Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. marca 2023 o 10:27
Čas čítania 1:42
Ema Stanovská

Viac úzkosti, viac kazov? Vedci odhalili súvislosť medzi duševným zdravím a kvalitou chrupu

ZDRAVIE DUŠEVNÉ ZDRAVIE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Výskum Medzinárodnej asociácie pre výskum zubov odhalil, že miera kazivosti a straty zubov je vyššia u pacientov so psychickými poruchami.

Nová štúdia Medzinárodnej asociácie pre výskum zubov (AADOCR) našla významné súvislosti medzi kvalitou chrupu a stavom duševného zdravia. Ľudia, ktorí častejšie prežívajú úzkosť, depresívne stavy alebo bojujú so sociálnou fóbiou, môžu mať oveľa väčšie problémy s chrupom ako duševne zdravé osoby. Výskum nadväzuje na predošlé štúdie, ktoré priniesli podobné výsledky.

Štúdia, ktorú viedol Alex Kalaigian zo Stomatologickej fakulty Kalifornskej univerzity v San Franciscu, bola publikovaná na stránke Medzinárodnej asociácie pre výskum zubov.

Najrizikovejšie sú úzkosti, depresie a fóbie

Pomocou dotazníka merali symptómy duševného zdravia podľa troch kategorizácií porúch: internalizácia, externalizácia a užívanie návykových látok. Internalizujúce správanie označuje napríklad úzkosť, depresiu, sociálnu izoláciu, zatiaľ čo externalizujúce sa týka napríklad agresivity a porušovania pravidiel.

Zároveň sa hodnotilo aj šesť ukazovateľov ústneho zdravia: vlastné hodnotenie ústneho zdravia, krvácanie ďasien, uvoľnené zuby, vypadávanie zubov, ochorenie ďasien a strata kostnej hmoty. Výskumníci potom porovnávali závažnosť duševných problémov so stavom chrupu a ústnej hygieny.

Odporúčané
,,Vyslovenie diagnózy bol šok. Keď zomrel, istý čas trvalo, kým som začala vnímať, že smútim.“ Katka o strate manžela a terapiách ,,Vyslovenie diagnózy bol šok. Keď zomrel, istý čas trvalo, kým som začala vnímať, že smútim.“ Katka o strate manžela a terapiách 14. novembra 2024 o 10:00

Ukázalo sa, že všetkých šesť nepriaznivých výsledkov v oblasti ústneho zdravia vykazovalo štatisticky významne vyšší výskyt závažných problémov v oblasti duševného zdravia. Napríklad strata kostnej hmoty v okolí zubov alebo krvácanie ďasien boli spojené s vyšším výskytom internalizujúceho správania. Externalizujúce problémy a problémy s užívaním látok boli menej výrazné.

Štúdia dospela k záveru, že duševné problémy, ako je úzkosť či depresia, môžu patriť medzi rizikové faktory vzniku dentálnych ochorení. „Tieto výsledky môžu poslúžiť lekárskym aj zubárskym komunitám pri diagnostike a poskytovaní liečby osobám trpiacim duševnými chorobami,“ skonštatovali vedci v štúdii.

Viac úzkosti, viac kazov

Štúdie už v minulosti dokázali možné prepojenie medzi duševným zdravím a zdravím ústnej dutiny. Preukázali sa súvislosti medzi problémami duševného zdravia a stratou zubov, parodontitídou a zubným kazom.

Výskum z roku 2022 zistil, že zubára častejšie navštevujú ľudia s dobrým mentálnym zdravím. Ľudia s úzkosťami sa mu skôr vyhýbajú. To môže podľa vedcov vysvetľovať tieto výsledky. Vedci uvádzajú, že viac ako 65 % respondentov, ktorí potvrdili, že majú zlé duševné zdravie, nerobia nič pre to, aby zlepšili svoje problémy s chrupom.

Systematický výskum z roku 2015 sa zaoberal súvislosťou medzi zlým orálnym zdravím a bežnými psychologickými poruchami – napríklad, depresiou, generalizovanou úzkostnou poruchou, panickou poruchou, obsedantno-kompulzívnou poruchou, posttraumatickou stresovou poruchou alebo fóbiou.

Odporúčané
KVÍZ: Zlým spánkovým režimom riskuješ vážne zdravotné problémy. Odpovedz na 10 otázok a zisti, ako je na tom tvoj spánok KVÍZ: Zlým spánkovým režimom riskuješ vážne zdravotné problémy. Odpovedz na 10 otázok a zisti, ako je na tom tvoj spánok 13. novembra 2024 o 10:00

Štúdia preukázala významnú súvislosť medzi bežnými psychickými poruchami a stratou zubov. Osoby s bežnými poruchami mali totiž viac kazivých, chýbajúcich a zaplombovaných povrchov zubov ako členovia kontrolnej skupiny. Výskumníci sa vtedy dopracovali k rovnakému výsledku ako AADOCR – miera kazivosti a straty zubov bola vyššia u pacientov s bežnými psychickými poruchami.

Vedci upozorňujú, že to platí aj naopak. Väčšie riziko zubného kazu a straty zubov môže viesť k častejším bolestiam, sociálnej izolácii, nízkemu sebavedomiu a zníženiu kvality života.

Domov
Zdieľať
Diskusia