Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
18. marca 2023, 14:30
Čas čítania 8:44
Adam Novosad

Veterinárka Zuzana sa odsťahovala do Anglicka: Nie je to až taký raj, ako si Slováci myslia. Kone tu chovajú na záhrade (Rozhovor)

REFRESHER DOMÁCE ZVIERATÁ HOSPODÁRSKE ZVIERATÁ NEZVYČAJNÉ POVOLANIA ZVIERACIA RÍŠA
Uložiť Uložené

Zuzana po štúdiu veteriny v susednom Česku odišla žiť do Anglicka.

„Majiteľka koňa držala, ja som ho išla pichnúť, ale zrazu sa prebudil a postavil na zadné a začal kopať na všetky strany. Ona krvácala z nosa, aj mňa kopol, ale stihla som sa uhnúť. Vtedy som mala strach o život,“ opisuje veterinárka Zuzana Beňadiková situáciu, keď bola v ohrození života.

Odporúčané
Slovák Dušan sa odsťahoval na Island: Už som si tu kúpil dom, Islanďanky občas na cudzincov pozerajú ako na kus mäsa (Rozhovor) Slovák Dušan sa odsťahoval na Island: Už som si tu kúpil dom, Islanďanky občas na cudzincov pozerajú ako na kus mäsa (Rozhovor) 12. februára 2023, 16:30

Zuzana síce vyštudovala veterinu v susednom Česku a praxovala v Rajci, ale hneď, keď mala príležitosť, odsťahovala sa do Anglicka, kde sa dnes venuje ošetrovaniu koní. Slovákom však odkazuje, že Anglicko nie je takým rajom, ako si mnohí predstavujú.

„Na začiatku sa Angličania tvária, že sú kamoši, ale hlbšie vzťahy sa budujú ťažšie. Neplánujeme tu však zostať večne. Aj keď si ľudia myslia, že zahraničie je super, nie je to vždy tak,“ reaguje Zuzana aj na otázku platov. 

kôň
Zdroj: archív respondentky

Dnes pracuješ ako veterinárka v Anglicku, ale študovala si v Česku a pochádzaš zo Žiliny. Ako si sa do Anglicka dostala?

Študovala som veterinárnu medicínu, čo bežne trvá šesť rokov. Skončila som v roku 2020 až po šesť a pol roku štúdia, lebo som medzitým stážovala ako študentka veteriny v Austrálii, Rakúsku a mesiac v Maroku. V marci 2020 sa zrazu začala korona a ja som nemala veľa možností, tak som začala pracovať vo veterinárnej ambulancii v Rajci ako pomocný veterinár. 

Hľadala som popritom spôsob, ako sa dostať do Anglicka. Bolo to ťažké, lebo boli zatvorené hranice a nedalo sa len tak odísť. Nakoniec sa mi prácu podarilo nájsť až cez Facebook.

Kto sa ti ozval cez Facebook?Svoju fotku a životopis som na Facebooku pridala do skupiny pre veterinárov, a tak sa mi ozvali traja ľudia z Anglicka. Dohodla som si s nimi pohovor, keďže v septembri 2020 sa otvorili hranice a ja som hneď odletela.

Odporúčané
Rado pracuje s mŕtvolami: Predstavte si, že máte kúsok zhnitého mäsa pár dní v izbe, toto bolo 160 kíl Rado pracuje s mŕtvolami: Predstavte si, že máte kúsok zhnitého mäsa pár dní v izbe, toto bolo 160 kíl 24. marca 2024, 14:30

Na viaceré pozície ma zobrali, no vybrala som si prácu v regióne Staffordshire ako výjazdová veterinárka so zameraním na kone. Moja podmienka bola, že sa chcem venovať výlučne koňom.

Moja práca je podobná lekárovi v sanitke. Mala som plne vybavené auto, mala som sono, röntgen, gastroskop, všetky lieky aj zubné náradie. Všetko vybavenie na to, čo človek môže robiť v teréne. Táto firma sa zameriava na kone.

Išla som na výjazd a ten kôň mal otvorenú zlomeninu nohy. To bolo veľmi vážne zranenie, vtedy bolo jasné, čo sa ide diať. Tam bola jediná možnosť: eutanázia.

Vedela si už počas školy, že chceš pracovať len s koňmi?

Jasné, pracovala som aj s malými zvieratami ako psy a mačky. Je ľahké sa k nim dostať, ale veterinárov, ktorí sa venujú výlučne koňom, je na Slovensku veľmi málo. U nás máme málo koní, a tak ani netreba toľko veterinárov, aby sa o nich starali.

Aké sú najväčšie špecifiká starostlivosti o kone v porovnaní so psami či s mačkami? Okrem toho, že sú násobne väčšie.

Najväčší rozdiel je v tom, že za koňom musím prísť ja, zatiaľ čo so psami a s mačkami ľudia chodia na kliniku. My sme ani kliniku nemali, mali sme len autá a výjazdové vybavenie. Za malými zvieratami dnes ani veterinári nechcú chodiť domov. Veľká časť mojej práce je šoférovanie, čo je často únavnejšie než liečenie a človek by to možno ani nepovedal. 

Odporúčané
Dominik je bodyguard, stráži raperov aj deti prominentov: V klube dávam pozor, aby im niekto nehodil niečo do pitia Dominik je bodyguard, stráži raperov aj deti prominentov: V klube dávam pozor, aby im niekto nehodil niečo do pitia 24. marca 2024, 9:30

Pes a mačka s ľuďmi oveľa viac komunikujú. Keď majú bolesť alebo ich niečo trápi, majiteľ na to oveľa rýchlejšie zareaguje. Kôň bolesť veľmi dobre maskuje. Kôň je korisť a pes je šelma. Pes väčšinou v kritickej situácii reaguje tak, že zaútočí, ale kôň utečie. Kone ukazujú bolesť, až keď je to už naozaj vážne. Aj vo voľnej prírode musia pred predátormi bolesť alebo chorobu maskovať.

kôň
Zdroj: archív respondentky

Na Slovensku sa dodnes traduje, že ak si kôň zlomí nohu, je to koniec a musia ho navždy uspať. Je to len mýtus alebo sa kone so zlomeninou automaticky musia usmrtiť?

Nie je to úplná pravda. Vždy záleží na tom, aká je to zlomenina. Ak je uzavretá a ľahko liečiteľná, pokiaľ kôň toleruje zlomeninu, stojí na tej nohe a nepanikári, tak sa dá vyliečiť. Zvieraťu môžeme dať šrauby alebo implantáty. 

Ak však má otvorenú zlomeninu alebo komplikovanú zlomeninu, ktorá ide do kĺbu, vtedy je to zložitejšie. V Amerike si dostihový kôň zlomil nohu, celá krajina sa mu vyzbierala na liečbu, ale kôň sa schvátil na druhú nohu, lebo ju preťažil. Keď sa noha schváti, tak je to veľký problém, pretože kone sú stvorené na to, aby stáli na štyroch nohách. 

S akými najťažšími prípadmi sa stretávaš?

Išla som na výjazd a ten kôň mal otvorenú zlomeninu nohy. To bolo veľmi vážne zranenie, vtedy bolo jasné, čo sa ide diať. Tam bola jediná možnosť: eutanázia. Občas sa stáva, že kone niekde uviaznu a musíme volať hasičov.

Odporúčané
Moja sliepka hrá v reklame na Kinekus a s kozou cvičíme agility. Stano je tréner zvierat (Rozhovor) Moja sliepka hrá v reklame na Kinekus a s kozou cvičíme agility. Stano je tréner zvierat (Rozhovor) 16. marca 2024, 12:30

Jeden kôň napríklad spadol do bahna a nevedel sa odtiaľ dostať, tak majiteľka hneď volala hasičov. Moja úloha je starať sa o to zviera, ak je vystrašené, podať mu sedáciu alebo lieky, ale celú tú záchranu majú pod kontrolou hasiči.

Niekedy šijeme rany alebo má kôň koliku. Stalo sa mi, že kôň ležal v agónii na zemi, podala som mu všetky lieky a majiteľka mi za hodinu zavolala, že musím prísť znova, lebo ho chcela za každú cenu zachrániť. Prezliekla som sa späť z pyžama a zachránili sme ho. 

kôň
Zdroj: archív respondentky


Keď už dôjde k eutanázii koňa, ako to vnímaš ty osobne?

Pokiaľ je to cudzí kôň, tak je to podobne, ako sa správajú lekári alebo záchranári pri svojich prípadoch. Nemôžem sa psychicky zložiť, ja musím byť ten silný článok.

Majitelia síce plačú, ale ja musím robiť racionálne rozhodnutia a snažím sa pre zviera spraviť čo najviac. Ak dôjde k eutanázii, vykonám ju tak, aby kôň čo najmenej trpel. Horšie je, ak toho koňa veterinár rieši dlhší čas a vytvorí si k nemu nejaký vzťah.

Keď si prišla ako čerstvá absolventka a začala si im vyšetrovať kone, ako sa na teba pozerali Angličania?

Mala som s koňmi skúsenosti zo zahraničia, čo mi dosť pomohlo. To miesto, kde som na začiatku pracovala, bolo dobré v tom, že som robila vakcinácie či ošetrenia zubov. 

Odporúčané
Zuzana je techničkou lietadiel: Som jediná žena medzi mužmi, na začiatku som vymieňala záchody a zarábala 800 eur (Rozhovor) Zuzana je techničkou lietadiel: Som jediná žena medzi mužmi, na začiatku som vymieňala záchody a zarábala 800 eur (Rozhovor) 15. marca 2024, 9:30

Čím viac skúseností som mala, tým radšej ma posielali ku komplikovanejším prípadom. Často sa stávalo, že na mňa pozerali ako na mladú, zo zahraničia a s iným prízvukom, tak majitelia volali môjmu šéfovi, aby im poskytol druhý názor. Alebo chceli, či by sa na koňa nemohol prísť pozrieť aj on.

Ak išlo o veľké rozhodnutia ako eutanázia, tak som im sama poskytla možnosť skonzultovať to s mojimi kolegami. Ja som si bola istá svojím rozhodnutím, ale oni občas potrebovali uistenie. V Anglicku nebolo ľahké zaradiť sa, ale také pohľady, že by ma súdili preto, odkiaľ pochádzam, som necítila.

Na začiatku sa Angličania tvária, že sú kamoši, ale hlbšie vzťahy sa ťažšie budujú. Neplánujeme tu však zostať večne.

Aké typy koní najčastejšie vyšetruješ? Sú to obvykle kone na výstavy alebo hospodárske zvieratá?

V Anglicku sa kone nechovajú ako hospodárske zvieratá. Tu som nevidela nikoho, kto by choval kone na mäso. Nehovorím, že to neexistuje, ale nikdy som to nevidela na vlastné oči.

Väčšina koní, ku ktorým chodím, sú zvyčajne hobby kone. Druhá kategória sú dostihové kone, ktoré sú vyložene na šport a odmalička sú takto trénované. Iné kone sú na skákanie či drezúru. V Anglicku majú niektorí ľudia kone v záhrade ako svoje domáce zvieratá.

kôň
Zdroj: archív respondentky

Je chov koní v Anglicku koníčkom majetnejšej vrstvy ľudí?V Anglicku nie. Na Slovensku áno, ale v Anglicku je to skôr tradícia, ktorá pochádza od kráľovskej rodiny. Aj u bežných ľudí je to normálne zvierata, nepovažuje sa to za niečo výnimočné, keď niekto má koňa. Tu má každý druhý človek koňa. 


Ľudia sa často starajú o kone sami, na Slovensku si dá človek koňa do stajne a o koňa sa tam starajú. V Anglicku to funguje štýlom urob si sám. Aj na Slovensku však poznám ľudí, ktorí zarábajú 700 eur a polovicu výplaty minú na koňa, lebo je to ich vášeň.

Odporúčané
6 TOP vychytávok pre majiteľov psov. Tieto produkty ti uľahčia život alebo zabavia tvojho domáceho miláčika 6 TOP vychytávok pre majiteľov psov. Tieto produkty ti uľahčia život alebo zabavia tvojho domáceho miláčika 6. marca 2024, 15:00

Tu je výhoda tá, že nemáme poriadnu zimu, takže môžu byť celý rok vonku a nepotrebujú tak dokrmovať ako na Slovensku. Na Slovensku musia mať seno, prístrešok a stajňu, tu v Anglicku môžu byť 24 hodín denne vonku, tráva rastie celý rok, takže trpia skôr obezitou ako nedostatkom.

Akú majú peňažnú hodnotu kone, ktoré ošetruješ?

Kôň je zviera, ktoré môže byť zadarmo alebo môže stáť milióny. Záleží na tom, čo dokáže a v akom je zdravotnom stave. Bežné jazdecké kone sa dajú kúpiť za možno 5-tisíc libier. Dostihové kone majú, samozrejme, šialené ceny, tak okolo 150-tisíc libier.

V Anglicku zatiaľ žiješ viac ako dva roky. Ako zatiaľ hodnotíš podmienky na život v krajine, ktorá je snom mnohých Slovákov?

Som tu s manželom, bývame v dome v meste Stoke on Trent. My si tu žijeme dobre, lebo si vytvárame spoločný domov. Pre človeka, ktorý je tu sám, je to podľa mňa ťažšie. Oveľa ťažšie sa nadväzujú vzťahy s Angličanmi. U nás sa ľahšie nadväzuje komunikácia, človek má priateľov z detstva.

Na začiatku sa Angličania tvária, že sú kamoši, ale hlbšie vzťahy sa ťažšie budujú. Neplánujeme tu však zostať večne. Aj keď si ľudia myslia, že zahraničie je super, nie je to vždy tak. My stále máme radi Slovensko a chceli by sme sa vrátiť. Nevieme kedy, ale je to náš plán. Ja som tu na to, aby som sa zdokonalila a naučila sa veterinu na európskej úrovni.

kôň
Zdroj: archív respondentky

Ako je práca veterinára v Anglicku ohodnotená platovo?

V mojom odbore sú platy vyššie ako na Slovensku. U nás veterinári nie sú veľmi dobre finančne ohodnotení, lebo my máme pocit, že to robíme z lásky k zvieratám. Odbory ako lekári, veterinári či farmaceuti tu majú určite lepšie platy ako na Slovensku, no je to lepšie nielen z finančnej stránky, majú aj vyšší spoločenský status.

Odporúčané
Ivana je parkovacia asistentka: Niektorí ľudia mi za oranžovú nálepku vynadajú. Pokutu však nemusíš dostať vždy (Rozhovor) Ivana je parkovacia asistentka: Niektorí ľudia mi za oranžovú nálepku vynadajú. Pokutu však nemusíš dostať vždy (Rozhovor) 3. marca 2024, 9:30

Mám fajn plat, ktorý by som na Slovensku dosiahla až po nejakom čase. Tu som ho dostala ako nástupný plat, ale počas dvoch rokov sa mi nezvyšoval. Doma mi povedali, že rovnaký plat by som dostala aj na Slovensku. Nástupný plat veterinára na Slovensku je okolo 1 000 až 1 200 eur, v Anglicku okolo 2 000 eur.

Neplatia mi tu za žiadne nadčasy. Keď som ochorela, nezaplatili mi nič a strhli mi to z platu ako neplatené voľno. Benefity ako péenka sú na rozhodnutí zamestnávateľa. Tieto veci si však veľa ľudí neuvedomuje. Kamarátka si tu zlomila nohu a mala to dosť ťažké, keď musela byť tri mesiace bez príjmu. 

Môj manžel predáva bicykle a dostáva rovnaký plat, ako by dostal na Slovensku. Platy predajcov sú podľa mňa podobné ako u nás, ale tu je drahší život – od ubytovania až po stravu. 

Ty si si už vyskúšala liečiť kone v exotických krajinách ako Gambia či Maroko. Je to úplne iný svet ako veterina v Európe?

Je to úplne niečo iné. V Gambii som bola teraz v januári a v Maroku ešte počas štúdia. Gambia je stále rozvojová krajina na západnom pobreží Afriky, nikto ju nepozná, ale je veľmi bezpečná.

Bola som tam jediný veterinár. Afričania neboli veterinári, len mali skúsenosti, ktoré im odovzdali iní dobrovoľníci zo zahraničia. Nemali žiadne vzdelanie. Ale boli šikovní, veľa vecí už vedeli, no aj tak je to obrovský šok. Ja som vedela, do čoho idem.

Odporúčané
Slovenka Dominika robí v Londýne ochranku celebritám: Arabská princezná si dala do izby lietadlom doviezť bežiaci pás Slovenka Dominika robí v Londýne ochranku celebritám: Arabská princezná si dala do izby lietadlom doviezť bežiaci pás 13. novembra 2023, 12:30

Je tam množstvo podvyživených zvierat alebo zvieratá s komplikovanými zlomeninami, ktoré by ani nemali byť. Oslíky tam chodia po troch nohách, lebo im tie kosti nejak zrástli, ale nikto ich nevyliečil. Raz mi takto prišli s oslíkom, ktorý rodil už štyri dni. Štyri dni mal žriebä v pôrodných cestách a prišli až na poslednú chvíľu.

Trpia zvieratá v Afrike, s ktorými si mala do činenia, exotickými ochoreniami?

Veľa zvierat trpí ochoreniami, ktoré sa nevyskytujú v Európe alebo sú prítomné len sporadicky. Stretla som sa tam s rôznymi krvnými parazitmi, s tetanom, ale aj s besnotou. Oceňujem, aký máme na Slovensku vakcinačný program.

V Maroku som sa stretla s dvoma oslíkmi, ktoré mali besnotu a manipulácia s nimi bola nebezpečná aj pre mňa. Ja som síce očkovaná proti besnote a všetkým miestnym ochoreniam, ale nebolo to veľmi príjemné.

Hovoríš o besnote, ktorá je mimoriadne nebezpečná. Stalo sa ti však za celú prax, že by ťa zviera zranilo?

Jasné, už ma viackrát kôň kopol. Nie som zbytočne hrdina, lebo viem, že kôň má väčšiu silu ako ja. Keď vidím, že je situácia nebezpečná, hľadáme spôsoby, ako to skúsiť inak.

Zažila som situáciu, keď som bola veľmi vystrašená. Žrebec mal tri roky a majiteľka ho chcela dať vykastrovať. Najskôr mu bolo treba podať sedáciu, ona to navyše chcela robiť postojačky, čo sa na Slovensku veľmi nerobí, ale v Anglicku áno. Kôň sa začal stavať na zadné a kopať nohami, bolo to nebezpečné.

Nejako sme ho pichli do svalu, a keď zaspal, dali sme ho do prístrešku. Potrebovala som mu pichnúť ešte jednu injekciu, aby sme ho prispali poriadne.

Majiteľka koňa držala, ja som ho išla pichnúť, ale zrazu sa prebudil a postavil na zadné a začal kopať na všetky strany. Ona krvácala z nosa, aj mňa kopol, ale stihla som sa uhnúť. Vtedy som mala normálne strach o svoj život. Aj majiteľke som povedala, že nech si najskôr koňa vychová a až potom s ním môžeme niečo robiť.

Odporúčané
Diamantový obojok či doplnky, aké nosí čivava Paris Hilton. Takto sa tvoj pes stane hviezdou Instagramu Diamantový obojok či doplnky, aké nosí čivava Paris Hilton. Takto sa tvoj pes stane hviezdou Instagramu 10. novembra 2023, 9:30

Aj takýto je, žiaľ, niekedy život veterinára. Väčšinou je to však krásna práca, ktorá ma napĺňa, a veľmi ma teší, keď koňa, ktorého trápilo nejaké ochorenie a ja som ho vyliečila, vidím behať šťastne po výbehu alebo vyhrávať súťaže.

Domov
Zdieľať
Diskusia