Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
19. júla 2023, 14:30
Čas čítania 6:11
Jana Chovancová

Slovák Martin a Nemka Claudi cestujú luxusnou dodávkou: Dali sme výpoveď v práci, auto sme si prerobili za 20-tisíc

Slovák Martin a Nemka Claudi cestujú luxusnou dodávkou: Dali sme výpoveď v práci, auto sme si prerobili za 20-tisíc
Zdroj: Martin Juricek
ZAUJÍMAVOSTI BRATISLAVA CESTOVANIE CESTOVNÝ RUCH LETISKO
Uložiť Uložené

Slovensko-nemecký pár je dôkazom toho, že keď človek skutočne niečo chce, môže to mať. Rozprávajú príbeh o tom, ako sa vzdali svojich prác, prerobili si dodávku a spoločne sa vydali na potulky Európou.

„Ak chce niekto cestovať a bojí sa dať výpoveď, tak by som povedal len toľko, že nad tým netreba premýšľať. V dnešnej dobe sa dá cestovať lacno, a keď peniaze dôjdu, práca sa dá nájsť hocikde v okolí. Práve teraz, pri tomto rozhovore, sedíme v našej dodávke a pozeráme sa v Nórsku na nejaký fjord, no a zajtra už budeme inde,“ hovorí Martin, ktorý cestuje so svojou nemeckou partnerkou Claudiou po Európe. 

Nemecko-slovenský pár sa rozhodol pre životnú zmenu. Spoločne si kúpili obytnú dodávku, ktorú si prerobili, a rozhodli sa preskúmať zákutia európskych krajín. Príspevky zo svojich ciest zdieľajú na instagramovom profile juris_adventure. Prečítaj si rozhovor o tom, ako začali žiť „život na štyroch kolesách“, s čím sa museli popasovať a v čom spočíva čaro van lifeu. 

Ak sleduješ náš web, určite ti neuniklo, že naň pravidelne prispievame aj článkami o cestovaní. Nájdeš tam napríklad tipy na lacné letenky, zaujímavosti z rôznych kútov sveta, užitočné rady, ale aj rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi. Ak chceš podporiť náš redakčný tím, staň sa členom klubu Refresher+

Odporúčané
Dovolenka autom: 5 ikonických road tripov naprieč svetom, ktoré musíš aspoň raz za život absolvovať Dovolenka autom: 5 ikonických road tripov naprieč svetom, ktoré musíš aspoň raz za život absolvovať 27. júna 2023, 13:30

Ako ste sa zoznámili?

Zoznámili sme sa pred 11 rokmi, keď som do Nemecka odišiel hrať hokej. Claudi vtedy ešte študovala 300 kilometrov odo mňa a štyri roky sme mali vzťah na diaľku. Obaja sme mali toho dosť, Claudi v škole a ja som mal plnú hlavu práce, tréningov a zápasov. 

Obaja sme dali výpoveď v robote. Ja som si dal pauzu od hokeja a Claudi odišla z detského domova. 

Vtedy ste zrejme na cestovanie čas nemali. Kedy sa to zmenilo?

V roku 2019. Ja som vtedy cítil, že potrebujem zmenu, a Claudi skončila štúdium. Po skončení mojej hokejovej sezóny sme si povedali, že poďme, vyrazme do Ázie. Vezmeme si ruksak, pocestujeme tri-štyri mesiace, kým sa mi v lete nezačne ďalšia hokejová príprava na sezónu. Tak sa aj stalo a absolvovali sme backpack výlet po Ázii. Prešli sme Thajsko, Mjanmarsko, Filipíny, Indonéziu, Vietnam a Malajziu. 

Čo sa zmenilo počas tohto backpack výletu? 

Náš mindset. Okamžite sme si cestovanie zamilovali a hneď na nový rok, v roku 2020, sme si kúpili ďalšie letenky do Ázie. Nakoniec sme nikam nešli, lebo prišiel covid. 

Martin a Claudi dali výpoveď v práci a začali spolu cestovať v ich prerobenej luxusnej dodávke.
Martin a Claudi dali výpoveď v práci a začali spolu cestovať v ich prerobenej luxusnej dodávke. Zdroj: Martin Juricek

Ten prekazil plány nejednému cestovateľovi.

Zrejme áno, no u nás ani tak nebol prekážkou, ako skôr príležitosťou. Už dlhší čas sme pozerali na Instagrame rôzne príbehy ľudí, ktorí cestovali v dodávkach a karavanoch. V Nemecku bol už vtedy van life veľmi populárny. Rozhodli sme sa teda, že si popri práci našetríme nejaké peniaze a zaobstaráme si vlastnú dodávku.

Odporúčané
FOTO: Takto vyzerá byt v bratislavskom Starom Meste za pol milióna eur. Dvojizbák z roku 1928 je väčší ako bežné štvorizbáky FOTO: Takto vyzerá byt v bratislavskom Starom Meste za pol milióna eur. Dvojizbák z roku 1928 je väčší ako bežné štvorizbáky 17. apríla 2024, 11:00

Obaja sme potom dali výpoveď v robote. Ja som si dal pauzu od hokeja a Claudi odišla z detského domova, kam sa môže kedykoľvek vrátiť, dvere pre ňu zostali otvorené. Od minulého júna sme teda na voľnej nohe a nonstop na cestách. 

To je odvážne rozhodnutie. Nebáli ste sa?

Nie. Ak chce niekto cestovať a bojí sa dať výpoveď, tak by som povedal len toľko, že nad tým netreba premýšľať. V dnešnej dobe sa dá cestovať lacno, a keď peniaze dôjdu, práca sa dá nájsť hocikde v okolí. Všetko sa dá, keď sa chce.

Slovák Martin a Nemka Claudi dali výpoveď v práci, spoločne cestujú po Európe, spoznávajú krajiny a tvoria content. K žiadnej inej práci zaviazaní nie sú a tvrdia, že sa dá všetko, ak človek chce. Slovák Martin a Nemka Claudi dali výpoveď v práci, spoločne cestujú po Európe, spoznávajú krajiny a tvoria content. K žiadnej inej práci zaviazaní nie sú a tvrdia, že sa dá všetko, ak človek chce. Slovák Martin a Nemka Claudi dali výpoveď v práci, spoločne cestujú po Európe, spoznávajú krajiny a tvoria content. K žiadnej inej práci zaviazaní nie sú a tvrdia, že sa dá všetko, ak človek chce. Slovák Martin a Nemka Claudi dali výpoveď v práci, spoločne cestujú po Európe, spoznávajú krajiny a tvoria content. K žiadnej inej práci zaviazaní nie sú a tvrdia, že sa dá všetko, ak človek chce.
Zobraziť galériu
(20)

Dodávku ste si kúpili počas pandémie, prerábali ste si ju sami? 

Áno, ale tým, že sme nikdy nič také nerobili a prerábky sme videli iba na videách, nevedeli sme, do čoho sa púšťame. Koniec koncov sme radi za tú nevedomosť, pretože keby sme vedeli, čo všetko nás čaká, išli by sme do toho s väčším rešpektom. Inšpirovali sme sa rôznymi videami a naštudovali sme si, kde by sme mali začať.

Máme luxusnú dodávku so sprchou, záchodom a s keramickou platničkou. Stálo nás to 20-tisíc. 

Pomáhal vám niekto? 

Iba naši blízki, nerobila nám to žiadna firma. Mali sme šťastie, že sme mali okolo seba tých správnych ľudí. V začiatkoch nám pomáhal môj otec, napríklad keď sme robili okná. Ďalšou nevyriešenou vecou, s ktorou nemáme skúsenosť, boli elektrikárske práce. Tam nám pomohol Claudiin švagor. A tak ďalej, vždy tam niekto bol pre nás, no veľa sme urobili svojpomocne.

Aký typ dodávky máte? 

Máme Peugeot Boxer, tú najdlhšiu verziu L4. Tým, že sme už od začiatku vedeli, že s tou dodávkou budeme chcieť dlhšie cestovať, chceli sme, aby sme tu mali aj dostatočné pohodlie. Keď ide človek na väčší trip, je fajn mať napríklad sprchu a podobné záležitosti. Tým, že sme si zaobstarali najväčšiu verziu, môžem povedať, že tu máme všetko. Je to luxusná dodávka.

V čom spočíva jej luxus?

Dali sme si veľmi záležať aj na interiéri, na dizajnových veciach. Vyzerá ako tiny house na štyroch kolesách. Nie je prerobená tak typicky, ako keď človek príde do iných dodávok. Pôsobí to zvnútra veľmi priestranne, keďže je všetko v bielej a hnedej farbe. Dali sme si naozaj záležať na každom detaile.

Odporúčané
REDROOM LABEL spustil prvé techno turné na Slovensku a v Česku. Nadupaný RAVE očakávaj v týchto mestách REDROOM LABEL spustil prvé techno turné na Slovensku a v Česku. Nadupaný RAVE očakávaj v týchto mestách 12. apríla 2024, 14:00

Väčšina ľudí, ktorí prerábajú dodávky, si ich zariaďujú takým tým kempovým štýlom. Či už ide o dvojplatničky, alebo umývadlá, nejde im až tak o to, ako to vyzerá, ale aby to bolo čo najviac praktické. Trebárs na rozdiel od obyčajnej dvojplatničky je naša keramická. Nemáme to úplne basic a opticky to pôsobí vábivejšie. 

Martin a Claudi dali výpoveď v práci a začali spolu cestovať v ich prerobenej luxusnej dodávke.
Martin a Claudi dali výpoveď v práci a začali spolu cestovať v ich prerobenej luxusnej dodávke. Zdroj: Martin Juricek

Čo všetko sa nachádza vnútri?

Máme tu sprchu, dokonca aj prenosný záchod v nej, ktorý môžeme kedykoľvek použiť a nemusíme hľadať miesto, kde zastavíme. Máme kúrenie, 100 litrov vody. Najmä v krajinách, ako je Švédsko alebo Nórsko, kde sa práve aj nachádzame, je to super, lebo sa dá voda dotankovať na každom kroku. Máme tu sporák, dvojplatničku, skrátka všetko, čo človek potrebuje. 

Koľko vás to stálo?

Prerábka interiéru nás vyšla okolo 20-tisíc eur. Asi by nás to vyšlo aj lacnejšie pred pandémiou, no potom išli ceny extrémnym spôsobom hore. Najmä ceny dreva. Chceli sme tam dať kvalitnejšie materiály, aj čo sa týka dreva. Auto samo osebe bolo ešte drahšie.

Sme low budget cestovatelia. Ušetríme na jedle a, samozrejme, na ubytovaní. 

Obaja ste pred cestovaním dali výpoveď z práce. Z čoho máte momentálne príjem? 

Dá sa povedať, že z tvorenia contentu, niekedy aj pre hotely, keď sa naskytne nejaká príležitosť. Mimo toho momentálne nemáme iné zamestnanie. Svet sa dá precestovať aj bez toho, aby bol človek pripútaný k práci. Závisí, samozrejme, od človeka, že čo potrebuje k životu a aký luxus si predstavuje. My máme síce luxusnú dodávku, no sme ľudia, ktorí sa dokážu uskromniť. Rozmyslíme si, či sa chceme ísť najesť do reštaurácie alebo si navaríme.

Ako vyzerá vaša súčasná práca? 

Ono to zahŕňa veľa vecí. Vždy pred cestou si treba detailne naplánovať to, aké miesta chceme vidieť. Vždy keď ideme na dané miesto, pozrieme si, čo tam je a z čoho by sa dal vytvoriť content. Následne tam robíme veľa fotiek a videí. 

Slovák Martin a Nemka Claudi si spoločne prerobili dodávku na luxusný domček. Stálo ich to 20-tisíc. Slovák Martin a Nemka Claudi si spoločne prerobili dodávku na luxusný domček. Stálo ich to 20-tisíc. Slovák Martin a Nemka Claudi si spoločne prerobili dodávku na luxusný domček. Stálo ich to 20-tisíc. Slovák Martin a Nemka Claudi si spoločne prerobili dodávku na luxusný domček. Stálo ich to 20-tisíc.
Zobraziť galériu
(4)

Niektorí ľudia tvrdia, že takáto tvorba contentu na sociálne siete nie je „plnohodnotná práca“. Čo na to hovoríte? 

Nie je to úplne tak. Ono, zdanlivo to vyzerá jednoducho, že urobíme jednu fotku, jedno krátke video na Instagram a je to hotovo. Nevidia však prácu za tým. Ten, kto sa tomu venuje, vie, o čom hovoríme. Všetky tie fotky musíme vytriediť, videá postrihať, pridať k nim hudbu, čo nie je vždy úplne ľahké. Okrem toho sa na miesta často vydávame skoro ráno, aby sme tam prišli na východ slnka. No a napríklad v Nórsku momentálne slnko vychádza veľmi skoro, pred pár dňami sme vstávali o druhej ráno, aby sme sa do destinácie dostali včas. Takže táto práca je aj časovo náročná. 

Máte aj spolupráce? 

Väčšinou tvoríme content pre našich klientov, prispievame fotkami a videami na sociálne siete a na web. Keď sa naskytne ponuka na spoluprácu na Instagrame a pasuje nám, tak do toho ideme tiež. 

Cenník závisí od produktu. Buď to robíme formou barter dealu, alebo napríklad keď spolupracujeme s hotelmi, väčšinou nám ponúknu pobyt a služby výmenou za content na sociálnych sieťach. 

Mojím snom je Afrika. Je možné, že sa tam vydáme. 

Hovoríte, že cestujete low budget, na čom ušetríte najviac?

Najviac vieme ušetriť na ubytovaní, samozrejme. Na cestách sme už nejaký ten mesiac a platili sme za kemp iba dvakrát. Hľadáme si miesta, kde zaparkujeme aj zadarmo.

Kde sa momentálne nachádzate?

Momentálne sme v Nórsku, ešte nás tu čaká viac ako mesiac. Predtým sme boli mesiac vo Švédsku. Začali sme v marci, boli sme dva a pol mesiaca na cestách Sardínia – Toskánsko. To Nórsko je dosť nabité, keďže ho chceme precestovať celé a chceme ísť aj hore na Lofoty (súostrovie na severe Nórska, pozn. red.). Presúvame sa každý alebo každý druhý deň. 

Po Nórsku sa plánujete vrátiť naspäť?

Zatiaľ nie, ešte máme veľké cestovateľské plány. Do polovice augusta by sme chceli precestovať to Nórsko. Koncom augusta sa zastavíme v Nemecku, keďže má Claudiin brat svadbu, no už teraz sa pohrávame s myšlienkou, že by sme potom išli do Grécka. Cestou by sme prešli krajiny ako Chorvátsko, Čierna Hora či Albánsko.

Odporúčané
Dopraj si bohémsky wellness a zaži dokonalý oddych. Vychutnáš si ho len pár kilometrov od Bratislavy Dopraj si bohémsky wellness a zaži dokonalý oddych. Vychutnáš si ho len pár kilometrov od Bratislavy 12. apríla 2024, 11:30

No a láka nás aj Ázia, kam by sme sa chceli letecky vrátiť, ale mojím snom je aj Afrika či Island. Na Island je preprava trajektom extrémne drahá, takže aj tam by sme asi zvolili cestu bez nášho vanu a išli by sme letecky. 

A čo Afrika? Tú absolvujete na štyroch kolesách?

Uvidíme. Nedávno sme sa zoznámili s kamarátmi, ktorí cestovali dodávkou v Afrike po Maroku. Znelo to fajn a je možné, že to skúsime aj my. Ono, čaro je v tom, že keď človek niekam letí, tak vidí to miesto. Ale keď cestuje dodávkou, môže zastaviť, kde chce, kde sa mu páči výhľad, a užiť si ho naplno. Preto nás to tak láka.

Domov
Zdieľať
Diskusia