa nám predáva aj v zahraničí, najlepšie napríklad v ďalekej Nigérii,“ vysvetľuje brand manažérka značky Michaela Bacúrová.
Chuť čokoládovej Nicoluas vodky môžeš využiť napríklad pri príprave zimných drinkov. Na inšpiráciu sme pre teba vybrali jednoduchý recept:
Jahodovo-čokoládové martini • 5 cl Nicolaus Chocolate vodky • 2 cl kakaového alebo čokoládového likéru • 1,5 cl jahodového pyré
Všetky suroviny daj do pohára a dobre premiešaj. Servíruj s jahodami a čokoládovými hoblinami.
Tipneš si, v ktorej krajine sa zje najviac čokolády a ako vplýva na tvoje nakupovanie jej vôňa? Uvidíme, či sa ti podarí trafiť 11 z 11.
Kvíz
KVÍZ: Otestuj svoje znalosti o čokoláde
Zdroj:
Unsplash/Rodrigo Flores
111
Myslíš si, že nasledujúce tvrdenie môže byť pravdivé? „Kakaové bôby boli v minulosti vzácne a ľudia ich používali ako platidlo. Bolo nimi možné zaplatiť aj dane.“
Je to pravda.
Nie je to pravda.
Vysvetlenie
Mayovia a Aztékovia kakaové bôby veľmi chránili, pretože ich používali ako peniaze. Platili nimi za jedlo, oblečenie, dane, dary a dokonca slúžili aj ako obeta bohom. Pre týchto ľudí peniaze skutočne rástli na stromoch. Etymológovia pôvod slova „čokoláda“ priraďujú k aztéckemu slovu „xocoatl“, ktoré označovalo horký nápoj varený z kakaových bôbov.
Zdroj:
Pexels/Pixabay
211
Ktorá krajina produkuje najviac kakaových bôbov na svete?
Pobrežie Slonoviny
Ghana
Ekvádor
Vysvetlenie
Podľa štatistický údajov Pobrežie Slonoviny vyprodukuje viac ako 2 milióny ton kakaových bôbov ročne.
Zdroj:
Unsplash/60 seconds Of love
311
Tipneš si, kedy sa tabuľka čokolády (ako ju poznáme dnes) po prvýkrát dostala na trh?
1747
1847
1947
Vysvetlenie
J. S. Fry & Sons bola britská čokoládová spoločnosť, ktorú vlastnili Joseph Storrs Fry a jeho rodina. V roku 1795 Fry si dal patentovať parný stroj, ktorý bol upravený na mletie kakaových bôbov. To znamenalo začiatok mechanizácie výroby čokolády. V roku 1847 Fry vyrobil prvú čokoládovú tabuľku odstránením prebytočného kakaového masla a jeho opätovaným pridávaním do rozpustenej čokolády.
Zdroj:
Unsplash/tabitha turner
411
Ktorá európska krajina zaradila čokoládu do svojho národného jedálnička ako prvá?
Francúzsko
Belgicko
Španielsko
Vysvetlenie
Španielsko bolo prvou európskou krajinou, ktorá začlenila čokoládu do svojej kuchyne, ale ako sa to presne stalo, je nejasné. Existujú dve verzie. Krištof Kolumbus priniesol kakaové bôby do Španielska po svojej štvrtej plavbe v roku 1502, no v tomto období bola výroba z čokolády ešte minimálna. V roku 1519 zas aztécky vládca Mexika Montezuma II. ponúkol horký nápoj z kakaových bôbov španielskemu dobyvateľovi Hernánovi Cortésovi, ktorý tento nápoj následne uviedol v Španielsku. Prvá zaznamenaná zásielka kakaových bôbov z mexického Veracruzu dorazila do Španielska až v roku 1585. Na španielskom dvore sa horúca čokoláda so škoricou a s vanilkou stala veľmi populárnou. Až o niekoľko rokov neskôr sa čokoláda tešila obľube aj vo Francúzsku, v Anglicku či vo zvyšku Európy.
Zdroj:
Unsplash/Seyiram Kweku
511
Kakaovník môžeme rozdeliť do niekoľkých typov odrôd. Vieš, koľko ich dokopy je?
Kakaovník je len jeden.
Sú tri.
Je ich dvadsať.
Vysvetlenie
Odrody kakaa môžeme zoskupiť do troch typov: forastero, criollo a trinitario. Odrody forastero sa najčastejšie používajú v komerčnej výrobe, zatiaľ čo odrody criollo sú veľmi náchylné na choroby a nepestujú sa vo veľkej miere. Trinitario je kríženec odrôd forastero a criollo a produkuje aromatické bôby, ktoré sa používajú na výrobu vysokokvalitnej tmavej čokolády.
Zdroj:
Wikimedia Commons/Mariagrazia Tomarchio
611
V roku 2017 sa v obchodoch po prvýkrát objavila aj ružová čokoláda. Odkiaľ má svoju typickú farbu?
Je to marketing. Čokoláda bola populárna najmä v ázijských krajinách v súvislosti s fenoménom Hello Kitty. V skutočnosti ide o bielu čokoládu zafarbenú jahodovým práškom.
Ružová čokoláda pochádza z konkrétnej odrody kakaových bôbov Ruby, ktorá prechádza špeciálnym procesom fermentácie.
Na niektorých druhoch kakaovníka žijú húsenice Cosmia ruby trapezina, ktoré vylučujú červenofialovú tekutinu. Tá preniká do až dovnútra stromu a ovplyvňuje farbu plodov.
Vysvetlenie
Čokoláda je ružová vďaka dvom faktorom – špecifickému druhu kakaových bôbov, ktoré sa označujú ako „rubínové“, a fermentačnému procesu. Potom ako výrobca čokolády Barry Callebaut zistil, že rubínový bôb má v sebe špeciálnu zlúčeninu, ktorá „farbí“ čokoládu na ružovo, začal s testovacím procesom. Ten trval viac ako 10 rokov a čokoládu „ruby“ uviedol na svetový trh až koncom roka 2017. Táto čokoláda prirodzene chutí po lesnom ovocí a citrusoch.
Zdroj:
Unsplash/João Pedro Freitas
711
V ktorej krajine sa ročne zje najviac čokolády?
V Nemecku
Vo Švajčiarsku
Vo Fínsku
Vysvetlenie
Švajčiari zjedia ročne až 8,8 kg čokolády na obyvateľa. Na druhom mieste sa umiestnilo Rakúsko a na treťom Nemecko.
Zdroj:
Pexels/Vie Studio
811
Tipneš si, koľko kakaových bôbov potrebuješ na výrobu jednej 100 g tabuľky mliečnej čokolády?
90 až 120
190 až 220
290 až 320
Vysvetlenie
Podľa someliérky Michelle Pickering na výrobu jednej 100-gramovej tabuľky mliečnej čokolády je potrebných asi 90 až 120 kakaových bôbov. Toto číslo sa však môže mierne líšiť v závislosti od jednotlivých receptov výrobcov a percenta kakaa.
Zdroj:
Unsplash/Pauline Loroy
911
Doplň výsledok nasledujúceho výskumu. „V roku 2012 výskumníci v Hasselte a Antverpách v Belgicku pozorovali správanie ľudí v obchode. Zistili, že keď kníhkupectvá voňali ako čokoláda, tak sa ______________.“
Zákazníci zdržali dlhšie a predalo sa viac kníh.
Zákazníci často pýtali personálu, kde je najbližšia kaviareň.
Zákazníci začali pociťovať hlad, nič si nekúpili a v kníhkupectve sa zdržali kratší čas.
Vysvetlenie
Výskumníci pozorovali 201 zákazníkov počas 10 dní. Zistili, že čokoládová vôňa povzbudzuje prechádzanie sa po obchode a odvádza pozornosť ľudí, ktorí si prišli kúpiť konkrétnu vec. Pravdepodobnosť, že si zákazníci prezreli knihy o romantike, bola 3,48-násobne vyššia a pravdepodobnosť nákupu kuchárskych kníh sa zvýšila 5,93-násobne. Predchádzajúce štúdie už dokázali, že čokoláda pozitívne ovplyvňuje náladu a správanie. Spotrebitelia sa v obchodoch zdržali dlhšie a produkty si viac obzerali.
Zdroj:
Unsplash/Kristiana Pinne
1011
Theobroma cacao je odborné pomenovanie kakaovníka. Tipneš si, čo znamená tento výraz?
Dar od bohov
Jedlo bohov
Obeta bohom
Vysvetlenie
Theobroma cacao znamená jedlo bohov. Strom tak pomenoval švédsky botanik a „otec modernej klasifikácie rastlín“ Carl Linné.
Zdroj:
St. Nicolaus
1111
Kde v zahraničí je čokoládová vodka Nicolaus obzvlášť obľúbená?