Jednoduchý dom má obdĺžnikový pôdorys. Rešpektuje miestny ráz krajiny a zástavby, nachádza sa na konci slepej ulice, na ktorú nadväzujú polia a lúky. Výsledkom práce mladých architektov je racionálny rodinný dom s ateliérom.
„Najsilnejším prvkom, ktorý urobí najväčší dojem na človeka, je otvorený priestor kuchyne, jedálne a obývacej izby, kde výška stropu v najvyššej časti je sedem metrov. Spolu s pohľadom na záhradu cez veľké okno je to pekné prepojenie interiéru s exteriérom, ktoré vnáša do interiéru veľa svetla,“ opisuje svoj dom architekt Marek Ivanko.
Dom s ateliérom v Skalke nad Váhom uprostred poľa sa pýši priestranným interiérom, ktorý charakterizuje kombinácia dreva, bielych stien a prírodných materiálov. Farebnú kompozíciu dopĺňajú čierne akcenty detailov.
Obklopuje ho zeleň, ktorá spolu s domom vytvára dokonalú harmóniu a prirodzenosť. Naturálny charakter exteriéru posilňuje využitie príhodných materiálov. Domček je biely, kontrast tvoria smrekové dosky bez povrchovej úpravy, ktorá podporuje svojím postupným prirodzeným starnutím splynutie domu s okolitým prostredím.
Autentický zážitok pre klientov
Monika a Marek Ivankovci z ateliéru Monmar sa snažili spojiť život mladej rodiny a prácu. Mladý pár si preto navrhol dom, ktorý okrem primárnej obytnej zóny vytvára priestor aj pre ich ateliér.
Neboja sa priviesť klienta k sebe domov a tam mu ukázať, ako by mohol vyzerať a hlavne fungovať aj jeho príbytok. Klientom chcú ukázať praktickosť, funkčnosť, kvalitu materiálov a technológií a tým im sprostredkovať autentický zážitok z priestoru, po akom túžia.
„Pre nás ako rodinu s troma deťmi je takýto priestranný dom so záhradou veľkou výhrou. Zároveň z pracovnej stránky my ako architekti sme si prešli celým procesom od návrhu až po samotnú realizáciu a vieme, že to nie je najjednoduchšie, a preto sa snažíme čo najviac dobrých a užitočných informácií posúvať našim klientom, ktorí riešia tiež svoje vysnívané bývanie presne ako aj my,“ tvrdí Marek.
Pri tomto projekte boli ich východiskom hlavne dispozičné a estetické požiadavky, ktoré by mali splniť predstavy tradičného spôsobu bývania v rodinnom dome.
Vzdušná dispozícia domu
Hlavný vchod je napojený na príjazdovú cestu, spevnenú plochu, ktorá vedie k verejnej komunikácii. Vstupný priestor je charakterizovaný ako vstupná hala so šatníkom. Nachádza sa tu tiež technické zázemie s práčovňou. Priamo oproti vstupnej časti je orientovaná pracovňa, samostatné WC a vedľa kúpeľňa pre deti.
Spálňa je vybavená vlastnou kúpeľňou a šatníkom. Podlažia domu pozostávajú z prvého nadzemného podlažia a podkrovia, pričom tieto dva priestory navzájom komunikujú, prepájajú sa v mieste galérie.
Svetlý priestor s neutrálnymi farbami
Priestor obývačky je otvorený, dominuje mu maximálne presklené okno na celú šírku miestnosti obývačky a kuchyne s jedálňou. Výhľad umožňuje vizuálne prepojenie interiéru s vonkajšou krytou terasou a záhradou.
Do podkrovia vedie jednoramenné schodisko prístupné z detskej izby, ktorej strop je otvorený, vyplnený pochôdznou sieťou. Tá slúži na relax a prepája vzájomne zóny detskej izby. Na poschodí sa nachádza galéria a samostatná izba – spacia časť pre deti. V celom interiéri prevláda jednoduchosť, kombinácia dreva, biela omietka a prírodné materiály.
„Samotný návrh domu s projektovou dokumentáciou trval šesť mesiacov, ďalší takmer rok sa vybavovalo stavebné povolenie a výstavba do finálnej podoby ďalšie tri roky. Spolu dlhých päť rokov, ale oplatilo sa počkať,“ dodáva Marek.