Svoj biznis s cvičením online rozbehol počas pandémie. Za tri roky ho posunul na úroveň, keď sa z jeho mena stala úspešná značka, pod ktorou predáva online tréningy, knihy, diáre, výživové poradenstvo a vypredáva haly.
Pôvodným plánom Janyho Landla bolo najskôr vytvorenie online programu na cvičenie, ktorý chcel uviesť na trh tesne pred vypuknutím pandémie. Podarilo sa mu však dosiahnuť omnoho viac. Vytvoril komunitu aktívne žijúcich ľudí, ktorí si u neho kupujú tisícky predplatných mesačne, zdravo sa stravujú a cestujú na jeho eventy.
Podľa jeho slov okrem online tréningov organizuje aj zhruba 40 eventov ročne, kde spolu s ním cvičia stovky ľudí. „Najskôr som chcel vypredať malú telocvičňu, potom väčšiu. Podarilo sa mi vypredať Refinery Gallery a dúfam, že raz vypredám Zimný štadión Ondreja Nepelu alebo 02 Arénu,“ hovorí Jany v rozhovore pre Refresher.

Tvoj biznis s online tréningmi sa rozbehol najmä počas pandémie. Kam sa ti ho odvtedy podarilo posunúť?Je pravda, že celé sa to začalo vo veľkej miere práve vtedy. Nápad však prišiel už skôr. Keď vypukla pandémia, akurát sme spúšťali predaj programu s názvom B56, čo bol 56-dňový program obsahujúci online tréningy. Riešil som však dilemu, či je vhodné obdobie na jeho spustenie. Nezdalo sa mi správne brať vtedy peniaze za online tréningy, hoci ja som svoje posledné investoval do webovej stránky, natáčania videí a ďalších vecí okolo toho.
Najskôr som streamoval na sociálnych sieťach zadarmo a až neskôr sme si s tímom povedali, že urobíme platené live vysielanie. Odvtedy prešli tri roky a všetko sa to neuveriteľne posunulo. Začal som točiť s jedným telefónom vo svojej kuchyni a dnes mám svoje štúdio a desaťčlenný tím ľudí, ktorí sa starajú o všetko. Od produkcie cez marketing až po výživové poradenstvo. Okrem mňa streamujú aj ďalší tréneri ako Zora Czoborová, Nina Menkynová, Lucia Mokráňová a Vierka Aysi. Naše štúdio je úplne sebestačné a okrem live tréningov tu točíme aj varenie alebo nahrávame podcasty.
Našimi programami si prešlo dokopy 35 000 ľudí. Cvičia s nami Slováci, ktorí žijú po celom svete a majú nás predplatených v deväťdesiatich krajinách sveta.
Som veľmi rád, že firma sa posunula tam, kde je dnes, ale v prvom momente sme ani netušili, kam to pôjde. Proste ma to bavilo, tak som to robil a ľudia sa na tých tréningoch bavili a aj ich motivovali k nejakej pozitívnej zmene. Som ten typ človeka, ktorý sa neuspokojí s tým, čo je tu a teraz, a stále hľadám cesty, ako celý biznis posúvať ďalej. Navyše som zistil, že online nemá obmedzenia. Na Slovensku a v Česku je povedzme 15 miliónov obyvateľov, ku ktorým sa viem dostať. Keď sa dostanem k nim, je tu ešte zvyšok sveta.
Čo všetko dnes funguje pod značkou Jany Landl okrem streamovania tréningov?
Všetko pomaly preklápame do projektu Live Energy, kde streamujem nielen ja, ale aj ďalší tréneri. Ja robím program pre pokročilých, kde jeden tréning trvá 60 minút. Okrem toho robím spolu so spomínanými trénerkami aj program Live 30 pre začiatočníkov.
Pod značkou vysielame aj varenie Live Cooking, ďalej projekt Live Kids, kde sa venujeme deťom a často tento program napríklad púšťajú učiteľky detičkám v materskej škole. Máme prichystaný krásny projekt, kde chodíme po školách, cvičíme s deťmi a natáčame to.

Okrem toho vydávam aj svoje diáre a práve teraz mi vychádza moja prvá vegánska kuchárka v spolupráci s našou výživovou poradkyňou Alicou Andrášikovou. So spoločnosťou Nueva Via predávam svoje proteínové tyčinky, mám aj svoj úspešný merch. Veľkú časť nášho brandu tvoria eventy. Minule som to počítal a počas roka ich odcvičím zhruba 40. Aby som nezabudol, doslova sme rozbehli aj projekt Live Runners. Každý štvrtok o šiestej si v rámci neho dáme s komunitou 30-minútový beh.
Si asi jediný tréner, ktorý má aj svoju „koncertnú šnúru“ po celom Česku a Slovensku.
Na jar máme 10 zastávok a môžem povedať, že je takmer celá vypredaná. Nedávno sme mali veľký benefičný workout v Refinery Gallery, kde sme mali 220 cvičiacich a dídžejov ako DJ Grimaso, DJ Oliveri a DJ EKG. Bol to fakt masaker a event, ktorý ešte nikto nikdy na Slovensku neurobil. Pod svojou značkou sa zároveň snažíme pomáhať slobodným mamám a vďaka eventom, ako je tento, môžem každý mesiac nejakej poslať 500 eur. Skvelý bol aj event na streche Ikey, kam prišlo 180 ľudí a cvičili sme spolu v daždi.
Celý život idem freestyle, a tak aj ten tréning vyskladávam za pochodu.
S Egom sme sa rozprávali o tom, že aj oni mali svoje méty. Najskôr chceli vypredať jeden klub, potom druhý a potom 02 Arénu. Aj ja si stále dávam nové méty, kam sa posúvať. Najskôr som chcel vypredať malú telocvičňu, potom väčšiu. Podarilo sa mi vypredať Refinery Gallery a dúfam, že raz vypredám Zimný štadión Ondreja Nepelu alebo 02 Arénu.
Koľko ľudí si u teba mesačne predpláca online tréningy?
Mesačne je to zhruba 7 000 ľudí, ale predali sme už aj 8 000 predplatných za mesiac. Pohybuje sa to hore-dole podľa toho, aké je obdobie. Cez zimu sa ľuďom chce cvičiť menej a pred letom ich záujem zase stúpa. Našimi programami si prešlo dokopy už 35 000 ľudí. Cvičia s nami Slováci, ktorí žijú po celom svete a majú nás predplatených v deväťdesiatich krajinách sveta.

Stále sa snažím priniesť ľuďom niečo nové. Vysielal som už aj z Expa v Dubaji spred vodíkového auta, z Ibizy, z Thajska alebo zo stredu štadiónu Slovana. Cvičili so mnou aj známe osobnosti ako Attila Végh alebo Evelyn. Na Veľkú noc som cvičil v kroji na slovenské pesničky. Mám kopu ďalších nápadov, čo chcem robiť, ale neprezradím ich, aby to neurobil niekto skôr. (smiech)
Aktuálne máme tím, ktorý sa zameriava primárne na slovenský trh, ale chceme vytvoriť aj ďalší tím, ktorý sa bude špecializovať na zahraničie. Nech o nás vie svet. Teraz máme toho tak veľa, že sa musíme rozrásť, lebo ten nápor projektov už nestíhame a zároveň si uvedomujem, že marketing zameraný na zahraničie musí byť tiež iný.
Každé ráno o 8.30 cvičíš naživo, tréning si pripravuješ deň vopred?
Ráno v sprche. (smiech) Kedysi to bolo tak, že som si to veľmi poctivo pripravoval všetko vopred. Za tri roky som odtrénoval vyše 1 500 tréningov a mám veľkú databázu cvikov v hlave. Samozrejme, nejaký hrubý plán si robím vopred, ale moja hlava funguje tak, že kým robím napríklad drepy, viem, že ďalej budem robiť ešte mŕtve ťahy a výpady. Celý život idem freestyle, a tak aj ten tréning vyskladávam za pochodu.
Nehovorím, že každý má fungovať bez mäsa, ale nemyslím si, že matka príroda chcela, aby sme otvorili chladničku a mali tam šunku, salámu a párky.
Ráno mám svoju rutinu, vďaka ktorej sa naladím. Dám si teplú vodu s citrónom. Potom si dám jednu kávu, druhú kávu a sprchu, na striedačku so studenou vodou. Musím sa cítiť dobre. Energiu dávam ďalej. Ak by šlo zo mňa niečo negatívne, dostalo by sa to aj k ľuďom.
A čo ak sa zobudíš a máš zlú náladu?
Streamujem každé ráno o pol deviatej 99,9 % z roka. Okrem toho točím aj ďalšie tréningy. Dávam si veľký pozor na životosprávu. Myslím si, že som taký pozitívny aj vďaka tomu, ako sa stravujem a ako pristupujem k životu. Stravujem sa vegánsky, ale neodpustím si mamine bryndzové halušky.
Bryndza vtedy nemusí byť vegánska. Teraz ma možno vyškrtnú z nejakej vegánskej spoločnosti. (smiech) Ale nevadí, ja to robím pre seba a nie kvôli tomu, aby som bol navonok dokonalý vegán. Ďalší spôsob, ako si zabezpečiť rána s dobrou náladou, je vyhýbanie sa alkoholu. Veľmi zriedka si pripijem, ale riadim sa pravidlom, že nikdy nepijem, ak mám na druhý deň ráno tréning.

Čiže v podstate alkohol nepiješ nikdy.
No vlastne áno. Pristupujem k tomu zodpovedne, lebo si uvedomujem, koľko sa mi toho podarilo dosiahnuť, a musím sa snažiť ešte dvakrát toľko, aby som toho dosiahol ešte viac. Zároveň cítim aj zodpovednosť voči ľuďom, ktorí na mňa každé ráno čakajú. Chcú začať deň pozitívne a nechcú sa pozerať na unaveného a znudeného Janyho.
Na sociálnych sieťach hovoríš aj o benefitoch vegánstva. Máš aj feedback, koľko ľudí si motivoval k rastlinnej strave?
Veľa ľudí z môjho publika si vyskúšalo vegánstvo a 90 % z nich malo pozitívne reakcie. Zväčša nezostanú pri striktnom vegánstve, ale zásadne obmedzia príjem mäsa a mliečnych výrobkov. Nehovorím, že každý má fungovať bez mäsa, ale nemyslím si, že matka príroda chcela, aby sme otvorili chladničku a mali tam šunku, salámu a párky. Ak človek chcel mäso, musel niečo uloviť, a najmä ho jedol zriedka. Nie trikrát denne.
Každý deň mi chodia feedbacky, ako som niekomu zlepšil alebo dokonca zachránil život tým, že vďaka mne zmenil životosprávu.
Každému vyhovuje niečo iné a treba hľadať balans. To, že som vegán, neznamená, že behám po lúke s kvetmi vo vlasoch a vzývam duchov prírody. Cítim sa jednoducho lepšie, keď sa stravujem ako vegán, a o tom to je. Trendy stravovania sa menia a ľudia nesmú zostať v starých vzorcoch. Pred časom sa ako hlavné zdroje bielkovín prezentovali mäso a mliečne produkty, dnes mnoho ľudí vyhľadáva zdravšie alternatívy.
Dôležité je uvedomiť si aj to, že zdravý životný štýl by mal byť súčasťou nášho bežného života. Ľudia robia tú chybu, že buď pre svoje zdravie nerobia nič, alebo si dajú nejakú extrémnu diétu. Prípadne keď sa snažia obmedziť alkohol, obmedzia aj celý svoj spoločenský život.
Veď choď von medzi ľudí, ale to automaticky neznamená, že sa musíš strieskať ako delo, aby ťa vyniesli pätami von z baru. Podobne mimo je aj koncept cheat day. Ak máš chuť na čokoládu, daj si ju v rozumnej miere a naozaj nič sa ti nestane. Nemusíš čakať na cheat deň, keď ňou zaješ burgery a hranolky z fastfoodu a budeš mať pocit, že ti praskne žalúdok.

Máš pocit, že povedomie o tom, ako žiť zdravo, sa v našej spoločnosti zlepšuje?
Áno, nemám pocit, že je to s nami až také zlé ako kedysi. Myslím si, že je to sčasti aj moja práca a práca všetkých ľudí, ktorí sa verejne venujú téme športu alebo výživovému poradenstvu. Nepozerajme sa na to, či sme jeden pre druhého konkurencia, ale pomáhajme spolu ľuďom. Na svete je toľko ľudí, čo potrebujú pomoc, že nás je ešte stále málo.
Pre mňa sú hrdinovia ľudia, ktorí bojujú s nejakou ťažkou chorobou a nevzdávajú sa. Dostal som napríklad video od jedného pána, ktorý ležal chorý na posteli, pozerá môj tréning a aspoň dvíha nohu.
Každý deň mi chodia feedbacky, ako som niekomu zlepšil alebo dokonca zachránil život tým, že vďaka mne zmenil životosprávu. Dokonca som dostal správu od jedného páru, ktorý spoločne so mnou začal cvičiť, podarilo sa im schudnúť a aj splodiť dieťa. Vždy mám z týchto odkazov hroznú radosť.
Na Instagrame, zverejňujú ľudia pod hashtagom #livefamily svoje premeny, ktoré dosiahli vďaka tvojmu programu. Máš prehľad o tom, koľko ich je?
To je dobrá otázka, ale nemám. Každý rok sa nám dvakrát do roka prihlásia do premien tisíce ľudí a zväčša 80 % z nich program aj úspešne ukončí. Nemajú však povinnosť sa fotiť. Beriem to tak, že každému predplatiteľovi som pomohol. Už len to, že začne cvičiť a vypočuje si nejaké motivačné rady na záver, mu pomôže. Pomoc nie je len o tom, že niekto schudol, ale aj to, že sa mu podarilo inak mentálne nastaviť.
Máš rekordmana, ktorého premena ti najviac utkvela v pamäti?
Mali sme premeny ľudí, ktorí s nami schudli 30 alebo aj 40 kíl, a je to naozaj obrovská premena. V podstate tí ľudia dosahujú lepšie výsledky doma, lebo nikto ich tam nevidí ako vo fitku. Môžu naplno makať a nemusia sa pred nikým hanbiť.
Pre mňa sú hrdinovia ľudia, ktorí bojujú s nejakou ťažkou chorobou a nevzdávajú sa. Dostal som napríklad video od jedného pána, ktorý ležal chorý na posteli, pozerá môj tréning a aspoň dvíha nohu. Vtedy si poviem, ako by som mohol mať ráno zlú náladu, nechcieť ísť do roboty, cvičiť vo videách a robiť ľudí šťastnými?